Valentýnský vrah poprvé u soudu: Zmasakroval 17 lidí, doufal v propuštění na kauci

Autor: všm - 
15. února 2018
22:30

Devatenáctiletý Nikolas Cruz je jediným podezřelým ze střelby, při níž ve středu ve střední škole v americkém městě Parkland na Floridě přišlo o život 17 osob. Z toho důvodu mu byla ve čtvrtek zamítnuta možnost kauce. Mladík se ukázal před soudkyní jen několik hodin po masakru. Jednání probíhalo skrz telekonferenci, Cruz tedy nebyl osobně přítomen, ale celý přenos zprostředkovávaly kamery a televize. Před síní se přesto sešla řada protestujících, kteří žádali mimo jiné zpřísnění zákonu o držení zbraní.

V tomto případě vidím silné důkazy, které ukazují na vinu, z toho důvodu, pane Cruzi, budete dále zadržen ve vazbě bez možnosti kauce,“ uvedla ve čtvrtek soudkyně Theresa Mollica po pouhých několika minutách, kdy byl Cruz předveden. On sám neřekl nic. Floridská prokuratura Cruze obvinila ze 17násobné vraždy. Policie je přesvědčena, že neměl spolupachatele.

Útočník byl vyzbrojen legálně zakoupenou poloautomatickou puškou AR-15 a měl u sebe mnoho zásobníků, plynovou masku a dýmovnice.

Cruz začal střílet před školou odpoledne místního času v době, kdy končilo vyučování. Vešel pak dovnitř, kde zabil 12 lidí. Venku zastřelil tři osoby. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění. Mezi mrtvými jsou studenti i dospělí, včetně fotbalového trenéra, který chránil své žáky vlastním tělem. Tři zranění jsou stále v kritickém stavu.

Vraždil kvůli rozchodu?

Cruz byl podle studentů a policie ze školy před rokem vyloučen. Popral se s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil. Rozchod mohl být motivem jeho činu – střílel na svatého Valentýna.

Úřady také vědí, že Cruz byl v péči psychiatrické kliniky, ale rok tam už nedocházel. Byl adoptivní dítě a pracoval v obchodě s levným zbožím Dollar Tree v Parklandu.

Studenti o něm hovoří jako o podivínovi a samotáři. Byl členem skupiny bělošských extremistů a účastnil se jejich ozbrojeného výcviku. Cruz se zajímal o zbraně, na internetu jsou jeho fotografie s nožem a pistolí. V jednom písemném příspěvku pod videem YouTube údajně tvrdil: „Budu profesionálním školním střelcem.“ Na tento výrok upozornil loni v září jeden vloger americkou FBI. Ta se ale podle všeho ozvala až nyní, po Cruzově zatčení. FBI už oznámila, že zahájí vnitřní vyšetřování této záležitosti.

Podle televizní stanice NBC byla škola vydána střelci napospas asi hodinu. Vedení školské správy okresu Broward tvrdí, že neexistovalo nic, co by před podobným útokem varovalo. Jeden z učitelů ale řekl, že se po vyloučení Cruz ve škole objevil a studentům vyhrožoval a že pak škola rozeslala pokyny, aby nebyl do objektu vpuštěn s batohem. K ostraze školy, která má přes 3000 studentů, vedení sdělilo, že v areálu byla každý den rutinně dvě policejní auta. Škola zůstane po zbytek týdne uzavřena.

Střelba každých 60 hodin

Střelba vyvolala v USA znovu debatu o kontrole zbraní. Zatímco republikáni si nepřejí, aby se předčasně činily závěry a aby se útoku zneužívalo k volání po přísnějších opatřeních, demokraté hovoří o dlouhodobé nečinnosti v dané problematice. Bývalý velitel newyorské policie Bill Bratton řekl, že se jedná o „novou normalitu“, protože v USA se na školách střílí každých 60 hodin.

Středeční masakr je podle skupiny Everytown for Gun Safety minimálně osmnáctým letošním případem střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA. Je to také šestý letošní případ, při němž přišli o život, nebo byli zraněni studenti.

Video  Útok ve škole na Floridě: 19letý střelec zabíjel studenty.  - Reuters/INSTAGRAM/@DANN_EDU

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud