Snoubenka rozčtvrceného novináře v slzách volá po trestu. Erdogan ukázal na vládu

Autor: Darina Jíchová - 
3. 11. 2018
09:10

Měsíc od vraždy saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího (†59) sespsala jeho snoubenka jímavý sloupek pro deník Guardian. Hatice Cengizová popsala svůj zármutek i problémy smířit se s tím, že je její milý po smrti. Do poslední chvíle totiž doufala, že novinář žije. Nyní má jediný cíl: zajistit Chášukdžímu spravedlnost. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak uvedl, že pokyn k zavraždění Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie. V článku pro americký list The Washington Post ale dodal, že saúdského krále Salmána z nařízení vraždy neviní.

„Dnes je to měsíc od Džamálovy vraždy, shodou okolností na dnešek rovněž připadá Mezinárodní den ukončení beztrestnosti za zločiny proti novinářům. Proto jsem se rozhodla přijít s vlastním sloupkem, nebo otevřeným dopisem, nebo článkem. Novinařina byl vždycky Džamálův úděl, ne můj,“ uvedla v pátek Cengizová.

„Svého milovaného Džamála jsem naposledy spatřila přesně před měsícem u vstupu na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Od té doby jsem ztratila pojem o čase. Někdy mi to přijde, jakoby to bylo včera, jindy zas, že to bylo před léty,“ svěřila se se svými potížemi vyrovnat se s Chášukdžího smrtí.

Opoziční novinář a častý kritik režimu saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána byl naposledy spatřen 2. října při vstupu na konzulát. Turecká policie od počátku tvrdila, že Saúdové Chášukdžího zavraždili, Saúdská Arábie vše dlouho popírala. Pod nátlakem západních státníků ale přiznala, že je novinář po smrti a že se jednalo o plánovanou vraždu. Podrobnosti o jeho těle a o tom, kdo za zločinem stojí, neobjasnila.

Do poslední chvíle doufala, že Chášukdží žije

Cengizová zpočátku tvrzení tureckých vyšetřovatelů odmítala a věřila, že je Chášukdží naživu. „Čekala jsem, že zazvoní telefon a Džamál mi řekne, že je v pořádku. Doufala jsem, že se z konzulátu s úsměvem vrátí. To se nestalo, místo toho příšla zpráva o jeho smrti, o jeho vraždě,“ napsala a dodala: „Teď denně sleduju podrobnosti o případu.“

Syn zavražděného novináře Džamála Chášukdžího Saláh si musel potřást rukou s korunním princem Mohamadem bin Salmánem, mužem, který zřejmě nařídil vraždu jeho otce. Saláhovi bylo po letech zákazu umožněno vycestovat z království, odjel do USA.Syn zavražděného novináře Džamála Chášukdžího Saláh si musel potřást rukou s korunním princem Mohamadem bin Salmánem, mužem, který zřejmě nařídil vraždu jeho otce. Saláhovi bylo po letech zákazu umožněno vycestovat z království, odjel do USA. | Reuters

„Podle istanbulského prokurátora Džamála uškrtili, rozčtvrtili a jeho tělo zničili. Ale proč? Proč zvolili tak brutální a krutý způsob? Co jim udělal? Jaký zločin spáchal, že si tohle zasloužil? Na tyhle otázky není žádná odpověď. Džamál byl milující, hodný a trpělivý muž. Chtěl nový začátek, který by trochu zmírnil stesk po domovině a jeho rodině. Koupil nám nový dům,“ dodala Cengizová.

„Chášukdžího vize je věčná“ 

Chášukdžího vražda otřásla celým světem, novinář léta upozorňoval na to, co se děje v Saúdské Arábii. Často psal o umlčování novinářů, potlačování lidských práv nebo nedemokratickém režimu v saúdském království. „Je ironické, že teprve po jeho smrti začínají svět zajímat témata, kterých se Džamál dotýkal. Jedno je nyní jasné, jeho vrazi už nikdy nedokážou zničit Džamálovu vizi svobodné a demokratické Saúdské Arábie,“ domnívá se Cengizová.

„Už zbývá jen najít a potrestat všechny viníky, Džamál si zaslouží spravedlnost. Celé šetření by měly vést Spojené státy. Džámal tam žil, USA jsou navíc založené na myšlenkách svobody, demokracie a spravedlnosti,“ napsala Cengizová a rovněž vystoupila proti postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Boj za spravedlnost pro rozsekaného novináře

„Washington doufá, že celý případ vyšumí a bude zapomenut. Stojí o udržení obchodních styků se Saúdy. Já i další budeme pokračovat v nátlaku na Trumpovu vládu, dokud Džamálovi vrazi nebudou potrestáni. Nedopustíme, aby jeho vraždu smetli ze stolu,“ slíbila Cengizová.

Ona i Chášukdžího rodina a přátelé již několikrát vyzvali, aby jim bylo vydáno novinářovo tělo. Podle oficiálních zpráv turecké policie se však po novinářových ostatcích stále patrá. Je možné, že bylo zcela zničeno, zřejmě ho rozpustili v kyselině.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

cotoje ( 5. listopadu 2018 18:37 )

Ten článek vůbec nechápu jakýsi šukadzi je popraven a opytlovaná čuza co za něj ani nebyla provdaná za něj oroduje, na fotce je staroch a jeho dcera s pytlem na palici

Zobrazit celou diskusi
Další videa