Šokující svědectví z Agrofertu: Špína a málo peněz, popsal cizinec. Lži, zuří Babiš

Aktualizováno -
7. února 2019
11:55
Autor: ČTK, všm - 
6. února 2019
19:14

Ve firmách svěřenského fondu českého premiéra Andreje Babiše (ANO) pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka přišla za značně podezřelých okolností, napsal web  německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW). Pro svou reportáž mluvili novináři s jedním z Vietnamců, který v Mirovicích dříve pracoval pro firmu Vodňanská drůbež, která spadá pod holding Agrofert. Babiš označil článek za smyšlený. Podle něj podobných textů přibývá, protože lidem vadí, když kriticky hovoří o migraci.

Deutsche Welle českého premiéra označuje za populistického politika, který u voličů boduje lacinou propagandou proti uprchlíkům, zatímco jeho firmy migranty zaměstnávají. Babiš sice Agrofert převedl do svěřenského fondu, ale je nadále považován za „silného muže v pozadí“.

„Placeni jsou mizerně, většina z nich do Česka přišla za nanejvýš podivných okolností,“ podotýká DW.

V konkrétním případě šestatřicetiletého Vietnamce šlo o to, že musel zaplatit 14 000 dolarů (317 000 korun) zprostředkovateli za to, aby mu pomohl překonat všechny byrokratické překážky. Když pak šel na pohovor na českou ambasádu, znal podle svých slov už dopředu všechny otázky.

Česká realita ale muže, který ve Vietnamu nechal manželku se dvěma malými dětmi, zaskočila a neměla nic společného se slibem „lehké práce v drůbeží fabrice za zhruba 1 000 dolarů (22 700 korun) měsíčně“.

„Byla to špinavá, zčásti krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce,“ řekl o své zkušenosti Vietnamec, který si měsíčně přišel na v přepočtu 550 eur (14 180 korun), tedy jen o něco více, než činí minimální mzda.

Po zhruba roce ze zaměstnání odešel a stejně podle něj postupně učinila i většina jeho vietnamských kolegů. „Továrna Vodňanské drůbeže je kvůli špatným pracovním podmínkám a údajnému nelegálnímu zaměstnávání už léta v titulcích českých médií,“ píše DW, podle níž tajně natočené záběry z fabriky slova Vietnamce o práci potvrzují.

I bydlení pro pracovníky podle rozhlasové a televizní stanice působí neútulným a sešlým dojmem. V jednom ze dvoupokojových bytů podle DW bydlí deset Vietnamců, z nichž žádný podle svých slov nemá řádnou pracovní smlouvu. „Pracovní a životní podmínky obyvatel stojí v příkrém kontrastu s Babišovým opakovaným ujišťováním, jak jsou pro něj dobré pracovní podmínky důležité,“ konstatuje web.

Samá nepravda, tvrdí Babiš

„Článek začíná, že jsem populista protimigrantský. Sprosťáren ze strany těchto promigrantských médií, jako Guardian nebo Deutsche Welle, stále přibývá, protože evidentně v Evropě vadím lidem, když kriticky mluvím o migraci. Je to vymyšlený článek, samá nepravda,“ řekl Babiš. „Už dnes vnímám, jak některá promigrantská média publikují o mně nepravdy a lži," doplnil novinářům před odletem do Bratislavy na schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Mluvčí Agrofertu na dotazy DW reagoval slovy o tom, že jsou „hrubě urážející“. Zároveň poznamenal, že Agrofert dodržuje zákony. Zahraniční pracovníci mají podle něj stejné podmínky jako Češi a také pracovní smlouvy.

Společnost Vodňanská drůbež v reakci napsala, že se žádnými zprostředkovateli zahraničních dělníků nespolupracuje. „V České republice platí přísná ochrana zaměstnanců, která je navíc úřady kontrolována. Ve společnosti Vodňanská drůbež každý zaměstnanec pracuje s předem uzavřenou a podepsanou pracovní smlouvou, DPČ (dohodou o pracovní činnosti) nebo DPP (dohodou o provedení práce). Dočasně přidělení zaměstnanci agentur práce pracují na základě rámcové smlouvy a dohody o dočasném přidělení," uvedl Jan Pavlů z Agrofertu.

„Pro všechny kmenové zaměstnance ze zemí mimo EU platí stejné mzdové a pracovní podmínky jako pro kmenové zaměstnance z ČR a EU, včetně ubytování. Dočasně přidělení zaměstnanci agentury práce mají stejné mzdové a pracovní podmínky jako kmenoví zaměstnanci,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zahraničí zase na otázku týkající se udělování pracovních víz poznamenal, že úřad nemá informace o žádných korupčních případech v této souvislosti. Zároveň uvedl, že program pracovních víz pro Vietnamce je od léta 2018 z „důvodů národní bezpečnosti“ pozastaven.

Česko má programy pro řízenou migraci s kvótami na počet pracovníků s kvalifikací ze zemí mimo EU. Zaměstnávat je tak možné lidi z Ukrajiny, Mongolska, Filipín či Indie. Zástupci firem ale vyzývají vládu, aby dál zmírnila pravidla pro přijímání cizinců, a usilují o navýšení kvót i rozšíření seznamu zemí.

ISSAC ( 25. června 2019 15:31 )

To je pravý důvod, proč chce Bureš více pracovních sil ze zahraničí, protože v těch jeho podnicích češi za almužnu pracovat nechtějí ! Vyrábí tam dle testů nejhorší blafy a ještě okrádá čechy na platech ! Hnus

pavel11 ( 8. února 2019 09:00 )

JenNeBabis Ty magore křivý,ulhaný,socko kdy kdo viděl dělat vietnamce rukama ti snad jen šmelí a ty ty trubko nelži.

JenNeBabis ( 8. února 2019 05:42 )

Celkem tomu věřím,jeden člen z rodiny byl také na brigádě v Brně ve Vodňanském kuřeti a Vietnamci byli rádi,když si těch cca. 13 tisíc vydělali. Že tomu čobolovi není hanba. To jsme si nasadili pěknou veš do kožichu.

turbina ( 7. února 2019 22:25 )

Nevíš proč se Bureš rozčiluje, když na Vodňanským kuřetem nemá nic společného, fretko ?

marmat ( 7. února 2019 22:21 )

Viděl už někdo toho Vietnamce, nebo je to VIRTUÁL ??? vytvořený pro skandál ??? Už to aj tak vyzerá !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud