V Čečensku začaly „hony“ na homosexuály, dva z nich utýrali k smrti

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
15. 1. 2019
11:00

Od konce prosince bylo v severokavkazském Čečensku zadrženo zhruba 40 lidí, mužů i žen, podezřelých z homosexuality. Nejméně dva lidé ve vazbě na následky mučení zemřeli. S odvoláním na oznámení aktivistů za lidská práva z organizace ruská LGBT síť o tom informovala ruská média. Čečenská vláda informace označila za „absolutní lži a výmysly“.

„Víme, že je zatýkají příslušníci bezpečnostních složek a nezákonně je zadržují v Argunu. Místní policie dělá vše pro to, aby z (Čečenské) republiky nemohli vyjet nebo se následně neobrátili s žádostí o ochranu na soud,“ uvedl šéf organizace Igor Kočetkov. „Zabavují jim doklady, nutí je podepisovat prázdné dokumenty pod pohrůžkou, že zatknou i jejich blízké,“ dodal Kočetkov.

Věznění, mučení, vraždy

Nová vlna obvinění přišla půldruhého roku po informacích, že v Čečensku bylo zadrženo více než sto gayů, z nichž někteří byli mučeni a zavražděni. Místní úřady zprávy popíraly a tvrdily, že v regionu žádní homosexuálové nejsou. Nejnovější zprávy o tvrdých zákrocích proti homosexuálům znovu odmítl mluvčí čečenského vůdce Alvi Karimov, podle něhož to jsou absolutní lži a výmysly.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov prosazuje v republice konzervativní islámské zákony. Homosexualita se dlouhodobě setkává s nevolí v celém Rusku, na severu Kavkazu jsou nicméně příslušníci gay komunity vystaveni represím, při nichž jde podle svědků často i o život. 

O represích proti LGBT nelze pochybovat

Podle Kočetkova nová vlna represí proti homosexuálům začala na konci loňského roku poté, co čečenské bezpečnostní složky zadrželi administrátora populární LGBT skupiny na sociálních sítích. Policie pak začala zatýkat lidi, jejichž kontakty byly v jeho telefonu.

Podle zprávy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z loňského prosince je pronásledování představitelů LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů) v Čečensku nevyvratitelně dokázané, připomněla ruská redakce serveru BBC.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa