Do Evropy zamíří až 500 milionů uprchlíků, varuje OSN. Vyšle je ISIS a hladomor

Autor: Darina Jíchová - 
26. 4. 2018
10:40

Představitelé OSN se domnívají, že vojáci ISIS se společně s dalšími extrémisty snaží dostat ze Sýrie do Evropy, chystají se prý využít další uprchlické vlny. Chtějí se přidat k lidem, kteří kvůli zhoršující se potravinové krizi prchají z afrického regionu Sahel na jižním okraji Sahary, informoval deník The Guardian.

Islamisté podle dostupných informací OSN spolupracují s africkými teroristickými skupinami a snaží se podnítit novou migrantskou vlnu do Evropy, uvedl šéf Světového potravinového programu OSN David Beasley. Dodal, že úřady by tuto skutečnost měly brát na vědomí a zpřísnit kontrolu uprchlíků.

Do Evropy míří stovky teroristů

Islamisté, kteří byli nuceni uprchnout ze Sýrie, se sjednotili s africkými teroristy a využívají nedostatek jídla v tamějších oblastech ve svůj prospěch. „Rekrutují mezi hladovými a snaží se vyvolat novou milionovou uprchlickou vlnu,“ prohlásil Beasley. „Není to poprvé, co se teroristé o něco takové pokusili. Před lety se ale jednalo o jedince, nyní mezi uprchlíky můžeme očekávat desítky, možná stovky islamistů,“ vysvětlil Beasley.

„Máme zprávy o tom, že ISIS je v kontaktu se skupinami jako Boko Haram nebo al-Káida, rozdělují si území a zdroje. Jejich hlavním cílem je infiltrovat evropské státy a narušit jejich stabilitu. Chtějí způsobit chaos,“ řekl Beasley.

„Evropa měla problém s 20milionovým přílivem uprchlíků ze Sýrie, pokud se potravinová krize v Africe bude prohlubovat, můžeme se připravit až na 500 milionů lidí, kteří zde budou hledat útočiště. Podařilo se nám rozbít Islámský stát, ale přes 2 tisíce jeho vojáků pořád zůstává někde v okolí Sýrie, čekají na moment naší nepozornosti,“ varoval Beasley.

Peníze od Trumpa

Republikán Beasley během prezidentských voleb plně podporoval Donalda Trumpa. Ten ho následně nominoval na místo šéfa Světového potravinového programu OSN. Po nástupu do funkce Trump navýšil rozpočet programu z 39 miliard na necelých 63 miliard korun, ale ani tato částka nestačí na zlepšení situace v Sahelu.

Agentura musela zredukovat potravinové balíčky v jiných postižených částech světa, například v Severní Koreji. Beasley se v příštích několika týdnech vydá do Pchjongjangu, aby s tamní vládou dojednal novou strategii přídělového systému.

Následky potravinové krize

„Mimo Sahelu, ke kterému patří Burkina Faso, Čad, Niger, Mali a Mauritánie, se musíme zaměřit ještě na miliony syrských uprchlíků, kteří se bez jakýchkoliv zdrojů nachází v Turecku, Jordánsku, Libananonu a v Egyptě. Náš rozpočet na to prostě nestačí, už teď jsme v mínusu,“ přiznal Beasley. „Máme nedostatek dárců, to je fakt. Vedle toho čelíme krizi v Sahelu, Sýrii, Jemenu, Somálsku, Jižním Súdánu, Nigérii, v KLDR. Celkem 20 zemí potřebuje naši okamžitou pomoc a my ji jim nemůžeme poskytnout.“

„Evropané naprosto zapomínají na následky, které s sebou přehlížení této situace nese. Stovky žen vypověděly, že se jejich manželé přidali k ISIS, protože jim za to slíbili jídlo a cestu do Evropy. To je jejich strategie,“ dodal, že i další země jako Francie, Velká Británie nebo Německo se musí přidat k USA a pomoct s financováním Světového potravinového programu.

Video Turečtí řidiči pašovali téměř osmdesát migrantů. Trest si chtějí odsedět v Turecku - tv Joj

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mirnete ( 26. dubna 2018 18:08 )

Babiš z EU jásá.

Desterz ( 26. dubna 2018 17:25 )

Eu má cca 500 mil obyvatel, včetně kojenců a starců, kteří už se ani nezvednou z lůžka. No co, jejich problém, ne? Každý z nich vyfasuje jednoho, sluníčkáři třeba i pět přivadrovalců, a bude je povinně živit a šatit včetně jejich hojných potomků. Co na tom komu připadá špatně??

regil ( 26. dubna 2018 16:51 )

Slepejš piš malým, nevyřveš si nic. Hrab se kolem mordů kremlu.

1912 ( 26. dubna 2018 16:11 )

 USA ZLOČINCI VÁLČÍ DRANCUJE A VYHÁNÍ TYTO LIDI TAK AT SI JE ONI VEZMOU DO STÁTŮ A NÉ HNÁT DO EU!!! DRANCOVAT JEJICH SUROVINY HLAVNĚ ROPU A NYNÍ ŘÁDÍ JIŽ V AFRICE AT V MALI ,NIGERIE,JEMEN ,A ZASE ROPA A ZLATO I JINÉ NEROSTNÉ SUROVINY !PODÍVEJTE SE NA IRÁK??LYBIE, Syrie CO UDĚLALI Z TĚCHTO ZEMÍ A STÁLE NÁS OBLBUJÍ A ZASAHUJÍ DO VÁLEK A NAPADAJÍ DO SUVERENÍ STÁTY BEZ MANDÁTU OSN !!JSOU JAKO HITLER !!!!VLÁDNOUT SVĚTU PROBUDTE SE LIDI NENECHTE SE OBLBOVAT JSOU TO SVĚTOVÍ ZLOČINCI

merano ( 26. dubna 2018 15:13 )

jo, klacky, debil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa