Karta tomu říkáme, aby to bylo snáz představitelné, ale bude se jednat o aplikaci dostupnou pro všechny IT formáty. Samozřejmě ale bude také verze fyzické karty, která může sloužit jako suvenýr,“ řekl Wolf.

Aplikaci budou moci turisté využívat jako jízdenku MHD nebo s ní budou moci navštěvovat památky a kulturní akce. Rovněž je třeba upozorní na aktuální nabídky posledních vstupenek na akce nebo jejich slevy. „Budou v ní zaneseny všechny organizace spadající pod hlavní město, to znamená galerie, muzea a další instituce,“ řekl Wolf. Spolupracovat chce město i se soukromými firmami. „Zájem mezi nimi je,“ řekl radní.

Správcem karty bude městská firma Operátor ICT (OICT), která ji vyvine a bude jí poskytovat podporu. Vlastníkem bude PCT, která bude zajišťovat obchodní stránku projektu a bude do systému dodávat aktuální informace například o výstavách či koncertech. Příjmy z karty připadnou PCT, která zaplatí OICT za správu systému.

Karta pro každého turistu?

V Praze je v současné době několik turistických karet, které ale patří soukromým firmám. Nyní se turistických karet ročně podle Wolfa prodá zhruba 50 000. Od nové karty si město slibuje nárůst prodeje. „V horizontu pěti až deseti let bychom chtěli, aby se jich prodalo 250 000. Naší ambicí je, aby kartu měl každý turista,“ řekl.

Do Prahy loni zavítal rekordní počet turistů. Podle údajů Českého statistického úřadu se jich v metropoli ubytovalo 7,68 milionu, což bylo meziročně o sedm procent více. Letos za první pololetí do Prahy přijelo 3,6 milionu turistů, což je o 3,7 procenta více než před rokem.

Turistickou kartu nabízí řada významných evropských měst jako Berlín, Londýn, Amsterodam, Barcelona či Vídeň. Karta funguje už řadu let také v Olomouckém kraji a chystá ji i Středočeský kraj.