Vědci startují nový boj s klimatickými změnami. Podpořil ho Delon nebo Dafoe

Autor: ČTK, AKu - 
3. 9. 2018
12:45

Politici se mají odhodlat k okamžitému a rozhodnému zásahu proti globálním klimatickým změnám a rozvratu životního prostředí. Dvě stovky vědců a kulturních osobností z celého světa k tomu vyzvaly v pondělí prostřednictvím francouzského deníku Le Monde. Autory výzvy jsou herečka Juliette Binocheová a astrofyzik Aurélien Barrau a připojili se k ní například Alain Delon, Willem Dafoe, Bradley Cooper, Marion Cotillardová nebo Pedro Almodóvar. Podle signatářů je stále čas na to zabránit nejhoršímu.

Zveřejnění výzvy přichází několik dní po demisi francouzského ministra životního prostředí Nicolase Hulota, který si postěžoval, že ekologie je na seznamu vládních priorit nízko.

„Několik dní po demisi Nicolase Hulota přicházíme s touto výzvou: politická moc musí tváří v tvář největší výzvě v historii lidstva konat rozhodně a okamžitě. Je načase brát věci vážně,“ zní začátek prohlášení umělců a vědců.

Jisté míře ekologické katastrofy už podle nich zabránit nelze, neboť některé procesy, jako například hromadné vymírání živočišných druhů, již začaly. „Není ale příliš pozdě na to zabránit nejhoršímu. Máme tudíž za to, že jakákoli politická opatření, která nebudou mít jako jasnou prioritu boj proti této katastrofě, už nebudou věrohodná,“ napsali autoři výzvy. Dodávají, že boj za záchranu planety by měl být hlavním cílem jakékoli vlády, která chce být brána vážně.

„Je to otázka přežití. Ze své podstaty nemůže být považována za druhořadou. Mnoho dalších bojů má opodstatnění. Ale pakliže prohrajeme tento, nebude možno vést žádný další," uzavírá prohlášení.

Předchozí apel nic nezměnil

Le Monde ve svém úvodníku připomíná, že loni v listopadu publikoval podobné varování kolektivu 15 tisíc vědců, avšak „nic se nezměnilo“. Pozornost k devastaci životního prostředí chce nyní deník přitáhnout sérií sedmi reportáží ze „zapomenutých“ míst v různých částech světa, kde lidská činnost napáchala nezvratné škody.

„Série reportáží, které zveřejňujeme, ukazuje dlouhodobé důsledky nečinnosti kritizované panem Hulotem, neschopnosti států chopit se svých odpovědností plnit naplno svou roli garantů veřejného zájmu a dlouhodobých cílů navzdory ekonomickým silám,“ napsal list Le Monde a dodal: „Návrat na tato místa a vylíčení těchto tragédií je způsob, jak je povolat ke svým úkolům.“

Video Ekoložka Zuzana Drhová (SZ) o klimatických změnách a krocích, které by měla Praha kvůli situaci učinit. - Daniel Vitouš

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kartona ( 3. září 2018 14:45 )

Co chtějí ti alarmisté dělat? V Antarktidě jsou teď mimořédné mrazy (80st.C).

zdenek43 ( 3. září 2018 14:40 )

E k o t e r o r i s m u s , též ekologický či environmentální terorismus je násilné jednání (terorismus) související s ekologií. Jako ekoterorismus je označováno násilné jednání, které má za cíl životní prostředí bránit, případně se zaměřuje na dílčí otázky, často např. práva zvířat, která brání např. poškozováním laboratoří, v nichž probíhají pokusy na zvířatech. Za ekoteroristy se někdy označují i ti ekologičtí aktivisté, kteří žádných teroristických metod nepoužívají. Označeny takto mohou být i některé politické strany. ANOOOOO O B L B O V A N I M - - napr. Emisní skandál automobilky Volkswagen, nazývaný také Dieselgate, vypukl v září 2015 poté, co americká Agentura pro životní prostředí (US EPA) zveřejnila informaci o tom, že německá automobilka Volkswagen vybavila své automobily s dieselovými motory TDI softwarem, který rozpoznával, že motor pracuje v režimu odpovídajícím požadavkům laboratorních testů výfukových plynů a změnou nastavení motoru dočasně snižoval množství vznikajících oxidů dusíku (NOx), aby její vozy splnily zákonný limit. NAZORNA UKAZKA O B L B O V A N I ....... takze jsme STRASNE MOC JEDNALI - I A HLAVNE O PULNOCI AAAAAA vzesla JAKASI?? NORMA Emisní norma Euro forrr - oblbovak . . Euro I (1993) Euro II (1996) Euro III (2000) Euro IV (2005) Euro V (září 2009) Euro VI (září 2014)..... od roku 2014 mela platit norma EURO 6 aleeee vsichni vedeli, ze JI nemuze nikdo splnovat TAAAAAK - - - TO O C U R A L I - - - je vybaveno nepřípustným softwarem pro regulaci emisí.... Emisní skandál: Volkswagenu pomáhal Bosch - Společnost Robert Bosch byla v tomto dlouhodobém podvodném plánu "vědomým a aktivním účastníkem"....Bosch vyrábí řídící jednotku motoru, která se často označuje jako „mozek“ motoru a kterou využívají někteří přední světoví výrobci aut včetně německého Volkswagenu, kterému dodává software a součástky. Zodpovědnost za to, jak je software využit pro regulaci výfukových zplodin a spotřeby paliva...

zdenek43 ( 3. září 2018 14:20 )

ano- takze musime zase STRASIT LID NA Zemekouli . . uz par let byl KLID?? od ZELENYCH a KLIMATOLOGI . . . aaaaaaaa ZASE VYTAHUJE S T R A S A K . . . o b l b o v a k . . . . ZEMEKOULE si bude delat CO CHCE a je JI uplne UKRADENYCH - Na Zemi žije přes 7 miliard lidí. - 7 miliard lidi . . . jako JE JIIII a BYLO JIIIII f u k co se stane NESTANE napr . s " Dinosaury " atd. ++Dinosauři jsou skupina živočichů tradičně řazená mezi plazy, která dominovala živočišné říši na suché zemi přes 134 milionů let v období druhohor (zejména v jurské a křídové periodě, asi před 201 až 66 miliony let).....Dinosauři se objevili ve středním nebo na počátku svrchního triasu (po permském vymírání) asi před 250-235 miliony let a vyhynuli (kromě jedné větve – ptáků) před 66,0 miliony let v rámci vymírání na konci křídy. Jejich evoluční radiace byla velmi rychlá....... ???? - - Dinosauři se rozšířili kvůli n e d o s t a t k u kyslíku Nízká hladina kyslíku možná způsobila dvě obrovské vlny vyhynutí zvířat na konci prvohor a na začátku jury. Uvolnila tak podle amerických vědců prostor pro nadvládu dinosaurů.....K nim připojil letošní zjištění, že kyslíku bylo v obou dobách málo - 10 až 11 % dnešního množství. !!! Zemská atmosféra je vrstva plynů obklopující planetu Zemi, udržovaná na místě zemskou gravitací. Obsahuje přibližně 78 % dusíku a 21 % kyslíku, se stopovým množstvím (zbylé 1%) dalších plynů. !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa