Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

„Evropa patří Evropanům,“ řekl Dalajláma a vyzval uprchlíky, aby se vrátili do svých zemí

Autor: Darina Jíchová - 
14. září 2018
11:03

Dalajláma (83) vystoupil na konferenci ve švédském městě Malmö, vyjádřil se i k otázce migrace. „Evropa patří Evropanům,“ prohlásil duchovní vůdce Tibeťanů. Dodal však, že Evropa nese „morální zodpovědnost“ za uprchlíky a měla by jim pomoct. Následně však vyzval migranty, aby se vrátili do svých vlastí a pomohli s jejich obnovou. Jeho řeč ve Švédsku silně rezonovala, zvláště po výsledku nedělních voleb, kde výrazně posílila protiimigrační strana, informoval deník Daily Mail.

Do Malma přijel Dalajláma záměrně, žije tam totiž podstatná část migrantů. „Přijměte je, pomozte jim, vzdělávejte je. Osobně jsem ale toho názoru, že by se uprchlíci měli vrátit domů. Tam můžou využít toho, co poznali v Evropě a pomoct s obnovou zničené země. Evropa ale patří Evropanům,“ pronesl duchovní.

Uprchlík Dalajláma posílá migranty domů

Sám Dalajláma je také uprchlík, z rodného Tibetu v době nepokojů v 50. letech uprchl do Indie, kde pobývá dodnes. Má mnoho podpůrců po celém světě a nejen mezi buddhisty. Je považován za vizionáře a často je srovnáván s Mahátmou Gándhím nebo Martinem Lutherem Kingem. Jeho slova s sebou nesou značnou váhu.

Není to poprvé, co Dalajláma vyjádřil své obavy ohledně migrantů v Evropě. Podobnou řeč přednesl už v roce 2016 v Německu. „Evropa, konkrétně například Německo, se nemůže stát arabskou zemí, nemá k tomu tradici. Německo je Německo,“ řekl tehdy laureát Nobelovy ceny míru pro rok 1989 novinářům.

Obavy ohledně migrantské krize

„Ze všech hledisek, i z toho morálního, je jasné, že uprchlíci by v Evropě měli zůstat jen dočasně,“ dodal, že se všemi migranty prchajícími před válkou a násilím samozřejmě soucítí. Nicméně uvedl, že pokud válečný konflikt skončil, měli by se vrátit domů. Domnívá se, že evropské státy by jim s návratem do vlasti měly pomoct.

Ve volbách bodovala protiimigrační strana

Ve Švédsku vystoupil jen několik dní po volbách, kde se na třetím místě se 17, 6 % hlasů umístila populistická strana Švédští demokraté (SD), kteří kampaň založili na protiimigrační politice. Na prvních dvou místech skončili sociální demokraté premiéra země Stefana Löfven a Umírnění. Tedy dvě strany, které v době migrantské krize v roce 2015 přijaly největší počet uprchlíků na osobu. Pro 10milionové Švédsko to bylo 163 tisíc migrantů.

Předvolební průzkumy odhadovaly, že SD v čele s Jimmiem Åkessonem získá mezi 20-30 %, nakonec to bylo jen 17,6 %. I to je pro stranu velký úspěch, od voleb v roce 2014 si polepšili skoro o 5 %. Švédsko se tak připojilo k dalším evropským zemím, kde populisté posílili.

EMBED_OFF

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud