Školné platí místo penězi plastovými lahvemi. Chudým rodičům se ulevilo
Moritzova mezinárodní škola, která se nachází v největším slumu nigerijské metropole Lagos, ve spolupráci s neziskovou organizací ACI přišla s novou inspirativní iniciativou. Rodiče mohou za vzdělání svých dětí zaplatit plasty, novinku tamní lidé uvítali. Rodiny se strachovaly, že roční školné ve výši zhruba 1500 korun nebudou schopny uhradit, informovala stanice CNN.
Čtvrť Ajegunle leží ve středu Lagosu a žije v ní více než 3 miliony lidí, mezi ně patří i matka čtyř dětí Oriola Oluwaseyiová (32). Žena denně prochází rušnými ulicemi města a sbírá pohozené plastové láhve, ty dvakrát za měsíc nosí do Moriztovy školy, kterou navštěvuje její osmiletá dcera. „Se začátkem každého školního roku mám strach, že nebudu mít peníze na školu pro děti,“ svěřila se Oluwaseyiová reportérům CNN.
Iniciativa ulehčila rodičům
Díky iniciativě ACI však nemusí mít žádné obavy. Organizace přišla s programem „Recyklovat se vyplatí“ a ve spolupráci se školami v oblastech s nízkým příjmem nabídla rodičům, aby za vzdělání dětí platili plastovými láhvemi. Celková cena školného se pak odvíjí od toho, kolik přinesou láhví. Za každých 200 kilogramů se jim z částky odečítá 224 korun, tříměsíční semestr jinak stojí kolem 530 korun.
„Do programu jsem se zapojila minulý rok, protože jsem věděla, že mi ušetří starosti i peníze,“ uvedla Oluwaseyiová. „Ušetřené peníze můžu použít na nákup školních potřeb pro své děti, knihy, sandály a další věci,“ dodala Nigerijka.
Děti se vrací do škol
Zakladatel ACI Alexander Akhigbe se domnívá, že jejich program nabízí alespoň částečné řešení pro nigerijské environmentální a klimatické problémy. K iniciativě se připojilo 5 lagoských škol, které navštěvuje více než tisíc dětí.
„Pracujeme na zlepšení žalostného stavu nigerijského životního prostředí i na zlepšení vzdělanosti, daří se nám to. Nahrazení placení školného sběrem plastových láhví dostalo děti zpátky do škol, rodiče se už nebojí, že na jejich vzdělání nezbudou peníze,“ prohlásil Akhigbe.
Nigerijci žijí s padesátkou na den
Podle místního tisku jsou vody obklopující Lagos zcela znečištěné plastovým odpadem, ročně v moři skončí 450 tisíc megatun plastu. Nigérie produkuje neuvěřitelné množství plastového odpadu, znečištění představuje zdravotní risk pro obyvatele a ničí životní prostředí.
O Nigérii se navíc často hovoří jako o jedné z nejchudších zemí světa, nebo jako o„hlavním městě chudoby“, necelá polovina populace – asi 87 milionů Nigerijců, vydělává méně než 45 korun denně. Podle Unicefu se to odrazilo na školní docházce, více než 10 a půl milionu dětí nechodí do školy, protože si to jejich rodiče nemůžou dovolit.