Halíka k sexskandálu citovali ve Vatikánu, naslouchal i papež. Duka skřípe zuby?

23. 2. 2019
14:45

Ve Vatikánu se v těchto dnech koná první celosvětový summit o sexuálním zneužívání dětí duchovními. I když zde české katolíky zastupuje předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka, byla to slova kněze a teologa Tomáše Halíka, která ve čtvrtek zazněla sálem. Obsáhle ho totiž při projevu citoval filipínský kardinál Luis Antonio Tagle, o kterém se spekuluje jako o možném nástupci papeže Františka, jak upozornil server Aktuálně.cz. Duka Halíka přitom dlouhodobě za některá vyjádření kritizuje.

Citace Tomáše Halíka zazněla před duchovními ze všech koutů světa již v úvodu zasedání při kardinálově zahajovacím projevu. 

„Monsignor Tomáš Halík píše: Kristus přišel k němu a ukázal mu své rány. To znamená, že Vzkříšení není zahlazení ani devalvace kříže. Rány zůstávají ránami. Rány Krista přetrvávají jako rány našeho světa. Monsignor Halík dodává: Náš svět je plný ran. Jsem přesvědčen, že ti, kdo zavírají oči před ranami našeho světa, nemají právo říct: můj Pán, můj Bůh,“ uvedl Luis Antonio Tagle a použil tak části knihy Dotkni se ran, kterou český teolog vydal v roce 2008. 

Sám Halík to považuje za velkou čest. „Velmi mne překvapilo a potěšilo, že mne kardinál Tagle, který je všeobecně považován za toho, kterého si papež František přeje za svého nástupce - a tak si mnozí vykládají i to, že právě jemu svěřil zahajovací projev na tak důležitém setkání předsedů biskupských konferencí z celého světa - při tomto projevu obsáhle citoval,“ řekl pro Aktuálně.cz kněz.

Jako oficiální český zástupce je ovšem na setkání téměř dvou stovek čelních katolických představitelů z desítek zemí Dominik Duka. Ten měl v minulosti s Halíkem řadu sporů, dokonce mu ke konci minulého roku udělil písemnou důtku kvůli tomu, že Halík kritizoval některé jeho postoje.  

Kněžská služba přitahuje predátory?

Ve Vatikánu se k jednání sešli kromě představených mužských i ženských řádů a expertů také lidé, kteří zveřejnili své traumatizující zkušenosti a hodlají přesvědčit církev, aby mimo jiné zajistila potrestání viníků i duchovních, kteří jejich počínání kryli.

Duka nicméně upozorňuje, že problematika je velmi složitá. „Všechny tyto sexuální delikty se řeší ve spolupráci s Vatikánem, což ale trvá dlouho, protože církev je obrovská, máme celkem 1,3 miliardy věřících. Tato práce by mohla být decentralizována na úroveň biskupské konference, která by dostala větší pravomoc, rovněž by větší pravomoc měli metropolité a arcibiskupové, kteří mají církevní provincii,“ popsal kardinál pro katolický web církev.cz.

Připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.

Přiznal nicméně, že kněžská služba může přitahovat i nevhodný typ lidí. „Jsou to různé skupiny, kde se pracuje s dětmi. Tady musíme bohužel říci, že se do těchto skupin snaží dostat lidé s těmito sklony a takovou skupinu představuje i duchovní povolání. Kněz může s velkou důvěrou pracovat s dětmi i mládeží. Z hlediska České republiky statisticky víme ve spolupráci s úřady a ministerstvem, bylo v letech svobody odsouzeno 10 katolických duchovních. Donedávna jsme udávali 11,“ uvedl duchovní. 

Tento měsíc totiž soud v Jeseníku zprostil viny bývalého kněze kvůli nevěrohodné výpovědi. „Na setkání jsme se tedy zabývali i těmito případy. Setkali jsme se ale i s obětmi, například s manželi, kde se nám paní svěřila, jakým způsobem musela bojovat s touto životní situací,“ dodal Duka.

Úmyslně ničili dokumenty

V sobotu se na konferenci diskutovalo o umlčování obětí sexuálního zneužívání a o tom, jak někteří duchovní predátory kryli. Například předseda německé biskupské konference Reinhard Marx prohlásil, že církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých, nebo takové svazky ani nezakládali.

„Svazky, které mohly zdokumentovat ty hrůzné činy a pojmenovat viníky, byly zničeny, nebo dokonce nebyly ani vytvořeny,“ uvedl v projevu Marx. Německý kardinál se v pátek také setkal se 16 lidmi, kteří byli v minulosti oběťmi sexuálního zneužívání duchovními. O schůzce posléze informoval papeže, uvedl server Vatican News.

O případech zneužívání mladistvých představiteli církve se v posledních letech hovoří v řadě zemí. Také v Německu bylo podle studie zveřejněné loni v září zaznamenáno za léta 1946 až 2014 celkem 3677 případů sexuálních zneužití nezletilých 1670 duchovními.

Na vrcholné schůzce zhruba 190 vysokých katolických hodnostářů, která za předsednictví papeže Františka začala ve Vatikánu ve čtvrtek a potrvá do neděle, dnes vystoupila i jedna africká jeptiška. Nigerijská řádová sestra Veronica, která v minulosti pracovala v Africe, Evropě i Spojených státech, dnes obvinila římskokatolické biskupy z pokrytectví a z mnoha chyb v reakci na sexuální skandály.

Řádová sestra Veronica se obrátila i na papeže Františka, který seděl nedaleko ní. Řekla mu, že ho obdivuje za to, že se omluvil a začal jednat. Připomněla kauzu chilského biskupa Juana Barrose, který čelil podezření, že sexuální zneužívání v minulosti kryl. Papež biskupa původně hájil. Sestra Veronica také uvedla, jak ji šokoval oscarový film z roku 2015 Spotlight, který odhalil zneužívání a krytí těchto činů církevními představiteli v USA.

Na konferenci ve Vatikánu promluvilo už ve čtvrtek z videonahrávek i několik obětí zneužívání. V neděli dopoledne schůzku zakončí mše, po níž pronese závěrečné slovo papež František. Vedení summitu by mělo vypracovat závěrečný text, který má sloužit jako obecné vodítko pro jednotlivé biskupské konference, jak postupovat, aby se případy zneužívání a krytí takových činů už neopakovaly.

janakveton ( 23. února 2019 21:30 )

Halík má pokrytectví už v ksichtě. Nikdy mi nebyl sympatický.

padouch236 ( 23. února 2019 18:50 )

Kázat lidem, co mají dělat, to by té fláternické bandě šlo. 80% z nich jsou hajzlové, kteří se lepí na malé děti, už za to, bych jim bez milosti dal provaz. A Halík? To je darebák toho nejhrubšího zrna...

jajas ( 23. února 2019 17:57 )

No právě, vždycky to bývá člověk. Jak píše níže hera, dobrovolně se zavázali, že budou bez sexu. Taková hloupost! Jinak to nelze nazvat! Vždyť i oni jsou lidi, úplně obyčejní lidi se všemi klady a zápory, a takoví lidé prostě chybují, tak jak se mohli "zavázat" k takové blbosti? Jsou to obyčejní lidé, obyčejní "hříšníci" nebo jak nás nazývají!!!!! To jsou i oni!

horalysa ( 23. února 2019 17:40 )

Ohánět se Bohem, diktovat lidem jak mají žít, jak se mají chovat, to církvím vždycky šlo. Však žít také podle toho, to už jim nevoní. Jak se říká, káží vodu, ale sami píjí víno. Zneužívání dětí jim šlo vždy nejlépe. Nedej bože, když nevěřící na to dítě sáhl. To církev se uměla ozvat. Samotná víra špatná není. Jen lidé jsou špatní. A je jedno, zda ten špatný je lidovec, komunista, nebo příslušník jiné strany. Vždy to bývá člověk.

satanas ( 23. února 2019 17:17 )

Oni to jsou podvodnici..Moc dobre vi ze zadny Buh neexituje!!! Proto si to vse dovoluji!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa