Temná kobka, dušení ponožkou a odpírání spánku: Ali popsal vězení v USA, měli ho za teroristu

Autor: Darina Jíchová - 
26. dubna 2018
15:10

Ali al-Marri, původem z Kataru, byl v roce 2001 vládou tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe označen za „militantního bojovníka“ a krátce po útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001 byl zatčen. Al-Marri příslušnost k al-Káidě dlouho popíral, přiznal se k ní jen, aby ho pustili domů. Jednalo se prý o lež a on tvrdí, že je nevinný. Američané ho věznili 13 let, Katařan vypověděl, že ho brutálně mučili. Muž za své utrpení nyní žaluje FBI, napsal deník The Guardian.

Al-Marri byl usvědčen jako „spící terorista“, podle FBI měl vazby na členy al-Káidy, kteří naplánovali a provedli útok na newyorské Světové obchodní centrum v září 2001. Muž se poprvé od svého propuštění rozhodl promluvit o letech strávených ve vězení. Uvedl, že byl mučen, týrán a zneužíván.

Katařan trvá na tom, že je nevinný a že nikdy nebyl teroristou. Rozhodl se proto, že vyšetřovatele z FBI za jejich kruté zacházení „požene“ před soud. Šest let muž strávil na samotce na námořní lodi poblíž Jižní Karolíny. Zadržován byl bez toho, aby proti němu bylo vzneseno obvinění. Byl jediným cizincem, který byl vězněn mimo Guantánamo.

Encyklopedie a kyanid

Al-Marri přicestoval do Chicaga 10. září 2001, přijel se svou ženou a pěti dětmi. Uvedl, že s dětmi sledoval kreslený seriál, když vysílání přerušily zprávy o útoku na Světové obchodní centrum. „Popadl mě strach, zavolal jsem na letiště a chtěl jsem nám koupit letenky zpátky domů, ale všechny lety byly zrušené. V hotelu na mě lidé pokřikovali, bylo mi jasné, co se děje,“ popsal situaci.

Policie ho zatkla 9. prosince, když si Al-Marri šel vyzvednout kufr, který mu poslala rodina z Kataru. Vyšetřovatelé u něj našli encyklopedii, ve které byla založená kapitola o vodních plochách ve Spojených státech. V jeho internetové historii zjistili, že si prohlížel toxické chemikálie. Al-Marri se bránil tím, že do USA přijel studovat.

Ali al-Marri v roce 2001Ali al-Marri v roce 2001 | Profimedia.cz

Do USA přijel za studiem

Jeho tvrzení ale zpochybnili agenti tím, že přijel dva týdny po začátku semestru. Vyšetřovatelé uvedli, že jeho záměrem bylo otrávit americká jezera kyanidem. Tvrdili také, že byl vycvičen v tréninkových táborech al-Káidy v Pákistánu, al-Marri podle nich udržoval kontakt s Chálidem Šajchem Muhammadem, který zosnoval útoky z 11. září.

Obvinění FBI odmítal, ale v roce 2009 se před civilním soudem přiznal k tomu, že al-Káidě poskytoval materiální podporu. Dostal trest 15 let ve vězení, soud ale přihlédl k době, kterou již strávil v zajetí. Nyní za podpory britské advokátní společnosti Cage žaluje FBI a americkou vládu.

„V encyklopedii jsem si četl o amerických jezerech a řekách, to není zločin. Je to moje hobby. Co se týče chemikálií, ano, hledal jsem je. Chtěl jsem je dovážet z USA do Kataru do společnosti mého švagra, nešlo jen o kyanid. Díval jsem se na stovky jiných látek,“ vysvětlil.

Roky věznění

Nelze pochybovat o tom, že al-Marri byl držen v nelidských podmínkách. Záznamy hovoří o tom, že v roce 2003 byl zavřený v úmyslně prochladlé cele, vysvlečený do naha a místo postele měl kovový rošt. Oholili mu vlasy i vousy, vyšetřovatelé používali následující formy mučení: odepírání spánku, bití, hladovění a zamykání ve stísněných tmavých buňkách.

Sám al-Marri vypověděl, že určitou dobu strávil s roubíkem v puse. „Do krku mi nacpali ponožky a pusu mi zalepili lepicí páskou. Dusil jsem se, umíral jsem. Vyhrožovali, že znásilní moji ženu a děti, že na mě budou provádět laboratorní testy, bylo to hrozné. Naprosté utrpení,“ sdělil novinářům. O roubíku mluví vězeňský záznam z března 2004, stojí v něm, že mu vyšetřující důstojník zalepil ústa, protože al-Marri místo odpovědí na otázky recitoval korán.

Místo cely temná díra

„Žil jsem v tmavé díře, kde jsem se nemohl ani narovnat. Řekli mi, že nemám žádná práva, přišlo mi, že mě pohřbili zaživa. Věděl jsem, že Američané jsou rozzuření kvůli útoku, ale to jim nedávalo žádné právo, aby se ke mně takhle chovali. V mém případě neplatila žádná presumpce neviny, myslel jsem, že mě popraví,“ vypověděl Katařan.

„Měl jsem strach, bál jsem se smrti, chyběla mi moje rodina, světlo i vůně čerstvého vzduchu. Trval jsem ale na své nevině.“ V roce 2009 se jeho životní podmínky zlepšily a on se rozhodl, že se před civilním soudem přizná, aby mohl zpátky domů. „Všechno v mém přiznání, co má do činění s al-Káidou, je lež,“ řekl.

Lživé přiznání

„Byl jsem vyčerpaný, neviděl jsem jiné východisko. Mým cílem bylo jediné, dožít se 18. ledna 2015, to bylo datum, kdy mě měli propustit,“ dodal al-Marri. V Kataru ho v roce 2015 při návratu vítali jako hrdinu. V zemi se konaly velké oslavy, ke kterým se připojila i tehdejší vláda. „Lidé mě zastavovali na ulicích a fotili se se mnou. Proč ale oslavovali, v USA jsem byl za teroristu, Arabové mě měli za hrdinu. Platí tohle i pro Usámu bin Ládina?“ al-Marri byl z reakce svých krajanů a dalších muslimů zmatený.

„Do USA jsem přijel studovat, chtěl jsem dokončit magistra a jít potom i na doktorát. Místo toho jsem zakusil pravou americkou pohostinnost,“ poznamenal trpce. „A nikdo za to nemá nést odpovědnost? Nechci omluvy, chci, aby byli za to, co mi udělali, spravedlivě potrestáni.“

Postoj FBI

Reportéři deníku The Guardian kontaktovali FBI, žádali, aby se k obvinění al-Marriho vyjádřili. „FBI při svých výsleších neužívá žádné formy mučení,“ uvedl Federální úřad ve svém prohlášení. Žádné další detaily ale neposkytl.

 

Video Náraz letadla do věže Světového obchodního centra z různých úhlů - Youtube.com

 

1912 ( 26. dubna 2018 17:47 )

zkzkz ( 26. dubna 2018 17:17 )

To není možné ,aby se to stalo v demokratické zemi

brugal ( 26. dubna 2018 16:35 )

Ano,za vším stojí z amíci,všichni Arabové jsou hrozně hodní a pár tisíc si jich sem můžeme nastěhovat.Nastěhuj si jich pár domů,ty "nevinný človíčku".

1912 ( 26. dubna 2018 16:03 )

Tak vidíte jakou má pravou tvář ta zločinecká USA .!Útok na ty dvojčata udělali sami a pak napadají nevinné lidi !!Celá ta zločinecká USA chce nás poučovat ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud