Milovník jógy a selfie Módí drtivě vyhrál volby. Gratuloval mu i Babiš

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
24. 5. 2019
10:04

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího se prohlásila vítězem parlamentních voleb, které se v Indii konaly po etapách od 11. dubna do 19. května. Podle předběžných výsledků zveřejněných volební komisí získává BJP 300 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu, což znamená, že si pohodlně zajistí většinu. Módí vedl svou volební kampaň hlavně na sociálních sítích, jeho spolupracovníci uvedli, že je na sociálních sítích přímo závislý. Vždy se ale ochotně fotí se svými fanoušky, na twitteru sdílí i domácí videa, například svou jógovou sestavu.

Podle informací agentury AP zatím není jasné, kolik z odhadovaných 600 milionů odevzdaných hlasů už bylo sečteno. Konečné výsledky ještě nebyly oznámeny, sčítání se může protáhnout i do pátečního odpoledne. Indická lidová strana podle odborníků také dobře využila moc sociálních sítí, včetně twitteru, kde je Módí s Barackem Obamou a Donaldem Trumpem v trojici politiků s nejvíce sledujícími na světě, Módího „sleduje“ skoro 48 milionů fanoušků.

„Společně se budeme rozvíjet. Společně budeme prosperovat. Společně vybudujeme silnou Indii pro všechny. Indie znovu vítězí!“ napsal na twitteru Módí. Hlavní rival BJP, opoziční Indický národní kongres v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie, zatím podle AP vede jen v 50 volebních okrscích.

Gratulace od světových lídrů

Módí na twitteru také přijímal první blahopřání k vítězství, mezi gratulanty nechyběl ani český premiér Andrej Babiš (ANO). Módímu popřál hodně úspěchu do dalšího funkčního období, Indii označil za důležitého partnera nejen pro Česko, ale i pro Evropskou unii. Módí Babišovi obratem poděkoval a uvedl, že se těší na další společné produktivní setkání. 

S přáním hodně štěstí se přidal například francouzský prezident Emmanuel Macron, znovu zvolený indonéský prezident Joko Widodo nebo ruský prezident Vladimir Putin. S příslibem blízkého partnerství v následujících letech gratuloval také britský exministr Boris Johnson, jeden z největších kandidátů, který by mohl nahradit premiérku Theresu Mayovou. Blahopřání rovněž poslal prezident Trump.

Video Babiš v Indii: S červenou čapkou před studenty, zastavená doprava i dětská práce při pálení cihel - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / hudebnibanka.cz - Guruswamy Nagarathnam Rathnakur - Street Urchin

Opozice přiznala porážku

Módího největší soupeř Gándhípřiznal svou volební porážku a ztrátu parlamentního křesla v tradiční baště své rodiny, okrsku Amethi v severoindickém státě Uttarpradéš. Podle indického zákona se ale kandidát může ucházet o poslanecký mandát ve více než jednom okrsku - a Gándhí vede o více než 400 tisíc hlasů v souboji o křeslo v jihoindickém státě Kérala. S největší pravděpodobností tedy v parlamentu chybět nebude.

„Musíme počkat na konečné výsledky, ale v tuto chvíli to nevypadá pro Indický národní kongres dobře,“ podotkl mluvčí strany. V 545členné dolní komoře parlamentu volí 543 poslanců lid a dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident.

Módí je mezi lidmi stále populární

Letošní parlamentní volby byly vnímány jako referendum o vládě premiéra Módího, jehož hospodářská politika se v poslední době stále častěji stávala terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století, uvedl zpravodajský server BBC.

Indický premiér Módí a jeho strana BJP  přehledem zvítězili ve volbách, (24.05.2019).Indický premiér Módí a jeho strana BJP přehledem zvítězili ve volbách, (24.05.2019). | Reuters

Módího popularita ale navzdory tomu zůstává vysoká, čemuž podle expertů napomohlo i nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vyvolal sebevražedný atentát, při němž v únoru v Kašmíru zahynulo 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo, a Módího vláda ihned podnikla rozhodné kroky a provedla v Pákistánu odvetné nálety na údajné cíle radikálů.

Před sídlem Indické lidové strany se sešly stovky jásajících příznivců BJP s podobiznami premiéra Módího v rukou, provolávali stranické slogany, bubnovali na bubínky a odpalovali rachejtle. Indické akcie v reakci na očekávané Módího vítězství vzrostly na rekord, uvedla agentura Reuters.

Voliči: Módí je jiný

Devětadvacetiletý podnikatel Móhit Šarma agentuře AP řekl, že Indie nikdy neměla takového premiéra, jako je Módí. „Když političtí vůdci v minulosti vyhráli volby, seděli v klimatizovaných místnostech a nebyli v kontaktu s obyčejnými lidmi. Módí je jiný,“ uvedl Šarma.

Devětatřicetiletý módní návrhář Sandíp Varma prý není příznivcem BJP, ale v těchto volbách stranu podpořil. „Země jako Indie potřebuje rozhodného vůdce a v Ráhulovi Gándhím ho občané nenašli. K Módímu nebyla žádná alternativa,“ prohlásil Varma.

Video Chatrče, špína a pobíhající děti: Příjezdovou cestu na summit v luxusním indickém centru, kam vyrazil i Babiš, lemují slumy - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Premiér nedodržel sliby z předchozích voleb

Kritici Módího poukazují na to, že nynější premiér nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Video Indický premiér a jeho cvičební video se stali hitem internetu - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

titen33 ( 24. května 2019 12:29 )

to už rostou lysohlávky?

padouch236 ( 24. května 2019 12:27 )

Hádejte, kdo vyhraje tuto šaškárnu, zvanou volby do cizinecké legie(nebo unie?)? Že by ANO? Je to stejně zbytečné, protože slavná unie do roka do dne stejně sama (konečně) upadne na držku......

titen33 ( 24. května 2019 12:26 )

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/kdo-se-tady-schovava-na-kypru-podivejte-se-jak-babis-a-agrofert-tajili-svou-firmu-72603?dop-ab-variant=12&seq-no=1&source=hp

ProZeman ( 24. května 2019 12:25 )

Největší zlo v této zemi jsou hloupí lidé jako jsi ty.

anonym01 ( 24. května 2019 11:27 )

největší zlo v této zemi je milos zeman!

Zobrazit celou diskusi
Další videa