Hlaste sexuální zneužívání, nakázal papež František kněžím a řeholníkům

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
9. května 2019
13:45

Kněží i řeholní osoby jsou napříště povinni okamžitě nahlásit církevnímu představenému nebo přímo Vatikánu sexuální zneužívání jak dětí, tak dospělých či jeho krytí. Je to obsaženo v dekretu, který dnes vydal papež František.

Nová norma závazná pro celou katolickou církev zavazuje každou diecézi, aby do června 2020 zavedla jednoduchý a přístupný systém přijímání informací o zneužívání. Vyzývá místní církevní organizace, aby do vyšetřování neváhaly zapojit světské odborníky.

Byl posunut věk dospělosti

Dokument o dvou kapitolách a 19 bodech dále stanoví maximální délku vyšetřování, vymezuje čas, v němž musí na jeho výsledky reagovat Vatikán, a umožňuje přečiny nahlásit i zpětně. Věk dospělosti dekret v kanonickém právu posouvá ze 16 na 18 let. Nepomíjí ani problematiku dětské pornografie.

V poslední době světem otřáslo hned několik případů sexuálního zneužívání dětí, kterého se dopustili kněží a další církevní hodnostáři. Skandál se dotkl i třetího nejmocnějšího muže Vatikánu, australského kardinála George Pella. Ten byl odsouzen letos v březnu k šesti letům vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru v 90. letech. Pell obvinění odmítá a proti rozsudku se odvolal.

Zneužívání dětí v Česku

V Česku téma sexuálního zneužívání v církvi vyvstalo například na začátku dubna, kdy Česká dominikánská provincie uvedla, že dominikáni podezírají asi šest pachatelů ze svých řad, kteří se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli tohoto činu dopustit.

Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let. V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevněprávní proces, který směřoval k pozastavení jejich kněžské činnosti, a k izolaci od dalších potenciálních obětí. Světský trestněprávní proces nebyl v žádném z těchto případů zahájen.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

roka ( 9. května 2019 15:09 )

Na co si to ten fláternícký darmožrout hraje? Ti by měli chodit kanálama včetně jejich vatikánského kmotra.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud