Američané měli na misích znásilňovat i mučit: Před soud ale nepůjdou

Autor: ČTK, for - 
12. dubna 2019
15:43

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v pátek zamítl žádost prokurátorky, aby zahájil vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti údajně spáchaných od roku 2003 v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Soud o tom informoval v tiskové zprávě.

„Soudci se rozhodli, že vyšetřování situace v Afghánistánu by v tomto stádiu nesloužilo zájmům spravedlnosti, a proto žádost zamítají,“ uvedl v prohlášení ICC.

Vyšetřování a stíhání by podle soudců pravděpodobně za současné situace nebylo úspěšné, neboť dotčené strany včetně Spojených států a protivládních bojovníků v Afghánistánu by se soudem nespolupracovaly.

Prokurátorka Fatou Bensoudaová požádala o vyšetřování údajných zločinů v Afghánistánu v listopadu 2017. Bylo to tehdy poprvé, co učinila kroky namířené proti Washingtonu.

I Američané páchali zvěrstva, míní ICC

Přestože Spojené státy nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí. Americké síly Bensoudaová podezřívá ze znásilňování a mučení zajatců, afghánskou armádu z válečných zločinů a Tálibán ze zločinů proti lidskosti.

Úkolem ICC je pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti. Smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 USA neratifikovaly. Tehdejší prezident George Bush mladší s vytvořením soudu nesouhlasil, jeho nástupce Barack Obama měl ale v úmyslu s ICC spolupracovat. Tribunál mimo jiné neuznávají ani Čína, Izrael a Rusko.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 13. dubna 2019 11:32 )

To je zase nejaka bolsevicka Propaganda..

tomik007 ( 12. dubna 2019 23:03 )

VALKA neni kojna

PPP150W ( 12. dubna 2019 19:16 )

Ono stačí, že kvičíte vy a vám podobní.

al.bunda ( 12. dubna 2019 18:28 )

Nevěřím,to přece dělali jenom ti "hnusní rusáci" za druhé světové né?

1912 ( 12. dubna 2019 17:30 )

USA světoví zločinci USA_Hitler 21století !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud