„Vyhlásím vám válku!“ Filipínský prezident se kvůli odpadkům pustil do Kanady

Autor: Darina Jíchová - 
24. 4. 2019
17:34

Filipínský prezident Rodrigo Duterte se ve svém posledním projevu pustil do Kanady, která si podle jeho slov „z Filipín udělala skládku“. Kanaďanům vyčítá hlavně to, že nedělají nic s odpadky, které „před lety nechali exportovat“ na ostrovní stát. Filipínská vláda podala už několik diplomatických protestů, v nichž požadují, aby se Kanada postarala o odpad dovozený na Filipíny v letech 2013 až 2014, informovala stanice BBC.

Duterte vyhrožuje, že „hromady“ odpadků naloží na lodě a odveze zpátky do Kanady, kanadská vláda se prý problému věnuje, hodlá ho vyřešit, zároveň se dožaduje spolupráce Filipínců. „Připravte mi loď na to kanadské smetí. Ať s tím koukají něco dělat, jinak jim to tam odvezu,“ Duterte tento týden znovu otevřel dlouholetý spor mezi oběma národy.

Filipínský prezident Duterte a kanadský premiér TrudeauFilipínský prezident Duterte a kanadský premiér Trudeau | Reuters

Duterte pohrozil válkou

„Jestli chce Kanada válku, klidně jim ji vyhlásím,“ filipínský prezident proslul svými kontroverzními a ráznými prohlášeními, ke kterým se zařadí i tento výrok. Projev pronesl na Velikonoční pondělí v hlavním městě Manila. Mluvil o kontejnerech plných odpadu, které na Filipíny poslala soukromá kanadská společnost.

Spor o kontejnery s plenami

Podle filipínských úřadů byly kontejnery, které dorazily do manilského přístavu, špatně označeny. Místo plastu určeného k recyklaci obsahovaly tuny směsného odpadu. Po důkladné inspekci bylo zjištěno, že v nich jsou odpadky z běžných domácností, použité pleny pro dospělé, plastové lahve a igelitové obaly.

Filipíny poprvé otázku kanadského odpadu otevřely v roce 2014, tvrdily, že kontejnery blokují přístav a ohrožují veřejné zdraví. Postupně byly přemístěny jinam, část zůstala v nepoužívaných skladech v Manile, další se odvezly na skládku za městem. V roce 2016 filipínský soud rozhodl, že bude odpad odvezen zpátky do Kanady, ta měla rovněž uhradit veškeré náklady.

V tomtéž roce ale kanadská vláda upravila svoje předpisy týkající se přepravy odpadu, díky čemuž nemohlo k převozu kontejnerů z Filipín dojít. Počátkem tohoto roku se koalice filipínských a kanadských environmentálních organizací obrátila na kanadského premiéra Justina Trudeaua a požádala ho, aby zajistil, že se odpad vrátí tomu, kdo ho na Filipíny poslal.

Video Duterte posílá Obamu k čertu. - Reuters

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

iFender ( 24. dubna 2019 21:07 )

O ten svuj bordel se Kanada a ten slunickarsky premier nepostara hlavne se stara o migranty a jeste k tomu maji plnou hubu ekologie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa