„Nástroje satana.“ Papež odsoudil „zvěrstva“ kněžích na dětech, církev je nechce tutlat

24. 2. 2019
14:41

Papež František dnes na závěr čtyřdenního summitu o ochraně nezletilých ve Vatikánu označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání, dodal papež podle agentury Reuters. Slíbil také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat, zastane se obětí a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. Zahraniční agentury si ale všímají, že závazné závěry nebo závěrečný dokument z konference nevzešly.

Rovněž obhájci obětí podle agentur uvedli, že je výsledky schůzky zklamaly. Papež podle nich jen zopakoval staré sliby, aniž nabídl nějaká konkrétní opatření.

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle Františka „zvěrstvo“. Pravidla národních biskupských konferencí proti zneužívání budou přezkoumána a posílena, dodal papež v půlhodinovém projevu na konci závěrečné mše v Apoštolském paláci.

Papež rovněž poznamenal, že většina případů sexuálního zneužívání se podle OSN a dalších organizací stane v rodinách, a hovořil o dalších společenských problémech, jako je sexuální turistika nebo internetová pornografie. Připustil ale, že sexuální zneužívání je o to závažnější, pokud se stane v katolické církvi. „Čelíme univerzálnímu problému, jenž je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého,“ řekl papež. Ačkoli je sexuální zneužívání globální problém, „tento ďábel není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi,“ dodal papež.

Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu „obzvlášť znepokojivé“. „Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli,“ řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.

Františkův projev vyvolal různé reakce

Závěrečný Františkův projev byl podle německého církevního právníka Thomase Schüllera „fiaskem“. „Byla to promarněná šance (...) Je to konec jeho pontifikátu v tom smyslu, že František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo,“ řekl ředitel ústavu kanonického práva na univerzitě v Münsteru agentuře DPA. Matthias Katsch z německého sdružení na ochranu obětí na twitteru označil papežovu řeč za „bezostyšný pokus postavit se do čela určitého hnutí, aniž se pojmenuje vina a nastanou skutečné změny“.

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Zúčastnilo se jej asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky. Ten již dříve uvedl, že na schůzce se probíraly i případy nepravdivých obvinění. „Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit ‚očistec na zemi‘,“ řekl Duka v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server České biskupské konference.

Duka připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.

satanas ( 25. února 2019 17:11 )

Jen na mne nic nesvadejte,,ja proti nim bojuju odjakziva! Divim se ze tam neudelala policie razii a hned je vsechny nesebrala! Kcemu je ta sestava uchylu a pedofilu dobra?? POdezrele je to ticho v Cesku! Kohopak tlustej Duka kryje?? Ma sam ciste svedomi?

janhu ( 24. února 2019 20:38 )

katolická církev znásilna mnoho milionů dětí od svého založení, upálila aumučila miliony lidí, ukradla majeztky milionům lidí,znásilnovali i jeptičšky vklášterech a vraždili děti jim narozené aby zakryly své zločiny

pravdou je ,že katolická církev kryla pedofily, bránila vyšetřování, je to zločinecká organizace kolaborant s hitlerem

Fiala ODS katolík, KDU Bělobrádek ,Hermann katolíci, top09 Kalousek ,Trautenberg katolík, STAN gazdík Katolík, Sobotka čssd katolík
ods, topstan,kdu,zel,čssd ........katolické mafie
kteréí ukradly čr majetky za stamiliardy

katolické mafie provedly tropje restituce katolciké církvi kolaborantům s nacisty

1991,1998,2014 a pokaždé v tom jely zrůdy ods,kdu, havlofašisti +MASMEDIA která šířila lži o ukradeném majetku církvi který byl ve státní správě , v užívání církve,

katolická církev je dílo satanovo ,

stejně jako sionisti,islamisti
dnes katolické mafie i sionisti vítají agresivní islamisty
v eu

fikusek11 ( 24. února 2019 19:11 )

Ještě že stvořili flanďáci Satana. Na koho by to jinak svedli?....Pedofilové za.je.ba.ný!

husak44 ( 24. února 2019 18:02 )

Tahle pakaż by se měla povinė

jajas ( 24. února 2019 18:00 )

Takže jaký je závěr jednání? Kecy, kecy, kecy bez jakéhokoliv jasného závěru. Pámbíčkáři jsou zvyklí se pouze vykecávat a skutek utek.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa