Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Černobyl dal světu vodku Atomik. „Není radioaktivní,“ ujišťují vědci

Autor: Darina Jíchová - 
9. srpna 2019
19:05

Vědci z Univerzity v Portsmouthu ve spolupráci se svými ukrajinskými kolegy představili speciální vodku Atomik. Destilát je výjimečný tím, že vznikl ze surovin pocházející z místa největší jaderné havárie v historii lidstva, tedy z okolí jaderné elektrárny Černobyl. „Vodka není radioaktivní, její pití je bezpečné,“ ujistili veřejnost odborníci. Zprávu přinesla stanice CNN.

Voda a obilí, které vědci při svém projektu použili, jsou z uzavřené oblasti kolem Černobylu, tzv. zóny smrti. Vodka je výsledkem zkoumání vědců, kteří zjišťovali, jak silná je míra radiace pronikající do plodin v oblasti kolem místa tragédie a zda k tomuto průniku stále ještě dochází. Výzkum prováděli tři roky.

Vodka ze zóny smrti je nezávadná

Lídr projektu Jim Smith okolí Černobylu zkoumá už přes 10 let, jeho záměrem bylo dokázat, že je bezpečné pěstovat obilniny a další plodiny v půdě uzavřené zóny. „Více než 30 let uběhlo od černobylské tragédie, tamní plodiny stále obsahují jistou míru radiace, ta se pohybuje mírně nad povoleným limitem. Technicky tedy plodiny jedlé nejsou. S naším týmem jsme si řekli, že z obilí zkusíme udělat vodku a uvidíme, co se stane,“ vypověděl Smith.

Alkohol experti ředili minerální vodou z černobylské zvodně, která se nachází 10 kilometrů od vybuchlého reaktoru. Testy ukázaly, že voda není kontaminovaná radiací. Vědci následně na radiaci testovali i vodku, výsledky ukázaly, že destilát je bezpečný a jeho pití zdraví nezávadné.

Odborníci připustili, že vodku připravovali z radioaktivního obilí, nicméně v průběhu destilace se hodnoty radiace rapidně snížily a nyní jsou téměř nezjistitelné. „Když něco destilujete, zbavíte se nečistot, ty zůstanou v odpadu. To se ukázalo i při tvorbě naší vodky. Ve výsledném produktu jsme nezjistili žádnou přítomnost radiace kromě přírodního radiokarbonu, který je v každém alkoholickém nápoji,“ vysvětlil Smith.

Vědci si otevřeli destilérku

Tým vědců založil malou destilérku Černobylský lihovar a s malovýrobou vodky Atomik začne ještě v tomto roce, 75 procent z prodeje odborníci věnují komunitám, které černobylská tragédie zasáhla nejvíce. „Myslím, že tohle je ta nejdůležitější láhev vodky na světě, protože může pomoct všem, co živoří v téhle opuštěné oblasti,“ uvedl Smith.

V uzavřené oblasti kolem Černobylu žije zhruba 150 důchodců, a to navzdory varování úřadů, že bezpečné a žitelné to bude v okolí elektrárny až za 24 tisíc let. Černobyl se stal turistickou atrakcí, zvláště po premiéře dramatické minisérie Černobyl z koprodukce stanic HBO a Sky, která zpracovává událost havárie.

K výbuchu reaktoru č. 4 černobylské jaderné elektrárny došlo v dubnu 1986, dodnes se jedná o největší jadernou havárii v dějinách lidstva. Radiace se následně rozšířila skoro nad půlku Evropy. Exploze přímo zabila 31 lidí, nepřímo však zapříčinila tisíce úmrtí, přesný počet obětí není dosud znám, mluví se o 4 tisících mrtvých. Miliony lidí byly vystaveny obrovské míře radiace.

Video Muž, který likvidoval v Černobylu. - Blesk TV

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud