Zbídačení Jemenci hledají útěchu v drogách. Závislé jsou i malé děti

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
22. 5. 2019
14:22

Už čtyři roky Jemen sužuje válka, ve které proti sobě stojí šíitští povstalci Hútíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, na jehož stranu se přidala koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými státy. Obětí vleklého konfliktu jsou ale běžní lidé, střety si vyžádaly tisíce životů, přeživší trápí hlad. Únik před krutou realitou hledají Jemenci v drogách, závislost si na nich vybudovalo 90 procent mužů a 70 procent žen. Zprávu přinesla stanice CNN.

Na mnoha polích ve válkou zničeném Jemenu roste kata jedlá, jejíž listy při žvýkání uvolňují látku kathinon. Účinky, v Evropě ne tak rozšířené drogy známé jako khat nebo čat, se podobají amfetaminu. Khat potlačuje hlad, únavu i pocit horka, na druhou stranu snižuje schopnost sebekontroly, zvyšuje impulzivnost a tepovou frekvenci. Chutí rostlina připomíná banánové slupky.

Údaje o závislosti na khatu potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), podle její zprávy listy katy žvýká také 15 až 20 procent dětí mladších 12 let. Podle jemenského ministerstva zemědělství pěstování katy zabírá třetinu veškeré zemědělské plochy, padne na něj také třetina vody určená pro farmáře a pěstitele.

Peníze za drogu by uživily celou rodinu

Úřady se ovšem obávají, že údaje nejsou přesné a že kata roste na 60 procentech všech polí v zemi. Což je velmi zvláštní, na stejné ploše by se stejně dařilo i například obilí a dalším plodinám. Světový potravinový program (WFP) uvedl, že letos bude muset připravit dostatek potravin pro 12 milionů Jemenců. Dokonce i dealeři khatu považují za hloupé, aby národ na pokraji vyhladovění pěstoval drogu, místo jedlých plodin.

Jeden z dealerů khatu Mohammed Sulwei sdělil reportérům, že balíček kvalitní drogy vyjde zhruba na tisíc korun, nejlevněji však prodává i za 115 korun. Někteří jeho kolegové dokonce jen za 58 korun. Podle Sulweiho by si sedmičlenná rodina za tuhle částku byla schopná pořídit jídlo na celý den. Sám pochází z jemenského hlavního města San'á a je si vědom, jak tam vypadají ceny potravin.

Většina Jemenců je drogově závislá, (ilustrační foto).Většina Jemenců je drogově závislá, (ilustrační foto). | Profimedia.cz

„Nedává to žádný smysl, Jemen nemá žádné jídlo a stejně místo obilí pěstuje katu. Upřímně neměl bych žádný problém, kdyby to vláda zakázala. Prodával bych něco jiného,“ uvedl Sulwei.

Lidé si rádi zaplatí za hodinu zapomnění

„Jsme ve válce a tohle je jediný způsob, jak uniknout každodennímu hororu. Lidé se aspoň chvilku potřebují cítit dobře, tomu snad rozumíte, ne?“ komentoval situaci Hussajn Džebrí, který khat nekupuje pro sebe, ale pro své zaměstnance. Doplnil, že lidé prostě mnohdy radši zaplatí za pár hodin zapomnění, než za jídlo.

Žvýkání khatu je společenskou událostí, je populární hlavně ve středním Jemenu. Lidé se odpoledne scházejí, povídají si, přežvykují drogu a popíjejí čaj, který je mnohdy jen lehce obarvenou vodou. Vědecký časopis Neurosiences uvedl, že khat může způsobovat euforii a vzrušení, které mohou podpořit zvýšenou míru socializace.

„Nicméně euforie uživatelům vydrží 1,5 až 3 hodiny, pak ji vystřídá útlum a deprese. Užívání drogy může vyvolat insomnii a způsobit anorexii,“ píše se v Neurosiences. Jemenci podle svědků většinou berou drogu dopoledne, kolem poledne se města a vesnice mění na depresivní místa a jejich obyvatele připomínají zombie.

S humanitární krizí to nemá nic společného

Zemi svírá humanitární krize, podle WFP je Jemen „jeden krok od hladomoru“. Jen zřídka by se našel člověk, který si nenese stopy podvýživy. Nejhůře jsou na tom děti, i když se dostanou do nemocnice, jen zlomek z nich má energii na to, aby přežil. Podvýživa snižuje jejich imunitu, většina z nich má plicní infekci a průjem.

„Proč by OSN a další západní organizace měly Jemenu posílat jídlo, když většina země je závislá na drogách?“ reportéři CNN se obrátili na náměstka ministra zahraničí povstalecké vlády Hussína Ezzího. „Žvýkání khatu je tradice, s humanitární krizí to nemá nic společného,“ prohlásil Ezzí.

„Opravdu? Na polích se místo plodin pěstuje droga. Má to tedy dost společného,“ tlačili na politika novináři. „Nepopiratelně je to náš zlozvyk, kterého se musíme zbavit,“ dodal Ezzí, nevypadá to ale, že by hútíjská vláda dělala něco proto, aby pěstování katy zastavila. Právě naopak, obchod s khatem vzkvétá.

Pěstování katy je pro farmáře jediný způsob obživy

Farmáři potvrdili, že ještě před 20 lety na polích byla hlavně pšenice, tu ale nyní kompletně nahradila kata. „Je to tady nejžádanější rostlina, pěstujeme ji, sklidíme a dealeři nám za ni dobře zaplatí,“ uvedl Múnir Rubají. „Je to jediný způsob, jak si farmář jako já může vydělat na živobytí,“ vysvětlil.

Video Oběti války v Jemenu: Dvanáctiletá Fatima váží 10 kilo - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 23. května 2019 14:51 )

USA vojenská zločinecká armáda vesele kšeftuje a dováží z Afganistánu drogy ve velkém přes Kosovo a jejich lokajové ZLOČINCI KOSOVŠTÍ paK DODÁVAJÍ A PRODÁVAJÍ PAŠUJÍ , PRO CELOU EU NA FINANCOVÁNÍ CIA !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa