„Afričané ji milují,“ pochlubil se Trump. O protestech proti Melanii na Malawi pomlčel

Autor: Darina Jíchová - 
5. 10. 2018
18:00

První dáma USA Melania Trumpová pokračuje ve své cestě po Africe, navštívila už Ghanu a Malawi, nyní pobývá v Keni, kde krmila slůňata. Její manžel, prezident Donald Trump, se pochlubil tím, že její mise probíhá úspěšně. „Afričané ji milují,“ napsal na Twitteru. Jenže všechno není tak růžové, v Malawi na Trumpovou čekali demonstranti, informoval deník Daily Mail.

První dáma USA dnes dorazila do keňského hlavního města Nairobi, kvůli jejímu příletu uzavřeli celé letiště. V Keni navštívila safari a krmila slůňata. U té příležitosti Trumpová promluvila o ochraně zvířat.

Trumpová pokračuje v humanitární misi

Na programu byla i schůzka s keňskou první dámou Margaret Kenyattovou. Dámy našly společnou řeč už letos v srpnu, kdy Keňanka doprovodila svého manžela, prezidenta Uhuru Kenyattu, do Bílého domu.

Melania Trumpová v Keni navštívila safari a sloní rezervaci.Melania Trumpová v Keni navštívila safari a sloní rezervaci. | Reuters

Probíraly své kampaně zaměřené na děti, obě mají stejný cíl, a to zlepšit životní podmínky příští generace. Kenyattová podporuje inovaci zdravotní péče o rodičky a novorozence, Trumpová bojuje proti kyberšikaně a drogové závislosti. Trumpová se vydala také za dětmi do dětského domova.

Protesty v Malawi

Dosavadní průběh pobytu Trumpové v Africe zhodnotil prezident na svém Twitteru. „Afričané ji milují a ona miluje je. Radost na to pohledět,“ napsal ve svém příspěvku. Podle novinářů ale Trumpová obdržela jen vlažné přijetí. Přestože první dáma na fotkách září a setkání s dětmi si užívá, mnozí lidé její přítomnost využili, aby vyjádřili nespokojenost s vládou jejího muže.

S protesty se Trumpová setkala v Malawi. „Vítejte v Malawi, nejsme p*del světa,“ stálo na jednom z transparentů. Lidé tím naráželi na výrok, který na adresu afrických států pronesl Trump počátkem tohoto roku. Africká unie od amerického prezidenta požadovala omluvu, ale on jim nevyhověl.

Někteří lidé upozornili i na Trumpovu nekompromisní imigrační politiku a rozdělování rodin, ke kterému došlo na americko-mexické hranici. „69 dní po termínu sjednocování rodin,“ hlásal další transparent. Ne všem nelegálním migrantům v USA byly vráceny jejich děti, přestože už uplynula nejzazší doba, kterou na to stanovil federální soud.

Melania přihlížela výuce

První dáma ale na demonstranty nijak nereagovala a věnovala se své misi zaměřené na zdraví a vzdělání dětí. V hlavním městě Malawi Lilongwe navštívila základní školu Chipala. Školáci ji uvítali písní a první dáma pak sledovala výuku angličtiny. Sama se zapojila a pomáhala dětem číst. Školu podporuje americká humanitární společnost.

Stejně jako v Ghaně i zde ukázala svou mateřskou stránku a pozornost věnovala především stydlivé holčičce. V ghanské nemocnici ji okouzlil půlroční chlapeček. Jediní, kdož nevykouzlili úsměv na její tváři, byli mladí fotbalisti, kteří si s ní chtěli zakopat. Tisk spekuloval o tom, že jí připomněli syna Barona, který je vášnivý fotbalista a kterého musela nechat doma.

Milovnice podpatků v teniskách

Přestože každou cestu začne Trumpová v lodičkách na vysokých jehlách, většinou od Manola Blahnika, v průběhu dne je vymění za rozumnější obuv s rovnou podrážkou. V Ghaně to byly balerínky, v Malawi mokasíny a na safari vyrazila v kozačkách. Předvedla se i v teniskách. Její poslední zastávkou bude Egypt, do USA se vrátí v neděli 7. října.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa