Britové znají jméno nového premiéra. Mayovou vystřídá bouřlivák Johnson

Aktualizováno -
23. 7. 2019
15:10
Autor: ČTK - 
23. 7. 2019
13:14

Boris Johnson vyhrál. A Britové se dnes dozvěděli jméno nového premiéra. Nástupce Theresy Mayové, která na počátku června skončila v čele vládních konzervativců kvůli neúspěchu své brexitové strategie, vzešel z volby nového lídra strany. Příští britský premiér Johnson v projevu po zvolení do čela strany poděkoval rivalovi Huntovi i končící premiérce Mayové.

Členové Konzervativní strany ve finále vybírali mezi ministrem zahraničí Jeremym Huntem a jeho předchůdcem Borisem Johnsonem. Průzkumy počítaly s vítězstvím Johnsona, který patří mezi přední zastánce nekompromisní odluky země od Evropské unie.

A předpoklady se potvrdily. Hlasování 160.000 členů strany skončilo v pondělí v 18:00 SELČ. Dnes jeho výsledky oznámí členové vlivného výboru konzervativních poslanců a nový lídr strany pak patrně přednese krátký projev. Mayová oficiálně oznámí královně Alžbětě II. svou rezignaci na premiérskou funkci ve středu. Panovnice vzápětí přijme nového lídra konzervativců a vyzve ho k sestavení nové vlády.

Na sociálních sítích Johnsonovi obratem gratulují státníci z celého světa. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa bude Johnson „skvělý“.

 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček čeká, že nový britský premiér co nejdřív zahájí jednání s Evropskou unií, aby „dotáhl“ brexit.

Hlavním úkolem nového předsedy vlády bude najít řešení patové situace, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z EU. Johnson chce znovu zahájit jednání o brexitové dohodě. Brusel je však neoblomný a nové rozhovory odmítá. Oba uchazeči o post britského premiéra minulý týden odmítli tzv. irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

EU v minulosti opakovaně uvedla, že na dojednané pojistce trvá. Spojené království má blok opustit 31. října. Podle Johnsona se tak stane „stůj co stůj“, tedy s dohodou o podmínkách tohoto kroku, nebo bez ní.

I při dnešním projevu Johnson zopakoval, že Británie odejde z Evropské unie k 31. říjnu. Svou novou vládu chce sestavit v příštích dnech.

Video Analytik: Hunt by mohl být britským premiérem, ale teď ještě ne. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

verka1 ( 23. července 2019 21:15 )

Prý podobný k Pavlaskovi

latecia ( 23. července 2019 21:15 )

Je to sasek s nizkym IQ. Vidala jsem ho kdyz rano jezdil na kole u London Bridge. Vecne smejici se blbecek.

latecia ( 23. července 2019 21:11 )

Je to nacista probrexicar , nema rad evropany a cerny, je omezeny a s hulvatskym chovanim puvodem Australan. cili druhy trump.
Kdyz byl naposledy v praze pred cca 3ma rokama tak mu zaoralek domlouval at se znova prosetri pripad zabiteho zdenka makaly jehoz vrah - brit byl propusten na podminku. Cena zivota migranta tu je nulova. Pokud vsak evropan da prez drzku britovi jde si sednout do tvrdyho lochu na 10 let.

kafickomlicko ( 23. července 2019 20:20 )

Bude sranda !

jajas ( 23. července 2019 18:33 )

Britové budou čumět, co se teď bude dít!

Zobrazit celou diskusi
Další videa