Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

„Školy zkrátka řekly ne.“ Babiš vysvětlil, proč už nechce zdarma obědy pro děti

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
3. února 2019
12:12
Autor: Mii - 
3. února 2019
11:42

Nápad to byl dobrý, ale školy se jasně vyslovily proti. Lepší bude sjednotit dosavadní dotační programy. Tak premiér Andrej Babiš (ANO) komentoval v pořadu Blesku „Ptáme se, pane premiére“ své páteční rozhodnutí opustit od nápadu bezplatného stravování pro školáky. Podle svých slov nevěděl, že se tolik lidí vysloví tak negativně, je ale rád, že vznikla diskuze. A stále si stojí za tím, že slevy na jízdné byly správným krokem.

Hoří kolem toho divoká debata a názor vlády se mění skoro co týden – proplácení obědů pro děti ve školkách a na prvním stupni základních škol. Babiš tvrdí, že změny názorů jsou přirozené, ze začátku nebylo jasné, jak se k tomu postaví školy. „Já jsem netušil, že když to ve Finsku funguje od roku 1948, že to nepůjde… ta reakce u nás byla překvapivá,“ vysvětloval premiér.

Názor škol považuje za klíčový, a ten byl odlišný, než vláda předpokládala. „Školy zkrátka řekly ne,“ popisoval Babiš, proč už za proplácením obědů tolik nestojí. Chce naopak více komunikovat s řediteli a vymyslet způsob, který bude lepší. „V této chvíli to vidím tak, že jen rozšíříme dotační programy, které nejsou sjednocené, a sjednotíme je,“ nastínil premiér.

Premiér přiznává, že co říká, se může postupem času lišit. Je to ale z toho důvodu, že se snaží posouvat ze vzniklé diskuze. „Názor upravuji podle reakcí, někdo by mohl říct, že jsem populista,“ řekl se smíchem Babiš. „Přemýšlím o tom, co říkají lidé,“ dodal s vážnějším obličejem.

Šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček očekává, že obě koaliční strany povedou o obědech zdarma ještě další koaliční jednání. Strany se v lednu domluvily na tom, že by jídlo zdarma neměly dostávat všechny děti, ale měli by ho mít jen chudší školáci. Po páteční koaliční radě premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že koalice se možná spíš přikloní k rozšíření dosavadních projektů. 

Video  Obědy zdarma pro školáky zřejmě nebudou. „Školy zkrátka řekly ne,“ tvrdí Babiš  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Babiš dnes ale opět své stanovisko trochu pootočil, čímž byl Hamáček v České televizi dost zaskočený. 

„Pokud něco řekl, ptejte se jeho. Já nepovedu koaliční jednání v Otázkách Václava Moravce, od toho je koaliční rada,“ uvedl. Kabinet podle něj původní záměr „neodpískal“. „Pozice sociální demokracie vychází z toho, že o tom budeme jednat,“ uzavřel Hamáček s tím, že v pátek se na koaliční radě o záležitosti nehovořilo a Babiš prezentoval svůj názor. Babiš v pořadu Ptám se, pane premiére řekl, že by chtěl mít o obědech zdarma jasno do měsíce.


Babiš o slevách na jízdném: Mám z toho radost

Za jiným „dárečkem“ pro lidi si ale Babiš pevně stojí, a to za slevami na jízdném pro studenty a seniory. Dokonce i přesto, že prezident Miloš Zeman se Blesku dříve svěřil, že z nich nadšen není. „Pan prezident má na to určitý názor a já s ním nesouhlasím,“ uvedl premiér.

Podle něj bylo cílem přilepšit lidem a nic jiného. „Jedna z priorit naší vlády jsou důchodci,“ vysvětloval Babiš s tím, že průměrné důchody jsou stále nízké a trochu ušetřených korun na jízdenkách může seniorům zlepšit den. „Sleva na jízdné je vylepšení jejich situace… pomohlo to i studentům“ řekl šéf ANO.

Nevnímá to navíc jako žádné rozhazování. „My jsme ty peníze vydělali a teď je dáváme důchodcům,“ sdělil Babiš. „Mám z toho radost a myslím, že to pomohlo častějším návštěvám rodin,“ dodal.

Přiznává však, že dopravci chtěli slev v prvopočátku zneužívat, ministerstvo dopravy muselo praktiku zatrhnout. „Ano, dopravci z toho chtěli profitovat, ale my jsme to upravili a teď je to ve prospěch důchodců a studentů,“ zdůraznil znovu premiér, že chtěl hlavně pomoci seniorům. Ministr dopravy Dan Ťok jej podle jeho slov ujistil, že České dráhy věc kontrolují.

Snížení DPH na jízdné? Nic pozitivního

Jiný názor má premiér směrem ke snížení DPH na jízdné, které se podařilo prosadit Starostům a nezávislým. Tvrdí, že to nikomu neprospělo, lidi žádný efekt nepocítí. „Nic se nestalo, zase si to dali do kapes,“ řekl Babiš o dopravcích.

Snížená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na jízdné ve vlacích, autobusech nebo lanovkách začala platit v pátek. Místo 15 procent je nyní 10 procent.

Dopravci již avizovali, že jízdné díky tomu nezlevní, ušetřené peníze investují do zvýšených provozních nákladů nebo do rostoucích výdajů na personál. Změnu proto kritizovala Asociace krajů, i vláda se stavila negativně. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) například při schválení novely uvedla, že veřejné rozpočty kvůli tomu přijdou zhruba o 930 milionů korun.

Obědy zdarma má nyní 6000 školáků

Nápad na bezplatné obědy pro všechny děti ze školek a prvního stupně pochází z dílny ČSSD. Projekt by vyšel na zhruba 5,4 miliardy korun ročně. To kritizovala opozice, podle které by se mělo ve školství investovat do jiných oblastí, jelikož již dnes existují způsoby, jak obědy dětem z chudých rodin proplácet.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) proto později přišel s návrhem, že by bezplatné stravování mělo platit pouze pro školáky z rodin s přídavky na děti, tedy ty, které mají příjem do 2,7 násobku životního minima. Stát by to vyšlo na podstatně méně, a to na 1,7 miliardy korun. Koalice o tom jednala 9. ledna a dohodla se, že tento přístup je lepší.

Babiš ovšem v pátek po jednání zástupců koaličních stran o rozpočtu uvedl, že vláda možná zavedení bezplatných obědů do škol vůbec prosazovat nebude. Důvodem je, že ministerstvo školství už několik let projekt s obědy zdarma pro děti má, a tudíž mohl by se rozšířit tento. Stravu tímto způsobem v letošním školním roce dostává 6000 školáků.

Podívejte se na celý záznam pořadu Ptám se, pane premiére: 

Video  CELÝ ZÁZNAM: Ptám se, pane premiére  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Milann ( 4. února 2019 14:06 )

Kolik chudáků na tebe dře za mizerný peníz jste asi pěkný dobytek.

flora ( 4. února 2019 09:47 )

Ty jsi jen takový místní provokatér , tvoje příspěvky nemají hlavu ani patu. Gramatiku pominu. Škola má vzdělávat, ne být výkrmnou pro ty, jimž máma s tátou nedokáží doma dát ani najíst. Možná mezi ně patříš, ale to není problém učitele ale tvůj nebo tvých rodičů..

flora ( 4. února 2019 09:41 )

Každá škola dobře ví, jací žáci a z jakých rodin k nim chodí. Vidím tady , že řada z těch, co nedokáží hospodařit s penězma, nedokáží si je ani vydělat by obědy zadarmo pro své detičky chtěla. A nadávají tady Babišovi. Drahoušci, udělejte si pouze tolik tolik dětí, kolik jich dokážete uživit a vychovat (podle vašich příspěvku ale tuším, že o slušné výchově máte jen mlhavé představ) . Kupujte si jen to, na co vám stačí příjem (potažmo intelekt, protože ten se s často příjmem snoubí). Nedělejte dluhy, nenatahujete donekonečna své hladové ruce a neřvěte věčně CHCI, MÁM NÁROK Nemáte.Nezáviďte druhým. Žijte za své!!

PPP150W ( 4. února 2019 06:00 )

No, to máte pravdu. Ještě řekněte, že vy ano.

PPP150W ( 3. února 2019 23:28 )

To je od vás vzácná sebekritika, že nám tady píšete, jaký jednou budete.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa