Konec večírků a čůrání do kanálů. Amsterdam „zaklekne“ na neukázněné turisty

Autor: Mii - 
21. října 2018
11:58

Nizozemská metropole Amsterdam se přidává k řadě dalších evropských měst, kterým začínají vadit neukáznění turisté jezdící za divokými večírky. Situace je podle místní radnice neúnosná a bude třeba zakročit, jinak se z celého Amsterdamu stane „gigantický zábavní park“. Pomoci by mělo například zvýšení pokut za určité přestupky nebo vyšší turistická daň, píše The Sun.

Situace v Amsterdamu tíží například místního politika Fritse Huffnagela. Podle něj největší nepořádek dělají ve městě Britové, kteří do Amsterdamu často jezdí za rozlučkami se svobodou, které mohou končit velmi divoce, se zvracejícími lidmi na ulicích a rušením nočního klidu do brzkých ranních hodin.

Alkoholických dobrodružství, která podle Huffnagela způsobují problémy, je ale ve městě mnohem více. Známé jsou tzv. „beer bikes“ – pojízdné stánky, na kterých lidé jedou podobně jako na kole a pijí u toho pivo. V oblibě se drží také projížďky lodí s alkoholem.

Tyto a dalších turistické kratochvíle by Huffnagel chtěl omezit a radnice s ním souhlasí. Ve městě začnou být podobně jako v Praze limitovány jízdy na Segway, vyhlídkové lodě nebudu moci kotvit v centru města a v nejrušnějších čtvrtích nebude možné pronajímat byty za účelem AirBnb.

Existující turistická daň mezi 4 a 6 procenty by se rovněž měla zvýšit na 7 procent. Počítá se, že tento krok by měl do roku 2022 do městské kasy přinést 2,3 miliardy korun.

„Turistů je tu moc“

Na problémy s turismem již měla v Amsterdamu upozornit kampaň nazvaná Enjoy and Respect (Užívejte si a respektujte). V rámci ní se zvýší některé pokuty za přestupky, například čůrání do kanálů bude za 3600 korun a veřejná opilost za 2400 korun. Necelých 3600 by měl člověk dát i za rušení klidu na veřejných prostranstvích nebo znečišťování.

Zvyšující se míra turismu totiž začíná vadit i místním obyvatelům. „Musíme zajistit, že město je obyvatelné pro jeho rezidenty,“ uvedla Yvette Hofmanová, mluvčí nizozemské ekosocialistické strany GroenLins.

Amsterdam přitom tolik masově vyhledávanou destinací nikdy nebyl. Změnilo se to až v posledních letech, kdy po finanční krizi v roce 2008 město začalo do své propagace a podpory turismu ve velkém investovat. Původní vize přitáhnout turisty se tedy vyplnila. Jen radnice nepočítala, že plán bude až tolik úspěšný.

„Je to město, kde je svoboda důležitá, takže je třeba přijmout určitou míru nepříjemností, ale aktuálně se to vymklo z ruky,“ komentoval situaci Stephem Hodes, který založil nezávislý think thank Amsterdam in Progress. „Jádrem problému je, že turistů je tu moc. Musíme tak učinit radikální opatření, jinak se z toho stane konzumní ghetto, ne město, kde žijí lidé,“ domnívá se muž.

Amsterdamský ombudsman Arre Zuurmond dokonce varoval, že se z města stává „bezprává urbanistická džungle“.

Finální hlasování o nových opatřeních proběhne příští měsíc.

salacia ( 21. října 2018 14:58 )

Problém čůrání do kanálů bude hlavně v tom, že v Amsterdamu jsou všechny veřejné toalety placené (s výjimkou jedněch záchodů dobře zastrčených v jednom obchodním domě).

wp2t ( 21. října 2018 13:05 )

Tak určitě, je tam moc turistů a málo migrantů. Vy Evropani už ste si ve svých evropských městech užili dost, teď už budou na vašich ulicích jen burky a ozbrojená muslimská mafie se šavlema ovládající obchod se vším. Copak Sharia4Holland se chystá do voleb jako v Belgii sharia4belgium a už maj dost voličů nebo se bojíte, že ten multikulti zákon o svobodné volbě cizinců po celé Evropě dovolí přivézt na volby migranty z celé Evropy a přehlasují vás? To je jen otázka času, kdy se něco takového stane. A Belgie či Holandsko jsou díky počtu obyvatel horkými kandidáty. Multikulti a EU nebude na věčné časy a nikdy jinak, ale jen do prvního sultanátu v Evropě. Největším problémem budoucnosti je vlastnictví jaderných zbraní Francií a Velkou Británii. Budoucí sultáni těchto zemí se s kufříkem poslední záchrany babrat nebudou jako ti dnešní křesťani. Prostě si nechaj postavit protiatomový kryt pro své bratry a služebnictvo a ostatní na Zeměguli je nebudou nezajímat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud