Macron otestoval obnovení povinné vojny. Teenageři mu omdlívali při ceremonii

Autor: Darina Jíchová - 
20. 6. 2019
16:10

Náctiletí chlapci a dívky nastoupení v uniformách a zpívající státní hymnu, takhle vypadalo testování snahy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o opětovné zavedení povinné vojenské služby. Hra na vojnu některé teenagery poslala do nemocnice, mladíci se „složili“ při věšení vlajky, lékaři ošetřili zhruba deset náctiletých, šlo prý o přehřátí organismu. Macronův pokus vzbudil kritiku u francouzské levice, informoval deník The Guardian.

Tento týden začala první zkouška projektu ve městě Evreux, účastnili se jí mladí Francouzi z různých částí země a z různých sociálních tříd, zatím navštěvují debaty o společnosti a rovnosti pohlaví, učí se, jak rozeznat fake news, prošli kurzem první pomoci a naučili se číst mapu. V druhé části služby je čeká dvoutýdenní dobrovolničení pro charitativní organizace nebo vládu.

První snímky „nové vojny“ ukázaly teenagery v modrých uniformách nastoupené v armádní formaci a zpívající státní hymny při ceremoniálu vyvěšení vlajky. Ve stejné formaci pak sledovali zápas ženského fotbalového týmu Francie. Politici, hlavně levicoví, proti projektu vystoupili, zvláště když se objevily zprávy o tom, že několik chlapců po dlouhém pobytu na slunci zkolabovalo.

Starosta Evreuxe Guy Lefrand sdělil reportérům listu Le Parisian, že deset rekrutů ve věku 15 až 16 let muselo být kvůli přehřátí odvozeno do nemocnice, kde se o ně postarali lékaři. Chlapci zkolabovali poté, co museli ve 30stupňovém horku stát na přímém slunci během věšení vlajky. „Bylo jich asi deset, třem z nich bylo opravdu zle a musela pro ně přijet sanitka,“ uvedl Lefrand

Macron už během své prezidentské kampaně v roce 2017 slíbil, že znovu zavede brannou povinnost, aby „chlapci a dívky zakusili vojenský život“. Macronova vláda pak prezidentův projekt trochu upravila a z povinné vojenské služby se stala povinná občanská služba, i podle nového plánu má ale teenagery trénovat armáda. Program se skládá z lekcí sebeobrany, první pomoci a republikánských hodnot, byl odebrán výcvik se zbraněmi. Služba by měla být zavedena v roce 2026.

„Tahle národní vojenská nebo občanská služba se rozhodně nesmí stát povinnou,“ uvedla na sociálních sítích středoškolská unie UNL. Levicovým politikům rovněž vadí vysoké náklady projektu. „Nucený nacionalismus by se neměl stát něčím povinným,“ komentoval jeden z kritiků.

Maškaráda za miliardy

„Tahle stará nacionalistická noční můra mě znechucuje,“ napsala na twitteru Céline Malaiséová z komunistické strany. „Je to pokrytecká maškaráda, která lidem odpírá svobodnou vůli a bortí jejich ducha,“ dodala Malaiséová.

Podle Borise Vallauda ze Socialistické strany celý projekt vyjde na 38 miliard korun, Vallaud doporučil, aby tato částka byla investována do vzdělání. Gabriel Attal z ministerstva školství program brání, podle něj si díky němu studenti osvojí mnoho praktických dovedností. „Každé ráno budou stávat v 7 hodin, zúčastní se vlajkového ceremoniálu. Každý den absolvují jeden z modulů, například obranu, udržitelný rozvoj nebo hodnoty republiky. Navečer budou mít hodinu volna, kdy budou moct používat své mobily, jindy k nim nebudou mít přístup,“ Attal popsal program.

Sám Macron na vojně nebyl

„Naučí se, jak se bránit, jak reagovat při teroristickém útoku nebo přírodní katastrofě. V programu bude i cvičení, které bude simulovat situaci jaderné havárie,“ dodal Attal. Francie zrušila vojnu v roce 1996 a Macron je tak první francouzský prezident, kterému se branná povinnost vyhla.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 20. června 2019 22:45 )

Generace chcipaku,tento virus je v cele Evrope😰😰

cikrt ( 20. června 2019 17:51 )

U nás by to dopadlo ještě hůř, dnes děti neumí udělat ani kotrmelec

Zobrazit celou diskusi
Další videa