Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

„Moji bratři mě zabijí.“ Dívka se zřekla islámu a na útěku se zabarikádovala

Aktualizováno -
7. ledna 2019
15:01
Autor: ČTK - 
7. ledna 2019
12:15

Saúdskoarabská dívka Rahaf Kunúnová (18), která podle svých slov prchá před zneužíváním ze strany rodiny, se zabarikádovala v letištním hotelu v Thajsku. A prostřednictvím sociálních sítí odtud od sobotního večera posílá zoufalé prosby o pomoc. Saúdka míří do Austrálie, kde chce požádat o azyl. Při zastávce v Thajsku jí byl ale zabaven pas a místní úřady požadovaly její návrat k rodině, která je nyní na dovolené v Kuvajtu. Podle posledního prohlášení ale thajské úřady ženu ze země proti její vůli nevyhostí.

V rozhovoru s agenturou Reuters Rahaf Kunúnová uvedla, že v případě návratu k rodině se obává o svůj život. „Moji bratři, rodina a lidé ze saúdskoarabského velvyslanectví na mě budou v Kuvajtu čekat. Zabijí mě. Můj život je v nebezpečí. Moje rodina mi vyhrožuje smrtí za ty nejbanálnější věci,“ hlesla.

Osmnáctiletá Saúdka Rahaf Kunúnová se zabarikádovala v hotelovém pokoji v Bangkoku.Osmnáctiletá Saúdka Rahaf Kunúnová se zabarikádovala v hotelovém pokoji v Bangkoku. | reprofoto/twitter

„Chci žít naplno“

Na dotaz, proč se rozhodla utéci do Austrálie, Kunúnová popsala, že dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků.

„Nenechají mě řídit auto ani cestovat. Utlačují mě. Miluji život a práci, jsem velmi ctižádostivá, ale rodina mi brání žít život naplno,“ citovala Saúdku agentura Reuters. „Vyhrožují mi a nedovolují mi pokračovat ve vzdělání,“ dodala a popsala, jak ji rodina věznila šest měsíců v jejím pokoji za to, že si ostříhala vlasy.

Útěk před dohodnutým sňatkem 

Zpravodajskému serveru BBC News Kunúnová řekla, že se zřekla islámu, a proto se bojí násilné reakce příbuzných. Naopak podle výpovědi thajského imigračního úředníka Kunúnová chce útěkem především uniknout předem dohodnutému sňatku. Ve svých příspěvcích na sociálních sítích žena uvedla, že pochází z vlivné saúdskoarabské rodiny, blíže ji ale neidentifikovala. Agentuře Reuters se zatím nikoho z jejích příbuzných nepodařilo kontaktovat.

Ve svých příspěvcích na Twitteru žádá Kunúnová o pomoc Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Úřad v prohlášení sdělil, že případ Saúdky sleduje a „snaží se získat od thajských úřadů k ní přístup“, aby mohl posoudit, zda potřebuje mezinárodní ochranu.

Dívka má do Austrálie platné vízum

„Thajsko by mělo UNHCR povolit přístup k této ženě, aby úřad mohl rozhodnout, zda se jedná o uprchlici, či nikoli,“ prohlásil Phil Robertson, zástupce šéfa asijské pobočky organizace Human Rights Watch a dodal: „Případně by jí Thajsko mohlo vrátit pas a nechat ji pokračovat v její cestě do Austrálie. Má platná australská víza.“

O útěk se Kunúnová pokusila během rodinné návštěvy Kuvajtu. Je přesvědčena, že v Thajsku byla zadržena na žádost saúdskoarabských úřadů, které to ale popírají. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí uvedlo, že žena byla na letišti v Bangkoku zadržena pro porušení thajských imigračních zákonů.

Šéf thajské imigrační policie dnes prohlásil, že za Kunúnovou míří její otec. Úřady prý uvidí, zda bude žena ochotna vrátit se s ním do vlasti. „Tato žena se nechce vrátit zpět a my ji nebudeme nutit. Dnes večer nikam poslána nebude,“ řekl. „Thajsko je země úsměvů. Nebude nikoho posílat na smrt. Budeme ctít lidská práva,“ dodal.

Letu do Kuvajtu se dívka děsí

V pondělí Kunúnová odmítla nastoupit na zpáteční let do Kuvajtu, k němuž se ji chystali doprovodit imigrační úředníci. Zůstává na letišti ve svém hotelovém pokoji, jehož dveře podle videonahrávky zveřejněné na Twitteru zabarikádovala stolem a matrací. Šéf thajského imigračního úřadu podle posledních informací agentury Reuters prohlásil, že prchající žena v pondělí odeslána zpět do Kuvajtu nebude.

Saúdská Arábie je dlouhodobě kritizována za porušování práv žen, které mimo jiné potřebují souhlas svého poručníka – obvykle svého otce či manžela – aby získaly pas, mohly odcestovat do ciziny, otevřít si bankovní účet, začít pracovat nebo se provdat. „Pokud jsou prchající saúdskoarabské ženy proti své vůli vráceny rodině, mohou čelit krutému násilí, omezování svobody a dalšímu zneužívání ze strany příbuzných,“ varoval Michael Page z HRW.

jana999 ( 7. ledna 2019 17:08 )

nechápu proč jí zadržují, když má vízum do Austrálie, copak Thajsko za to od papínka dostalo?

tomik007 ( 7. ledna 2019 16:18 )

„Nenechají mě řídit auto ani czoudit travu. Utlačují mě"

ivoadler ( 7. ledna 2019 15:42 )

Jednou věřící, navždy věřící. Ta dívka potřebuje pomoc a celý případ si zaslouží co nejširší publikování. Tady se ukazuje, jaký je islám! Bojuji proti tomu, aby se zahnízdil v ČR. Co si která země natahá domu, to tam bude mít!

MarosV ( 7. ledna 2019 15:19 )

Tak slunčata,na scénu! Všichni si chceme poslechnout pohádku o mírumilovném,tolerantním a nenásilném islámu a jak ho celá EU nebetyčně potřebuje...

hejhej ( 7. ledna 2019 13:59 )

Této dívce by měl být udělen azyl v zemi, která nesouhlasí s islámem a ne přijímat potencionální vrahy, lháře a násilníky. Mírumilovný islám neexistuje, protože ten středověký, primitivní národ se řídí hloupým koránem. "Demokratickým" Bleskem bude brzy diskuze zablokována. Podle redaktorů Blesku se nesmí říkat pravda na cikány a zrůdné muslimy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud