Bič na turisty: Malebná obec zavedla turnikety, vstup do centra vyjde na 5 eur
Pryč jsou časy, kdy si lidé mohli procházet města volně, jak se jim zlíbilo. Čím dál více turisticky vytížených oblastí zvažuje zavést poplatek za vstup do historického centra. Někde už ho dokonce zavedli, jako v italském přímořském městě Polignano a Mare. Populární destinace nainstalovala před začátkem vánoční sezóny turnikety ke vstupům do centra a vzkazuje – zaplaťte 5 euro, nebo odejděte.
Polignano a Mare není prvním městem v Itálii, které turnikety nainstalovalo – na jaře je zavedly i Benátky, které enormním náporem turistů trpí dlouhodobě. Krok se nesetkal s pozitivní odezvou, byť město ponechalo vstup zdarma.
Stejně negativní odezvu má i rozhodnutí Polignano a Mare. A negativní je o to víc, že město chce za vstup vybírat poplatek – každý cizinec, který touží do centra vkročit, musí zaplatit 5 euro.
Podle kritiků tento krok znamená přílišnou komercionalizaci veřejného prostoru, který by měl být otevřený všem lidem. Turnikety vyžadující poplatek byly totiž nainstalovány jak u některých cest směrem do obce, tak do jejího centra a historických panoramatických teras.
Právě terasy jsou jedním z hlavních důvodů, proč turisté do města jezdí. Celá obec je postavena na útesu a naskýtá se z ní malebný pohled na moře.
Starosta: Turisté dostanou i popcorn a bonbóny
Systém turniketů začal v Polignano a Mare počátkem listopadu a bude fungovat minimálně do konce vánoční sezóny. Pak se bude rozhodovat, co s jeho budoucností. Starosta města Domenico Vitto zatím projekt obhajuje – turisté podle něj zaplacením poplatku nezískají jen vstup do centra, ale i sáček popcornu, donut, bonbóny a nápoj.
„Cílem je nalákat turisty i během zimních měsíců,“ vysvětloval Vitto rozhodnutí města. „Během léta k nám jezdí mnoho lidí, ale koncem října to skončí a pak jsme téměř na nule. Chceme se stát méně závislými na sezóně,“ pokračoval.
Podle starosty snaha nese již první ovoce. „Mnoho obchodů, hotelů a restaurací díky této iniciativě zůstalo otevřených. Jen minulý víkend jsme měli 30 tisíc návštěvníků. Samozřejmě trvalí občané Polignano a Mare mohou chodit, jak chtějí, a žádný lístek si kupovat nemusí,“ upřesnil Vitto.
Omezování veřejného prostoru, zní od rezidentů
Místní obyvatelé ale nadšení nejsou, byť mají vstup zdarma. Obávají se, aby se z jejich domova nestala atrakce podobná Disneylandu. „Nainstalování turniketů a vybírání poplatků za vstup do jedné z nejznámějších historických obcí v Itálii poškozuje chápání veřejného prostoru,“ uvedla místní podnikatelská asociace Confesercenti Terra di Bari v prohlášení.
„Měnit město v jakousi show, jako kdyby to byl soukromý zábavní park k pronajmutí, není dobrý nápad. Město by mělo být součástí kulturního dědictví celého světa,“ uvedla dále.
Podobný názor má i kreativní ředitel místního hudebního festivalu Cesare Veronico. „Hlavním argumentem je, že prostě nemůžete omezovat vstup do veřejného prostoru, který by měli mít možnost vidět všichni,“ domnívá se Veronico.
Turnikety chce i sousední město
Italská kulturní organizace Italian Environmental Fund dokonce přemýšlí, že novinku napadne u soudu. Může si ovšem rovnou připravit dvě žaloby - nedaleké město Alberobello, které je známé pro své unikátní kamenné domy ve stylu trulli, zvažuje, že turnikety zavede také.
Alberobello navštíví ročně dva miliony lidí a radnice doufá, že poplatek by přilákal lidi i do částí města, které nejsou tolik oblíbené. Myslí si také, že by tím získala několik extra stovek tisíc euro do rozpočtu.
Počet turistů navštěvujících Itálii každý rok roste. Zatímco v roce 2014 přijelo do země necelých 49 milionů lidí, v roce 2016 už to bylo 51 milionů. Letos je číslo odhadované na 57 milionů. Může za to zhoršená bezpečnostní situace ve východních destinacích, jako je Tunisko, Egypt a Turecko, kdy turisté začali hledat alternativy.
Také bych se na ně vykálel.