Babiš chce pomoci dostat malé chlapce z jeskyně. Thajsku nabízí český unikát

Autor: AKu, ČTK - 
4. července 2018
14:25

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl Thajsku pomoc při záchraně tuctu chlapců a jejich fotbalového trenéra, které voda uvěznila v jeskyni na severu země. Ve středu na Twitteru zmínil v té souvislosti vyslání hasičů a čerpadla firmy Sigma Group. Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová řekla, že zatím ještě žádost o pomoc neobdrželi, muselo by ji podat Thajsko prostřednictvím mezinárodního operačního střediska v Bruselu. Správa státních hmotných rezerv je schopná poslat do několika hodin velkokapacitní čerpadla na letiště, řekl její předseda Pavel Švagr. Zatím ji nikdo ale nekontaktoval.

„Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni,“ napsal Babiš.

Podle Zaoralové je možné pomoc ve formě vyslání hasičů neoficiálně nabídnout, pro její poskytnutí je ale třeba splnit patřičné náležitosti. „Pokud vysíláme pomoc do zahraničí, tak si nás musí ze zahraničí nejdřív vyžádat přes naše mezinárodní operační středisko. Když si nás vyžádají, jsme schopni poslat experty,“ řekla.

Rychlost vyslání pomoci záleží na tom, jak je rozsáhlá. Pokud by hasiči posílali jednoho experta, mohou to učinit do 24 hodin. Celý tým s plným vybavením by vypravili do 48 hodin, uvedla Zaoralová. Upozornila však, že je třeba také vyřešit dopravu na místo, protože je nutné zajistit letadlo a patřičná povolení pro jeho přistání. Dopravu přitom hasiči neorganizují. „Maximální vybavení je schopno být na letišti do 48 hodin, ale většinou potom čekáme na schválení letadla,“ řekla Zaoralová.

Česká čerpadla by záchranu urychlila

Čerpadla, o nichž Babiš mluvil, vyrábí skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Podle Šimonovského patří tato čerpadla ve své kategorii k nejvýkonnějším na světě. „V televizi je vidět, že tam (v Thajsku) používají velmi málo výkonné stroje, takže naše čerpadla by mohla pomoci výrazně snížit hladinu (vody v jeskyni),“ řekl ve středu ČTK Šimonovský. Podle něho se čerpadla s výkonem 400 litrů za sekundu osvědčila při povodních, kdy rychle čerpala vodu z obrovských lagun.

Dvojice čerpadel by dokázala za hodinu z jeskyně odčerpat zhruba 3600 metrů krychlových vody. Důležité ale je, aby výkon čerpadel byl vyšší, než jsou přítoky do zatopených částí jeskyně. „Odčerpání je jedna z variant a asi by bylo nejsnazší. Kdyby se voda dostala pryč, tak by je mohli dostat odtamtud za pár dní. I kdyby se voda čerpala týden nebo 14 dní, tak je to furt lepší, než kdyby tam kluci museli být několik měsíců,“ míní Šimonovský. Upozornil, že o nasazení nabídnutých čerpadel musí rozhodnout thajské úřady.

Větší čerpadla se už nevejdou do letadla

V tuzemských skladech jsou podle Šimonovského k dispozici ještě větší lutínská čerpadla, která zvládnou přes 1000 litrů za sekundu, avšak kvůli značným rozměrům je nelze do Thajska rychle transportovat letecky. „Když letecky dodáme dvě menší čerpadla s kapacitou 400 litrů za sekundu, tak máme skoro ten samý výkon,“ podotkl Šimonovský.

Fotbalový tým nalezli záchranáři na severu Thajska v pondělí po devíti dnech od chvíle, kdy chlapce a jejich trenéra v jeskyni uvěznila voda. Zatím není jasné, jak zachráněné z jeskyně vyprostit. Diskutuje se o možnostech počkat na opadnutí vody nebo vysvobodit chlapce s pomocí potápěčů. Tuto variantu ale komplikuje skutečnost, že podvodní cesta je náročná a většina uvězněných ani neumí plavat.

Video Záběry z jeskyně, kde uvízlo 12 thajských chlapců s trenérem - Reuters, Thajské námořnictvo

miroslav ( 5. července 2018 14:04 )

Pane,vy nejste 007 ale jen O

miroslav ( 5. července 2018 13:59 )

Už to prosím nehulte,děkuji

petrzn ( 5. července 2018 12:25 )

Kam tam jako třeba se rou? Tam musí být smradu! A ti potápěči když tam lezou přes ty jejich ho vna, to musí mít jako v Dubrovniku.

jajas ( 5. července 2018 12:16 )

Já jsem to pochopil asi tak, že když tam šli tak tam předtím nebyla voda, takže asi po nějaké stezce. Šli se tam schovat, protože právě začalo pršet (si myslím), a protože tam jsou prudké a dlouhé lijáky a není tam zem, která by vodu vsákla, ale jen ty skály, tak se tam hladina zvedla tak, že se stejnou cestou nemohli vrátit. Jinak fakt netuším, jak by se to stalo.

pajato73 ( 5. července 2018 11:38 )

vite, co nechapu? vsude se pise o tom, jak strme jsou ty pruchozy az k nim... a jak se tam teda doastali? Jak do te ztrme skaly lezli? Vcera ve zpravach ukazovali video te skupiny, oni nemaji ani tenisky na nohach... teplo tam maji, zachranci rikali pres 20 stupnu urcite, jidlo ted taky maji i vodu. ale fakt nechapu, jak do tech "strmych" mist bez bot lezli... jinak samozrejme preju, at je rychle zachrani

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud