Ježíš znásilňující muslimku dohnal Duku k žalobě: „Divadlo zasáhlo do mého vyznání“

Autor: ČTK, nkov - 
12. 7. 2018
09:05

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče, které v květnu uvedl festival Divadelní svět Brno 2018. Uvedly to čtvrteční Lidové noviny (LN).

V jedné ze scén herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku, což vyvolalo protesty přímo v průběhu divadelního představení. V druhé hře je například vyobrazená socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem. Podle hlavy české katolické církve se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod.

Duka zmiňuje útok na nezadatelnost práv, na svobodu náboženského vyznání či na právo na důstojnost a čest. Jakožto primas český má za to, že hanlivé zobrazení Krista dopadá i na něj, proto se obrací na soud, napsal deník.

„Rozhodl jsem se podat žalobu jako fyzická osoba. Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v České republice, ale předně miluji Krista jako člověk. Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv,“ sdělil LN kardinál.

Dukova žaloba míří na Centrum experimentálního divadla, jež spravuje mimo jiné Divadlo Husa na provázku, které hry uvedlo. Podání přijal Městský soud v Brně.

Žaloby z obou stran

Kvůli uvedení kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí, které provokativní formou poukazuje na vztah Západu k blízkovýchodním zemím, podali lidé už několik trestních oznámení. Podle oznamovatelů šlo například o podněcování k nenávisti či šíření pornografie.

Představení na desítky minut přerušili pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé, herci ho ale dohráli. Kvůli jednání radikálů podala trestní oznámení například senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerové (za SZ). Existuje podle ní podezření, že jejich jednání naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví.

Video Policie vykázala z představení členy hnutí Slušní lidé. - Hynek Zdeněk, blesk.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

padouch236 ( 23. ledna 2019 12:10 )

Církev má také hromadu másla na hlavě! Tolik skandálů a soudů s jejími fláterníky, kteří svádí malé děti, kluky, holky. Myslím, že by si měla církev zaméct prvně před svým prahem a teprve poté na někoho ukazovat...

kozmix ( 12. července 2018 11:17 )

Homosexuálně pedofilně orientovaná církev a zvratky podsvinčete Duky zasahují zase do vyznání 95% nevěřících občanů v ČR.

kukuku ( 12. července 2018 10:54 )

Pozastavit se nad pohlavním zneužíváním ministrantů - to je židobolševická propaganda ? Ale ono to vlastně prozíravě nebylo dáno do desatera "neo***š ministranta svého", takže je vlastně všechno OK.

Nezadat ( 12. července 2018 10:42 )

Pedofila nemusím,ale pod žalobu se klidně podepíši a ten ksindl herecký bych šupem poslal do Afghánistánu.

priserka ( 12. července 2018 10:40 )

Představení odporné, kam až může klesnout umění a umělci....ale katolická církev má taky máslo na hlavě a plno sexuálních skandálů, takže je třeba si zamést před vlastním prahem a pak vyskakovat

Zobrazit celou diskusi
Další videa