Melanie si dovezla do USA i rodiče. „Zlo,“ tepe Trump imigranty za podobné praktiky

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
22. 2. 2018
10:25

Rodiče americké první dámy zřejmě využili možnosti takzvané řetězové migrace, kterou jejich zeť, prezident USA Donald Trump, opakovaně kritizuje a chce ji zrušit. Napsal ve středu list The Washington Post s odvoláním na informované zdroje. Viktor a Amalija Knavsovi mají v USA právo trvalého pobytu a brzy získají americké státní občanství.

Knavsovi jsou stejně jako Melanie Slovinci a žijí v USA díky takzvané zelené kartě, napsal washingtonský list s odvoláním na imigrační úředníky. Nyní prý čekají na termín oficiálního předání dokumentů o americkém občanství. Protože nemají v USA žádné oficiální postavení, nehodlají o svém statusu veřejnost informovat.

Slovo právníka: Jsou v USA legálně

Otázky kolem rodičů první dámy se objevily v souvislosti s Trumpovým tvrdošíjným odmítáním spojování přistěhovaleckých rodin. Minulý měsíc se prezident postavil i proti desetiletí platnému zákonu, který americkým občanům umožňuje zajistit trvalý pobyt v USA svým rodičům a potomkům. Řetězová migrace podle Trumpa může napomáhat tomu, že se do USA dostávají zločinci. „Je to skutečné zlo,“ napsal Trump o řetězové migraci na Twitteru.

Rodiče první dámy USA Melanie Trumpové, Viktor a Amalija Knavsovi.Rodiče první dámy USA Melanie Trumpové, Viktor a Amalija Knavsovi. | 

Oba rodiče Melanie Trumpové jsou důchodci. Třiasedmdesátiletý otec pracoval jako řidič a prodejce automobilů, jednasedmdesátiletá matka byla zaměstnána v textilce. Sama Melania přicestovala do USA ze Slovinska v roce 1996 jako modelka, nejprve na turistické a později na pracovní vízum. Zelenou kartu s právem trvalého pobytu získala v roce 2001, občanství o pět let později, rok po svatbě s Trumpem.

Imigrační právník Michael Wildes uvedl, že rodiče Trumpové „jsou ve Spojených státech zcela legálně, už jen čekají na oficiální status amerického občana“. Další podrobnosti ale tisku odmítl sdělit. „Knavsovi nebyli aktivními členy prezidentovy kampaně a nejsou součástí jeho administravy. Zaslouží si svoje soukromí,“ uvedla mluvčí první dámy Stephanie Grishamová.

Masová migrace

Odborníci se domnívají, že Knavsovi získali zelenou kartu díky Melanii, která je od roku 2006 americkou občankou. „To je jediné logické a legální vysvětlení toho, jak Melania Trumpová dostala své rodiče do Ameriky,“ řekl právník David Leopold. „Když se u nás někdo zeptá, jak získat americké občanství, moje první otázka je: Máte v USA nějakého příbuzného, který už občanství má? Řetězová migrace je ten nejlehčí způsob, jak obdržet zelenou kartu,“ dodala vedoucí washingtonského migračního oddělení Theresa Cardinalová Brownová. V letech 2007 až 2016 se díky řetězové migrace do USA dostalo více než 11 milionů lidí.

Doporučujeme
tomik007 ( 23. února 2018 06:21 )

ANO - to tak uz byva, kdyz nekdo navstevuje BRONX

1912 ( 22. února 2018 15:59 )

Otec měl tři sestry a bratra a ani bych tam nechtěla žít dejte pokoj EUROPA JE NáDHERNÁ !!!!!Kolikráte chtěli abych tam zůstala při mých návštěvách a měla možnost i v 1968!! !!!!!

sores ( 22. února 2018 15:15 )

Rodiče má fešácké kdyby otec zhubl 20 kg.A jsou bílé, mně vadí z celé planety jedině čmoudi muslimské,vraždící,zahalující,nepracující,znásilňující,nekulturní a fanatičtí ohledně náboženství odporného.Ani černoši mi zdaleka tak nevadí jako ti podlidi muslimský,brrr.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa