„Rada si uvědomuje, že naše planeta se nachází ve stavu klimatické nouze a je potřeba dělat opatření, které povedou ke snížení produkce látek, jež způsobují skleníkový efekt,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Město začne připravovat balíček návrhů opatření, která bude postupně zavádět. Pracovat na něm bude speciálně zřízená komise, ve které zasedne například bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Komise se bude zaobírat primárně čtyřmi oblastmi, a to udržitelnou energií, udržitelnou mobilitou, cirkulární ekonomikou a adaptační strategií na změnu klimatu. Tzv. stav klimatické nouze již vyhlásily například Praha 6 nebo 7. Podle Hlubučka město namísto stavu nouze vyhlásilo závazek, aby z kroku jasně vyplýval úkol do budoucna.

Řadu opatření již podle Hlubučka město uskutečnilo nebo se k tomu chystá. Magistrát připravuje například výstavbu bioplynové stanice, podporu elektromobility, zavedení mýta pro vjezd do centra, lepší zpracování a energetické využití odpadu nebo lepší využití energie v budovách.

Překračování limitů znečištění

Na základě zákona o ochraně ovzduší má každý kraj povinnost připravovat pravidelně aktualizovaný program zlepšování kvality ovzduší. Ten pražský ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s magistrátem schválilo v roce 2016. Na základě žaloby ze strany spolku Frank Bold však jeho podstatnou část loni zrušil soud, podle kterého nebyl dostatečně konkrétní. Nyní se připravuje aktualizace. V Praze jsou podle ekologických organizací dlouhodobě překračovány evropské limity znečištění, i když výjimka pro metropoli skončila v roce 2011.

Hlavním problémem vzduchu v Praze je polétavý prach, se kterým souvisí i další dnes schválený dokument. Radní odhlasovali memorandum s policií a vybranými stanicemi technické kontroly, na základě kterého vznikne zvláštní policejní skupina pro kontrolu stavby vozidel, zejména pak filtrů pevných částic. Město už ve spolupráci s policií jedno zkušební měření zorganizovalo. Policii zatím schází technika pro přímé měření emisí, takže podezřele vypadající auta zastavují a napojují na řídící jednotku, která provede diagnostiku. Pokud odhalí závadu, posílají policisté řidiče na stanici technické kontroly.

Radní v pondělí schválili také akční plán výsadby stromů v hlavním městě. „Již v tomto roce bylo v jarních měsících vysázeno více než 170 000 stromů,“ uvedl k tomu náměstek Hlubuček. Jde zejména o výsadbu nových lesů. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že rada dnes zároveň pověřila Technickou správu komunikací (TSK), aby pokračovala ve vytipování vhodných míst v ulicích pro výsadbu nových stromů.

Kritika opozice

Návrh pak na červnovém zasedání prošel zastupitelstvem. Opoziční zastupitelé kritizovali schválený záměr, který je podle nich nekonkrétní. Podle Tomáše Portlíka (ODS) závazek znamená významné úkoly pro několik budoucích vedení města, aniž jsou kroky konkrétně vyjmenovány a uvedeny jejich náklady. „Schválit takhle důležitý tisk bez příslušného projednávání je naprosto nezodpovědné,“ dodal zastupitel ANO Ivan Pilný.

Hlubuček v reakci uvedl, že mnoho evropských měst již stav klimatické nouze vyhlásilo, aniž mělo do detailu podrobně spočítány náklady na všechny projektu do roku 2050. „V době ekonomického blahobytu, který teď máme, si můžeme dovolit přemýšlet více ekologicky,“ uvedl.

Fotogalerie
16 fotografií