Kerry (†61) si vybrala smrt, jakou chtěla. Asistovanou sebevraždu využila jako první

Autor: Darina Jíchová - 
6. 8. 2019
22:00

Od letošního června platí v australském státu Viktorie zákon o asistovaném umírání, pacienti tak mohou požádat o ukončení života. Jejich žádost však musí posoudit odborná komise a schválit soud. Kerry Robertsonová (†61) se stala první osobou, která legislativu využila. „Byla to smrt, jakou si zvolila,“ vyjádřili se k rozhodnutí ženy její příbuzní a přátelé. Zprávu přinesla stanice BBC.

Zákon o asistovaném umírání řada Australanů považuje za kontroverzní a zatím platí pouze ve státě Viktorie, vláda ho přijala už před dvěma lety, platit začal ale až letos. Jako první možnosti asistované sebevraždy využila pacientka s rakovinou ve finálním stádiu. Robertsonová zemřela v pečovatelském domě letos v červenci.

Rakovina se jí rozlezla po celém těle

„To, že si může vybrat, jak zemře, jí dodalo sil,“ komentovali přátelé Robertsonové. Ženě byla v roce 2010 diagnostikována rakovina prsu, nemoc se ale rychle šířila, napadla její kosti, plíce, játra i mozek. Letos v březnu se Robertsonová rozhodla ukončit léčbu, vedlejší účinky chemoterapie a ozařování popsala jako „nesnesitelné“.

„Byli jsme po jejím boku, v pozadí hrál David Bowie. Zemřela obklopená láskou. Její poslední slova byla prostá a důstojná,“ uvedla dcera Robertsonové Nicole. „Znamená to pro mě hodně, dokážu se smířit s vědomím, že jsme udělali všechno proto, aby byla šťastná v životě a že jsme jí dopřáli pohodlnou smrt,“ dodala Nicole Robertsonová.

Asistované umírání ale není dostupné všem nemocným pacientům, parlament státu nastavil 68 podmínek, které žadatel musí splňovat. Nejen, že daná osoba musí trpět nevyléčitelnou nemocí v poslední fázi a prožívat silné bolesti, musí také alespoň třikrát požádat o smrt svého lékaře. Pacient musí být starší 18 let a podle diagnóz mu musí zbývat míň než půl roku života.

Asistovaná sebevražda a eutanázie jsou kontroverzní témata

Australské státy Západní Austrálie a Queensland zvažují, že přijmou podobný zákon, téma asistované sebevraždy, případně eutanazie zůstává v zemi velmi kontroverzní. Asistované ukončení života je legální například v Belgii, Nizozemsku, Kanadě, Lucembursku, Německu, ve Švýcarsku a ve čtyřech amerických státech: Oregonu, Washingtonu, Vermontu a Montaně.

Eutanázie, která je definována jako smrt na žádost, tady na rozdíl od asistované sebevraždy žadatele usmrcuje druhá osoba, je legální v Lucembursku, Kanadě, Belgii a Nizozemsku. V Česku nebyl přijat ani zákon o eutanázii, ani o asistovaném usmrcení.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 7. srpna 2019 07:57 )

vysmata ...chce byt jeste slavna tak si vezme prasky na spani a na hlavu

e.lesanova ( 6. srpna 2019 22:58 )

Ano, u nás zatím staří či nemocní skáčou pod vlak, věší se a podobně....s odstupem od církví a osob, které si nedovedou utrpení starých či těžce nemocných ani vzdáleně představit pokud nejsou v jejich kůži, snad jednou budou i u nás lidé moci odcházet "důstojně" ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa