Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zataženo, sněžení 1°C

V Grónsku rychle taje led, moře může stoupnout o sedm metrů. Kdo je v ohrožení?

Autor: Darina Jíchová - 
7. prosince 2018
23:10

Vědci v nové studii publikované v časopise Journal upozornili na to, že v Grónsku rapidně mizí ledová masa. Ta taje mnohem rychleji, než klimatologové předpokládali. K urychlení tání došlo na přelomu tisíciletí, úbytek ledu je nyní o 33 % vyšší než v minulém století. Pokud by roztál celý ledovec, mořská hladina by stoupla až o 7 metrů, uvedla stanice CNN.

„Údaje, které se nám podařilo shromáždit, jasně ukázaly, že současný stav tání je bezprecedentní a neopovídá statistikám vzniklým na základě informací z předchozích zkoumání,“ uvedla spoluautorka studie Sarah Dasová.

Před nebezpečím klimatické změny letos v říjnu varoval panel OSN a vyzval k nutnosti dodržovat Pařížskou dohodu, ve které se státy v roce 2015 zavázaly udržovat globální oteplování pod 2 stupni.

Stoupající hladina už pohltila několik ostrovů

Zjištění vědců potvrdilo obavy OSN o tom, že svět stojí na pokraji klimatické katastrofy a má jen omezený čas, jak jí zabránit. Kvůli neustále stoupající mořské hladině už zmizelo několik ostrovů v Tichém oceánu. Potápí se postupně také indonéská Jakarta a italské Benátky nebo ostrov Kiribati.

Pokud bude grónský ledový masiv tát stejnou rychlostí jako v posledních 20 letech, hrozí, že hladina moří a oceánů stoupne až o sedm metrů. Ohroženo tak bude 8 z 10 největších světových měst, která se nacházejí blízko pobřeží. Jedná se například o Tokio, Bombaj, New York, Los Angeles, Šanghaj nebo Buenos Aires. V pobřežních městech žije téměř 50 % světové populace, to je zhruba 3,6 miliardy lidí, kteří by museli přesídlit do vnitrozemí.

NASA publikovalo snímky globálního oteplování rok 2015.NASA publikovalo snímky globálního oteplování rok 2015. | NASA, Profimedia.cz

Čím větší teplo, tím rychlejší je tání

Podle vědců je ubytek grónské ledové masy způsoben hlavně teplým letním vzduchem a každý další teplotní nárůst, byť drobný, může tání ještě urychlit. „Atmosféra se neustále otepluje a tání se zrychluje, je to jednoduchá rovnice,“ uvedl odborník Luke Trusel, který rovněž na studii spolupracoval.

Trusel připomněl teorii světových klimatologů, podle kterých se v blízké době rostoucí teplota dostane do takového bodu, odkud už nebude návratu. „Pak už nám nic nepomůže, ať se budeme snažit, jak chceme,“ dodal Trusel, který se s myšlenkou odborníků ztotožňuje. Také generální tajemník OSN António Guterres varoval, že musíme jednat dříve, než bude pozdě.

„Klimatická změna, ať už mluvíme o Grónsku nebo našich domovech, je skutečná a ovlivňuje naše životy už několik let. Není to hrozba, která přijde za pár let, mluvíme o naší současnosti. Souboj s globálním oteplováním musí probíhat tady a teď, už zítra může být pozdě,“ vyzvala Dasová.

Grónský ledovec tvoří 80 procent povrchu ostrova a jeho tání po celá století bylo stabilní. Proces urychlila průmyslová revoluce, ale i tak se podle vědců nejednalo o tak velký úbytek, k jakému došlo za posledních 20 let. Masa roztává o 50 % rychleji než v preindustriálním období a o 33 % než v 20. století. 

akko ( 8. prosince 2018 07:27 )

Nechci nekoho urazit,ale tenhle humbuk je jen vymysl nehjakeho zeleneho pitomce,ktery si hraje na "hodneho"...Podle me je to globalni oteplovani naprosto normalni prirodni vyvoj na zemi...Vzdyt kazdy vi,ze tady byla i doba ledova a take se globalne oteplilo....a take byly vsude ledovce...a co tedy zpusobilo to oteplovani?...kolik bylo tenkrat na svete aut,fabrik a vseho mozneho,co dnes to oteplovani zpusobuje?...

junkiexl ( 8. prosince 2018 01:46 )

Jiste. Pred pul rokem se psalo, ze more ( ?), ktere, to nepsali, stoupne za 10 let o 2,5 cm. Ted uz je to sakra 7 metru!!!??? A proto zvysime pres dane cenu za elektriku, cenu za benzin, cenu za diezel, cenu za letenky, cenu za maso, cenu za zeleninu, cenu za ovoce, cenu za vodu, cenu za vsecko, co normalni clovek potrebuje k zivotu a budem odirat jeste vice pracujic lidi, jeste vice delejme bubu, jeste vice klimatologickych utecencu, jeste vice drzych debilnich zprav. Na rozdil od politiku nemame v hlave nakakano.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud