Duka: Zdanění restitucí je skandál. Snad mají i někteří komunisté smysl pro čest

Autor: jer, ČTK - 
7. července 2018
17:10

Za skandální označil požadavky komunistů týkající se zdanění církevních restitucí a debatování o této otázce kardinál Dominik Duka. Novinářům to v sobotu řekl na Velehradě na Uherskohradišťsku na tiskové konferenci po jednání 114. plenárního zasedání České biskupské konference. Církve by se podle něj proti zdanění náhrad za majetek, které nedostaly v restitucích, bránily soudně.

Ve středu se bude ve Sněmovně hlasovat o důvěře vládě. Komunisté avizovali, že podpoří menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, již dříve to podmínili také zdaněním církevních restitucí. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zdaněním náhrad souhlasí, za zdanění církevních restitucí se postavil i předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Věřím ve veřejné mínění i ve svědomí poslanců a naší justice,“ uvedl v sobotu Duka. Připomněl, že Ústavní soud odmítl takzvanou restituční tečku. „Nevěřím tomu, že by naše justice mohla udělat takový krok. Něco jiného je komunistická ideologie, něco jiného je komunistická strana. Přece i v komunistické straně jsou lidé, kteří mají smysl pro čest a spravedlnost,“ řekl Duka.

„Dovedeme pochopit, že může být diskuze, ale byl bych nerad, kdybychom měli za 29 let svobody, na které se naši předchůdci podíleli, trpět pomstu těch, kteří založili diktaturu komunistické strany a kteří mají doposud rozhodující slovo a nejsou jenom ti, kteří tolerují současnou vládu, ale jsou jakýsi tichý společník, který, jak víme, si přivlastňuje právo diktovat,“ uvedl Duka.

Video  "ČSSD to podporovala už dřív, ANO se přidalo." Místopředseda KSČM Dolejš o zdranění náhrad za církevní restituce  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Zdanění peněžitých náhrad

Sněmovna letos v únoru v prvním čtení schválila návrh na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Komunisté uvádějí, že stát by mohl získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun ze zhruba dvou miliard korun, které církvím posílá.

Vláda v demisi letos v lednu zdanění církevních restitucí podpořila, i když připustila, že zákon pravděpodobně povede k soudnímu sporu. Církve si podle stanoviska vlády mohou stěžovat u Ústavního soudu, že byla narušena jejich legitimní očekávání. Proti návrhu bylo ministerstvo kultury, podle něhož zákon znamená porušení smluv o majetkovém vypořádání s církvemi. Babiš se možného napadení zdanění církevních restitucí u Ústavního soudu neobává.

V minulé vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zablokovali návrh na zdanění církevních restitucí lidovci. Letos v únoru se společně s ODS a TOP 09 pokusili prosadit zamítnutí zákona už v prvním čtení, ve Sněmovně ale neuspěli.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi schválený v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panda82 ( 26. prosince 2018 16:43 )

Nevím proč skandál, postavím si chatku ze zdaněných peněz z materiálu, který má daň v ceně a platím daň z nemovitosti. Jak nabyla církev majettek, že by kněží pracovali , ale ne vydřeli na chudých

bjuno ( 8. září 2018 13:05 )

"Milý" pan Duka taktně pomlčel o tom, jak si kostelníci ten majetek nakradli od "věřících i nevěřících".Takže teď už může jen mlčet a zpytovat za tu svoji svatou - zlodějskou církev svědomí. Každý musí platit daně - obyčejný člověk - i černo. ***níci. To je ta jejich propagovaná "božská spravedlnost" tak ať se jí drží...

MilNov ( 8. září 2018 10:27 )

 Kardinál se lísal k Zemanovi a byl po zásluze odměněn. Čiň ďáblu dobře, peklem se ti odmění.

satanas ( 9. července 2018 16:29 )

Kdyby tlustej Duka mel smysl pro cest tak se omluvil v sobotu v Betlemske kapli za upaleni Jana Husa a vsechny , co ma cirkev na svedomi..FInancne se nikdy vyrovnat s pozustalymi po obetech Cirkevnich zlocincu atak by mel drzet hubu a krok a ktomu slibit, ze uz Cirkev zakaze *** maly kluky!

tomik007 ( 8. července 2018 13:15 )

MISTR JAN HUS - by z tebe mel asi radost

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud