Pro chlapce v jeskyni už plánují grilování prasete. Kdo za hrdiny jim v Thajsku pomáhá?

Autor: Darina Jíchová - 
5. 7. 2018
19:40

Záchranáři dál řeší, jak dostat trenéra a jeho 12 svěřenců z jejich jeskynního vězení. Vysvobodit tak velkou skupinku bude podle nich náročné, v pasti přitom mohlo být o dva chlapce více. Tamní fotbalové družstvo má totiž 14 členů. Songpol Kanthawong (13) ale na výlet k jeskyni nemohl, protože si na trénink nepřivezl kolo, a Thaweechai Nameng (13) nikam nesměl, protože musel dělat úkoly. Kluci už se těší na své kamarády a plánují oslavy jejich záchrany s grilováním prasete, napsal ve čtvrtek deník Guadian.

V sobotu 23. června, v den kdy fotbalový tým i s trenérem zmizel v jeskyni Tcham Luang Nang Non, zavolal Kanthawongovi jeho strýc a hlavní trenér mužstva. „Víš, kde je Ekk a kluci?“ ptal se ho a dozvěděl se: „Šli do jeskyně.“ Právě tato věta zahájila pátrání po 12 chlapcích a mladém trenérovi Ekkapolovi Chantawongovi (25).

„Kola jsou stále před jeskyní“

„Jejich kola jsou stále před jeskyní,“ zavolal pak Kanthawongově matce hlavní trenér. Devět dní po nich marně pátrali v jeskyních. Nakonec se je ale podařilo najít. 

Kanthawong se do školy už nevrátil, místo toho se s matkou a rodinami pohřešovaných přesunul k jeskyni, kde se modlil za záchranu svých kamarádů. „Byl jsem v šoku a bál jsem se o ně,“ řekl novinářům a ukázal jim jejich společnou konverzaci na Facebooku. „Chybíš nám tu,“ psali mu kamarádi.

Na nalezení svých spoluhráčů čekal i Nameng, který tamní jeskyně dobře zná. „Když jste uvnitř, nic neslyšíte. Deště si určitě nevšimli, voda je musela uvnitř překvapit, ven by se nedostali, museli postupovat hlouběji do komplexu,“ vysvětlil. „Dál než tady jsem nikdy nebyl,“ řekl o místě, kde záchranáři našli batohy a svačiny chlapců.

„Jeskyně jsou strašidelné a je tam tma,“ přiznal Nameng a dodal: „Projít s batohem, zvláště když spěcháte, je obtížné.“ Zprávy o tom, že chlapci neumí plavat, jsou prý nepravdivé. Novinářům ukázal fotky ze společné návštěvy koupaliště. Nameng a Kanthawong teď společně plánují oslavu pro své spoluhráče. „Budeme mít velkou grilovačku, uděláme jim prase,“ dohodli se.

Pomoc od elitních potápěčů z Británie

Za úspěchem pátrání stojí profesionální potápěči Rick Stanton (56) a John Volanthen (47). To oni se vydali do jeskynního komplexu Tcham Luang na severu Thajska. Brity do země povolaly tamní úřady a byli to právě oni a jejich tým, kdo třináctičlennou skupinku objevil. V thajských novinách o nich nepíší jinak než jako o „statečných hrdinech“, uvedl deník Telegraph.

Video Záběry z jeskyně, kde uvízlo 12 thajských chlapců s trenérem - Reuters, Thajské námořnictvo
360p

Stantona a Volanthena zdobí pověst nejlepších potápěčů a záchranářů na světě, oba přesto mají ještě další zaměstnání. Stanton je hasič a Volanthan pracuje jako IT specialista. Oba jsou dobrovolníci u jeskynních záchranářů. Proslavilo je společné potápění v roce 2011, kdy se ve španělské jeskyni dostali do hloubky devíti kilometrů, jedná se světový rekord jeskynního potápění.

„Jednoznačně jsou naším A-týmem. Záchrannou akci vedli, protože mají zkušenosti a vědí, jak to chodí. Jako první si při potopu musí značit cestu, nejen aby věděli, jak zpátky, ale aby ji v případě nutnosti mohli použít znovu,“ vysvětlil Bill Whitehouse, člen Britské rady jeskynních záchranářů, který s nimi přicestoval do Thajska.

„Ajťák“ a adrenalinový závislák

Volanthen se k potápění dostal přes skauty a okamžitě se stalo jeho koníčkem, mimo jiné se také účastní extrémních maratonů, běhá až 153 kilometrů. Je to právě jeho hlas, který je slyšet na záběrech natočených při objevení chlapců a jejich trenéra. „Kolik vás tam je? Třináct? Výborné!“ Sám o sobě tvrdí, že je „adrenalinový závislák“.

„Strach a adrenalin jsou skvělé, jenže k potápění v jeskyni nepatří. Adrenalin je to poslední, co v tu chvíli potřebujete. Zatopené jeskyně nejsou místo pro pošetilce,“ uvedl během jednoho rozhovoru a dodal: „Mám rád výzvy, často hledám logistická řešení připomínající hlavolam o vlku, koze a zelí.“

„Potápění není pro pošetilce“

„Potápění není nebezpečné, pokud ho děláte správně, rozhodují při něm ale i ty nejmenší chyby. Když se něco pokazí 10 kilometrů pod hladinou, na vymyšlení řešení máte jen tolik času, kolik vám zbývá kyslíku,“ vysvětlil potápěč.

Stanton slouží jako hasič, k potápění a jeskyním ho přivedl seriál. V roce 2013 obdržel Řád britského impéria za záchranu francouzského jeskyňáře, který uvízl v komplexu v jižní Francii. Na akci spolupracoval i Volanthen. „Když mi přišlo oznámení z Buckinghamského paláce, byl jsem v naprostém šoku. Jen dělám, co mě baví,“ komentoval své ocenění.

Tichý hrdina Stanton

„Moc o něm nevím, je pořád pryč, asi se potápí,“ sdělil novinářům Telegraphu jeden ze Stantonových sousedů a dodal: „Nejsem si jistý, jak dlouho se potápí. Když jsem slyšel, co všechno udělal, překvapilo mě to. Je to neuvěřitelné. Osobně ho neznám, ale až se vrátí, musím mu jít pogratulovat.“

„Před potápěním dělal jeskyňářství, spojil to a teď se potápí v jeskyních. Hodně cestuje, je tichý a klidný člověk, žiju tu už dlouho,“ popsala Stantona další sousedka Tina O'Brienová (65). „Není to typický hrdina, je to realista. Má ale dlouholeté zkušenosti a neskutečné schopnosti,“ dodal jeho známý Ray Reid.

Tým hrdinů, který objevil thajské chlapce. Zleva Rick Stanton, Bob Harper a John Volanthen.Tým hrdinů, který objevil thajské chlapce. Zleva Rick Stanton, Bob Harper a John Volanthen. | 

Stanton a Volanthen se podíleli už na mnoha záchranných misích. „Mým největším úspěchem byla záchrana šesti jeskyňářů, mezi nimi byli čtyři britští vojáci, kteří uvízli v jeskyni ve středním Mexiku,“ řekl před časem listu Coventry Telegraph. Mluvil o akci z roku 2004, kdy on a jeho tým po devíti dnech zachránili muže, které v jeskynním komplexu Alpazat uvěznily povodně.

Záchranářství jako hobby a pumpy z Česka

„Museli jsme je naučit, jak se potápět, jinak bychom je ven nedostali,“ zmínil. Už několikrát zdůraznil také, že „potápění je jenom hobby“ a že není žádný hrdina. Při hledání 13členné skupinky asistoval jeskynní expert Robert Harper. I on pochází z Velké Británie.

Od začátku záchranných akcí v Thajsku se předpokládalo, že Britové k uvězněné skupince dorazí jako první. „Potápěli se jako první a pro ostatní značili cestu. Zatopené jeskyně jsou dost nehostinné, popsali je jako úzké tmavé tunely s bahnitým dnem,“ řekl tisku Whitehouse.

„Nadšení z toho, že jsme je našli, rychle opadlo. Stojíme teď před problémem, jak je dostat ven. Většina z chlapců neumí plavat a od včerejška se učí používat potápěčské náčiní. Nemůžeme se spoléhat na to, že se podaří vodu odčerpat,“ dodal Whitehouse. Při odčerpávání vody by teoreticky mohly pomoct také české pumpy, které Thajsku nabídl premiér Andrej Babiš.

„Závodíme s časem a počasím. Je otázkou, jak bude voda stoupat. Kolik se jí podaří odčerpat, podloží je tady naprosto promáčené. Cesta, kudy je chceme provést, je dlouhá kilometr a půl a z 50 procent zatopená, bude to náročné a přípravy zaberou mnoho času,“ vysvětlil Whitehouse.

 

 

Doporučujeme
tomik007 ( 5. července 2018 20:27 )

"Když se Vam něco pokazí 10 kilometrů pod hladinou" - tak se o tom uz zarucene nedozvite

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa