Výlet exministra platily „krvavé“ peníze Saúdů. Jsou dobré i školám v USA

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
4. listopadu 2018
17:30

Bývalý ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson si v září nechal od saúdského ministerstva zahraničí zaplatit cestu do Džiddy. Saúdové mu podle deníku Guardian financovali veškeré výdaje, třídenní výlet vyšel v přepočtu na 408 tisíc korun. Johnson v Saúdské Arábii pobýval jen dva týdny před brutální vraždnou opozičního novináře Džamála Chášukdžího (†59). Saúdové mimo jiné financují některé americké univerzity.

Exministr do Saúdské Arábie odletěl 19. září, domů se vrátil 21. září. Podle zdroje blízkého Johnsonovi „v Džiddě řešil svoji kampaň na podporu a zlepšení vzdělávání dívek a žen“ a připomněl, že exministr zahraničí veřejně odsoudil vraždu Chášukdžího.

Cestu neplatili britští daňoví poplatníci, dodal zdroj listu. A toho se chytili labouristé. „To jen dokazuje, jak hluboké vztahy mají konzervativci s vražedným saúdským režimem,“ nechal se slyšet kabinetní stínový ministr Jon Trickett. Johnson ale nebyl jediný, kdo před Chášukdžího přijímal saúdské peníze. Americké univerzity a vyšší střední školy přijaly v minulém desetiletí od Saúdské Arábie v přepočtu téměř osm miliard korun.

Saúdské miliardy pro americké školy

Podle agentury AP ale nyní některé školy zvažují změnu dosavadní praxe. Saúdská vláda nebo saúdskoarabské instituce spadající pod vládní kontrolu od roku 2011 posílaly peníze do 37 amerických škol. Většina financí byla rozdělena v rámci stipendijních programů, které pokrývají výdaje na studium Saúdských Arabů v USA.

Nejvíce peněz takto přijaly Severozápadní univerzita v Illinois a Kalifornská univerzita, Saúdové příspívali i prestižnímu Massachusettskému technickému institutu (MIT), který spolupracuje se saúdskoarabskými univerzitami na mnoha výzkumných projektech a dlouhodobě i s firmou Saudi Aramco. Po zprávách o brutální vraždě Chášukdží však mnohé školy zvažují, že v následujícím roce peníze odmítnou.

Přiznání vraždy po týdnech zapírání

Novinář byl naposledy spatřen 2. října, jak vchází na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Šel tam vyřídit potřebné dokumenty k připravované svatbě. Od té doby ho nikdo neviděl. Turecká policie od začátku celou věc prošetřovala jako vraždu. Měla důkazy o tom, že Saúdové do Turecka vyslali 15 mužů, jejichž úkolem bylo novináře zlikvidovat.

Saúdové dlouho zapírali a tvrdili, že Chášukdží v pořádku opustil konzulát. Pod nátlakem západních spojenců ale přiznali, že je novinář po smrti. Podle jejich verze zemřel při potyčce s úředníky. Trvali na tom, že král Salmán ani korunní princ Mohamad bin Salmán o ničem nevěděli, o čemž západní politici pochybují a žádají transparentní vyšetřování.

Mezi vrahy jsou oblíbenci následníka trůna

Následně Saúdové potvrdili, že šlo o plánovanou vraždu. Ukázalo se, že „vražedné komando“ bylo složené z členů užšího kruhu poradců korunního prince. V souvislosti s vyšetřováním zadrželi 18 osob, 14 mužů z komanda, jeden z nich zemřel za podivných okolností, a další 4 úředníky včetně oblíbenců korunního prince. Turecký prokurátor v týdnu odtajnil detaily z novinářovy vraždy – Chášukdží byl uškrcen, vrazi pak jeho tělo rozčtvrtili a zničili ho.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud