Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Dalajlama docestoval. Vyčerpaný duchovní vůdce musel zrušit schůzky

Autor: base, ČTK - 
23. března 2018
14:45

Tibetský duchovní vůdce dalajlama (82) už letos nebude cestovat do zahraničí. Podle zpravodajského serveru CNN to prohlásil jeho mluvčí s tím, že buddhistický duchovní stárne a je vyčerpaný.

„Je pozván do různých zemí, ale vzhledem ke svému věku omezuje své závazky,“ řekl mluvčí. „Je vyčerpaný po dlouhých letech učení. Několik schůzek muselo být zrušeno,“ dodal.

Podle mluvčího je ale dalajlama zdravotně v pořádku a po Indii, kde žije v exilu, uskutečnil několik cest. „Některé akce - různé slavnostní obřady, inaugurace - trvají jen pár hodin, ale jiné akce jako semináře trvají sedm dní, a těm se věnuje čím dál méně,“ upozornil.

Desítky let šířil dalajlama buddhistické učení po celém světě a zároveň se snažil při svých cestách přesvědčit politické vůdce, aby vyvíjeli tlak na Čínu a přiměli ji dát Tibetu větší autonomii.

Podle CNN nyní zůstává otázkou, jaký bude mít dalajlamův omezený program dopad na jeho náboženský, společenský a politický vliv. CNN přitom připomíná, že zahraniční vůdci dalajlamu navštěvují v jeho sídle v indické Dharamsále, jak loni v prosinci učinil například bývalý americký prezident Barack Obama.

V Česku byl naposledy v roce 2016

Dalajlama pobývá v Indii v exilu od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959. Opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Peking ale považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu.

V České republice byl dalajlama naposledy v říjnu 2016, kdy vystoupil na konferenci Forum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel.

VIDEO: Dalajlama v Praze v říjnu 2016:

Video  Dalajlama vystoupil na Hradčanském náměstí. Organizátoři ho přivítali tvrdým chlebem.  - Matěj Smlsal
Video se připravuje ...

hadesjh ( 12. dubna 2019 10:57 )

http://www.lajkit.cz/zpravy/item/245-sokujici-pravda-o-tibetu-kterou-media-z-dobreho-duvodu-taji ht tp://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/8473-pravda-o-tibetu-1/

kukuku ( 23. března 2018 17:24 )

V březnu vyčerpaný, do konce roku odpočívat - to je tibetský Stachanovec.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa