Romantická žaloba: Homosexuální páry v Japonsku obviní na Valentýna vládu. Chtějí povolené sňatky

Autor: ČTK, for - 
14. 2. 2019
06:46

Třináct párů stejného pohlaví dnes v Japonsku hodlá zažalovat vládu s požadavkem práva na uzavření manželství. Tvrdí, že současný stav porušuje jejich ústavní práva. Japonsko je jedinou z vyspělých zemí G7, která homosexuální sňatky nepovoluje. Z průzkumů ale vyplývá, že tyto menšiny mají podporu veřejnosti.

Podle japonské ústavy by „manželství mělo být uzavřeno pouze se vzájemným souhlasem obou pohlaví“, což si úřady dosud vždy vysvětlovaly jako nepovolení manželství stejného pohlaví.

Výklad právních zástupců dnešních žalujících je ale ten, že text ústavy má zabránit nuceným sňatkům a není v něm nic, co by výslovně zakazovalo manželství homosexuálů. Argumentují tím, že odmítnutí umožnit manželství lidem stejného pohlaví je porušením ústavního práva a že všichni lidé by si měli být podle zákona rovni.

Všech 13 párů bude žaloby podávat v den svatého Valentýna v různých městech po celé zemi.

Japonsko je velmi tradiční zemí, nicméně průzkumy podle zpravodajského serveru BBC naznačují, že drtivá většina mladších Japonců manželství osob stejného pohlaví podporuje.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa