Papež vysvětlil, proč odmítal líbání prstenu: Žádné porušení tradice, bál se bacilů

Autor: ČTK - 
28. března 2019
23:04

Papež František dnes vysvětlil, proč nechtěl, aby mu věřící v Loretě líbali prsten - bál se, aby se nešířily bacily. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vatikánského mluvčího Alessandra Gisottiho. Video, v němž papež opakovaně odtahuje svou ruku, aby mu věřící nemohli prsten políbit, hojně kolovalo internetem.

Konzervativní kritici v papežově gestu spatřovali hrubou neúctu k tradici i věřícím, kteří jí chtěli dostát. Gisotti dnes novinářům řekl, že o tom s Františkem mluvil. „Svatý Otec mi sdělil, že jeho motivace byla velmi prostá: hygiena,“ vysvětlil mluvčí Vatikánu. „Chtěl se vyhnout tomu, aby se lidé, nikoli on sám, nakazili nějakou nemocí,“ dodal.

Gisotti dále uvedl, že papežovi nijak nevadí, pokud mu prsten líbají menší skupiny lidí, jak se také stalo na závěr středeční generální audience.

Tradice líbání prstenu biskupa či papeže na znamení respektu a poslušnosti je staletí stará. Papežský prsten nosí nejvyšší představitel katolické církve na prostředníku pravé ruky. Jakmile papež zemře, prsten musí být zničen.

Video  "Je můj otec v nebi?" ptá se malý chlapec papeže  - Youtube

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Irene ( 19. června 2019 20:25 )

Taurus70 nepochopil.... líbáním svého prstenu věřícími se papež obával, že se nakazí tito věřící, líbající jeden po druhém jeho prsten...... ale papež se nebál vlastní nákazy při líbání nohou bezvěrců....

Taurus70 ( 29. března 2019 06:28 )

Proto utecencum myl a libal nohy, tam je bacilu rozhodne min.Ten zplozenec pekla co rekne je lez.😕

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud