Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 2°C

Vnutili nám Valentýna Američané a obchodníci? Češi za dárky utratí kolem 1300 korun

Autor: Nikola Forejtová - 
10. února 2019
05:50

Svátek svatého Valentýna je za dveřmi, a ačkoliv se 14. únor slaví spíše v USA a obecně v anglosaském světě, i do Česka si našel postupně cestu. To potvrzují také průzkumy - podle nich se v tuzemsku obdarovávají dva páry ze tří, v průměru pak Češi za Valentýna utratí asi 1300 korun. Původ svátku přitom sahá až do starověkého Říma ke knězi Valentinovi.

Čeští milenci a partneři mohou svoji lásku v kalendáři oslavovat hned dvakrát, poprvé během blížícího se Valentýna. Ačkoliv se tuzemská veřejnost více klaní k polibkům pod rozkvetlou třešní na 1. máje, i tento svátek 14. února má u nás své místo. A obchodníci jásají.

„Jedná se o svátek, který získává stále více příznivců a je velmi oblíbený především u mladší generace,“ řekla Blesk Zprávám generální ředitelka Svazu obchodů a cestovního ruchu Irena Vlčková. 

„V tento den patří k nejčastěji prodávanému zboží sladkosti, květiny, plyšové předměty, spodní prádlo. A to vše s valentýnskou tematikou. Určitě bude i velký zájem o různé druhy sektů a k nim čerstvé jahody,“ dodala Vlčková.

Podle průzkumu jsou pak Češi za Valentýna schopni utratit v průměru asi 1300 korun, z čehož ovšem třetina lidí neutratí ani pětistovku. 

Někteří Češi jsou ale na „importovaný“ svátek alergičtí a označují ho za kýč a konzum. Na to vsadil minulý rok v kampani vtipně Kaufland, který rozjel akci s názvem „Rozehřej srdce“ a do její hlavní role obsadil skutečné vepřové srdce. K tomu pak dodal slogany typu „Užijte si nejblbější svátek v roce!“.

Kaufland loni šokoval i pobavil svojí kampaní na ValentýnaKaufland loni šokoval i pobavil svojí kampaní na Valentýna | Reprofoto Facebook - Kaufland

Valentina ubili na mostě

Přestože si svátek za svůj vzali především v USA, jeho původ sahá do Říma a do počátků našeho letopočtu. „V době dnešních moderních technologií už téměř každý ví, kdo to byl Valentin z Terni. Romanticky mučednická smrt tohoto kněze 14. února kolem roku 269 až 274 je navíc opředena tajemnem, což je vždycky atraktivní,“ míní husitský kněz Martin Chadima.

Tajemství ovšem neobestírá jen smrt Valentina, ale i jeho život. Panují o něm totiž dvě legendy, ve kterých se zřejmě mísí příběhy dvou stejnojmenných světců. V obou platí, že byl Valentin římský biskup nebo kněz.

V jedné rozzlobil samotného císaře Claudia II., protože i přes jeho zákaz oddával zamilované páry, a to křesťanským obřadem. Panovník tehdy zrušil manželství, jelikož nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností.

Podle druhé legendy byl usmrcen za svou schopnost léčit. Údajně totiž uzdravil dceru místního soudce ze slepoty a ten se vlivem zázraku rozhodl přejít na víru v Krista. Pohany prý proto pojal hněv a zaútočili na soudcův dům. Valentina vyvlekli ven, ztloukli ho a odvedli na Flaminijskou cestu, kde byl sťat mečem.

Z římského svátku západní komerce

Ve starém Římě se v únoru slavila Lupercalia, což byly oslavy očisty a začátku jara. V tu dobu také mladé dívky vhazovaly své jméno do nádoby a muži „losovali“, která z žen bude příští rok ta jejich.

Valentýn pak vznikl proto, aby se pokřesťanštil tento svátek, na čemž se podíleli anglosaští mniši. Ti jej vzali za svůj a ve jménu mučedníka Valentina ustanovili 14. únor jako svátek plný lásky a dobroty duše.

Do podoby, jakou známe dnes, se přetransformoval až začátkem 20. století. Z prachu ho vyzdvihli obchodníci, kteří si chtěli na začátku roku zvýšit tržby. 

Desterz ( 12. února 2019 19:11 )

14. února by milí zamilovaní lidé měli vzpomenout obětí, které po sobě nechalo šílené americké bombardování Drážďan (1945). Po válce byly odhady kolem dvou set tisíc mrtvých(!) ty byly pak "historiky upraveny" na cca 30 tisíc mrtvých... Ale ten samý den USAF házela zcela nesmyslně bomby i do civilních oblastí Prahy. Křesťani vychytrale "zamázli" svými svátky pohanské rituály, aby upadly v zapomnění. Cue bono Valentýn-?! Pro mě je ten den červené srdce barvou krve. Bohužel, právě krve.

1912 ( 10. února 2019 13:11 )

VŠE AMERICKÉ AT ZMIZÍ Z ČESKA !!

boxer ( 10. února 2019 12:06 )

Jó děvče (chlapče) ,každému se chce blít s něčeho (někoho) jiného!

zadnice ( 10. února 2019 10:17 )

Svátek Valentýna je naprostá blbost, ale protože je to z USA tak to je "něco" pro mladou generaci a obchodníci se radují!

naidka ( 10. února 2019 09:09 )

S 1.májem začal Mácha a to není nic proti ničemu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud