Do Fukušimy se vrací život. Po jaderné havárii se do města můžou stěhovat zas lidé

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
10. 4. 2019
21:10

Japonské úřady po osmi letech zpřístupnily téměř polovinu města Ókuma, jež bylo evakuováno po havárii jaderné elektrárny Fukušima, kterou 11. března 2011 poničilo katastrofální zemětřesení a přívalová vlna tsunami. Dekontaminační práce v oblasti města ležícího asi sedm kilometrů jihozápadně od elektrárny zásadně snížily hladinu radiace, kvůli níž se obyvatelé města dosud nemohli vrátit do svých domovů. Další město Futaba, které je nedaleko elektrárny, zůstává uzavřené.

Úřady ve středu oznámily, že 40 procent města Ókuma je nyní bezpečných pro trvalý pobyt. Z 10 341 lidí, kteří v Ókumě žili před katastrofou, jich ale podle průzkumu veřejného mínění z loňského roku plánuje návrat do svého domovského města jen 12,5 procenta, do města se ale zatím vydalo jen 367 Japonců.

List Asahi šimbun uvedl, že téměř dvě třetiny evakuovaných obyvatel mají stále obavy ze zamoření radiací, navzdory tvrzení úřadů, že oblast byla úspěšně vyčištěna. Řada obyvatel navíc v uplynulých osmi letech našla nové zaměstnání a domov v jiné lokalitě a už se nechce stěhovat.

Mohutné zemětřesení a ničivé tsunami

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná vlna tsunami si v roce 2011 vyžádaly v Japonsku téměř 19 tisíc obětí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vynutil evakuaci zhruba 160 tisíc lidí.

Okolí jaderné elektrárny Fukušima dlouhou dobu připomínalo město duchů.Okolí jaderné elektrárny Fukušima dlouhou dobu připomínalo město duchů. | Profimedia.cz

Příkaz k evakuaci byl od té doby zrušen ve většině nepřístupných zón, v několika městech ležících nejblíže elektrárně ale stále platí. V březnu úřady registrovaly více než 40 tisíc lidí, kteří se stále nemohou vrátit do svých domovů, včetně 10 tisíc obyvatel města Ókuma.

Obyvatelé Ókumy měli v poslední době dovoleno denně navštěvovat své domovy, aby je mohli udržovat. Místní představitelé doufají, že otevření nové radnice, obchodu s potravinami a další infrastruktury, plánované na příští měsíc, návrat lidí podpoří.

Zamořená nemocnice i nádraží

Problém představuje část centra města poblíž vlakového nádraží, která zůstává uzavřená kvůli hladině radiace překračující povolené limity. Také nemocnice nebude fungovat ještě dva roky, takže místní budou muset za lékařskou péčí dojíždět autobusem do sousedního města.

Oblast mezi městy Ókuma a Futaba se navíc v současné době využívá jako provizorní úložiště více než dvou milionů metrů krychlových radioaktivní zeminy, která byla shromážděna během dekontaminačních prací kolem Fukušimy v uplynulých letech. Vláda slíbila, že ji do roku 2045 z prefektury Fukušima odveze, doposud se jí ale nepodařilo najít místo, kde by mohla být trvale uložena.

Otevření Ókumy kvůli olympiádě

Kritici zpřístupňování oblasti kolem Fukušimy tvrdí, že vláda usiluje o rychlý návrat lidí do dříve zamořených oblastí kvůli letní olympiádě, která se uskuteční v Tokiu příští rok. Iniciativa má ukázat, že je země bezpečná.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa