Při slavnostních chvílích obléká kilt, první si pořídil v sedmnácti letech. V žilách mu koluje téměř skotská krev. Přesto Václav Rout (53) říká, že i přes vášeň pro vše skotské zůstává především Pražanem. „Za všechno může festival ve Strakonicích, kde jsem byl zhruba jako pětiletý kluk,“ prozradil Blesku. „Tam jsem poprvé uslyšel skotské dudy a zamiloval si je!“

Od dětství pak Rout hrál na všemožné nástroje, nebyl ale nikdo, kdo by ho učil na dudy. „Kolem roku 1998 jsem zjistil, že americká zpěvačka u mě v kapele má kolegu, který na skotské dudy hraje. Ten mi pak dal první lekce. Nakonec jsme byli tři, kdo výuku zdárně dokončil. První skotští dudáci ve střední Evropě,“ řekl Rout.

S dudami do světa

S nástrojem objel několik festivalů i skotské hrady ve Stirlingu či Edinburghu. Roku 2004 byl osobním dudákem tehdejšího prezidenta Václava Klause (77) během jeho oficiální návštěvy Skotska a také oficiálním dudákem prince Edwarda (55), hraběte z Wessexu, nejmladšího syna královny Alžběty II., když pobýval v Česku.

Naučit se ovládat skotské dudy dá práci, ale výsledek stojí za to, jejich zvuk je nezaměnitelný.
Naučit se ovládat skotské dudy dá práci, ale výsledek stojí za to, jejich zvuk je nezaměnitelný.
Autor: Dan Černovský, Jaromír Zajda Zajíček

Ze svých návštěv Skotska si Rout často vozí nové lahve whisky do své sbírky téměř čtyř tisíc kousků. „Stačil jsem zkrátka koupit víc, než jsem vypil,“ vysvětluje původ své sbírky největší český expert na whisky. Jaká je podle něj nejlepší? „Ta, která vám chutná,“ tvrdí. „Ani nejdražší whisky nezaručí, že vám sedne, každý jsme jiný,“ dodává.

Jak se ladí dudy

Než se skotské dudy rozezní, pokaždé je potřeba je řádně vyladit, což zní, jako když „kozy na nože berou“. Pak je poslech ale zážitkem! Mezi našimi a skotskými dudami je překvapivě zásadní rozdíl. „V podstatě jsou to dva různé nástroje. Nejen vzhledem,“ řekl Rout. „Ty skotské jsou jedním z nejhlasitějších hudebních nástrojů světa, uslyšíte je až pět kilometrů daleko. Mají jiný prstoklad, jiný takzvaný ‚plátek‘, který vydává typický zvuk.“

Whisky to je moje gusto

Václav Rout přiznal, že je puntičkář a všemu, co ho zajímá, chce přijít na kloub. Tak tomu je i u whisky. „Díky té mě zaujala i chemie, chci prostě vědět, jak ten nápoj funguje,“ přiznal absolvent státních zkoušek v Edinburghu ve znalosti zlatavého moku. Ten nabízí k ochutnání i na pravidelných Skotských hrách na Sychrově, které letos proběhnou 23. a 24. srpna už po devatenácté. „Tady si lidé mohou zahrát golf, tančit a poslouchat skotskou hudbu nebo si stylově zasportovat,“ láká Rout coby organizátor.

Skotsko jako Česko

Podle Routa máme se Skoty mnoho společného, zejména v historii. „Vždy jsme byli pod někým větším, my pod Německem, Skoti pod Anglií,“ řekl. „Museli jsme se s nimi naučit žít, někdy to šlo lépe, jindy hůře. A tím to nekončí – vždyť jedna z našich královen, Alžběta Stuartovna (†65), byla skotská princezna,“ připomněl Rout. „Máme podobný i smysl pro humor,“ dodal.

Fotogalerie
9 fotografií