Zelená pro zdanění církevních restitucí: Komunisty podpořil výbor, lidovce to dopálilo

Autor: ČTK, Mii - 
5. 9. 2018
12:39

Zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích, Sněmovna možná schválí. Předlohu KSČM, která by zdanění náhrad zavedla, podpořil ve středu ústavně-právní výbor navzdory výhradám kritiků ohledně pravděpodobné protiústavnosti. Schválení návrhu komunistických poslanců doporučil už dřív i garanční rozpočtový výbor. Šéfa lidovců Pavla Bělobrádka dnešní rozhodnutí výboru dopálilo.

Právní výbor chce o rok odložit účinnost předlohy, a to na leden 2020. Se souhlasem hlavního autora novely Vladimíra Koníčka (KSČM) to ve výboru prosadil jeho předseda Marek Benda (ODS). Podle něho je nutné v případě přijetí novely vytvořit prostor pro její posouzení před Ústavním soudem.

„Je vysoce pravděpodobné, že kolize s ústavou tady je. Nejedná se o příjem, ale o náhradu,“ argumentoval proti předloze KSČM Marek Výborný (KDU-ČSL). Obdobně se vyjádřila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), která jako jediná z přítomných poslanců ANO návrh komunistů nepodpořila. „Principy právního státu mají být zachovány, ať se děje, co se děje,“ zdůraznila. Podle Bendy je předloha politikum, „které má rozměr lásky nebo nelásky k církvím“.

Příliš vysoké náhrady

Za revizi církevních restitucí se vyjádřil Jan Chvojka (ČSSD), Piráti mají mít volné hlasování. Zatímco Jakub Michálek (Piráti) předlohu KSČM podpořil, další Pirát Mikuláš Ferjenčík se hlasování podobně jako Válková zdržel. „Není vhodné přijímat zákony, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že je Ústavní soud zruší,“ řekl Ferjenčík.

Komunisté podobně jako například premiér Andrej Babiš (ANO) pokládají výši náhrad za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Koníček vysvětlil, že stát by náhrady vyplácel podle smluv, které s církvemi uzavřel. Církve by ale musely zahrnout náhrady při podávání daňového přiznání mezi zdanitelné příjmy.

Bělobrádek: Komunisté podkopávají právní stát

„Komunisté uspěli. Podkopávají právní stát. A to je bohužel krutá realita současných dnů. A je možná nutné zmínit i to, že pro zdanění se vyslovili i Piráti,“ podivuje se na Facebooku předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

A přidal i jeden příklad. „Si představte, že vám někdo ukradne auto (nebo třeba mobil, počítač, vlastně cokoliv). Policie je najde, majetek vám bude chtít vrátit. Ale vy nejdřív musíte zaplatit daň! Daň za to, že vám někdo vrátí ukradený majetek! Zaplatili byste ji? Přijde vám to spravedlivé? Mně teda ne ‼️“ uvedl emotivně šéf lidovců. 

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona od roku 2013.

„My jsme ve Sněmovně nebyli, když se nastavovaly parametry pro církevní restituce, ale návrat ukradeného majetku podporujeme. Je to jasné vypořádání se s minulostí, které komunisti odmítají. Navíc je více než jasné, že Ústavní soud zdanění zamítne,“ věří Bělobrádek.

Video Je to skandální, říká k návrhu komunistů na zdanění náhrad za církevní restituce lidovec Výborný - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 5. září 2018 15:02 )

DOufam ze ted uz aspon tusis--zacotomas! Srandy kybl!

padouch236 ( 5. září 2018 14:41 )

Co to tam ten deil Bělobrádek matlá o "ukradení", vždyť církev byla vždy chudá, jak kostelní myš. Až co si nakradli a vynutili mučením, upalováním a věšením těch, co nechtěli přiznat jejich víru, zbohatli. Nikoliv však do té míry, co jim zlodějská ODS a haj%zl Kalousek podvodem, kdy hlasoval už pravomocně odsouzený poslanec, přihráli. Proto obrat je, aby byli opět jen církev, ale bez majetku...

tradesman ( 5. září 2018 14:29 )

Církev nikdy žádný majetek neměla.

satanas ( 5. září 2018 14:09 )

Hele ty "Okraso burzoazie",,ty se koukej modlit aby ta tva "Demence" neskoncila v marnici,,nic mne jineho nenapada, neb zblblik jsi nejspis od narozeni,,,zadny div ze netusis--zacotomate! Kristian se zase pobavi!

satanas ( 5. září 2018 13:41 )

A to jeste przni deticky,,troufaj si mimoradne,...Apage Satanas!

Zobrazit celou diskusi
Další videa