Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 2°C

Český misionář o súdánském pekle: Islamisti si ze mě udělali otroka, myl jsem záchody holýma rukama

Autor: lm - 
12. dubna 2018
05:01

Dlouhých 14,5 měsíce strávil český misionář Petr Jašek v súdánském kriminále. Během té doby si prožil nepředstavitelné hrůzy, zejména rukou uvězněných džihádistů z Islámského státu, jichž se báli i samotní dozorci. Jašek se teď rozpovídal o tom, co vše si musel vytrpět.

Petr Jašek se o svém utrpení rozpovídal na konferenci organizace Hlas mučedníků, pro kterou dlouhá léta pracuje. Český misionář přiletěl do Súdánu v prosinci roku 2015, aby předal 5000 dolarů na zdravotní ošetření studenta, který utrpěl vážné popáleniny během demonstrace v roce 2013. V zemi měl být jen čtyři dny, při odletu byl ale zatčen a později odsouzen za špionáž a spiknutí proti státu na 20 let do vězení, kde sdílel celu s islámskými radikály.

„Okamžitě přišli na to, že jsem křesťan. Začali si mě dobírat a postupně se to velmi ošklivě stupňovalo. V podstatě si ze mě udělali otroka. Přinutili mě jim prát, umývat jim nádobí a uklízet záchod holýma rukama. Dělali si ze mě srandu a já jsem jim nevzdoroval,“ cituje Jaškovu zpověď americký deník Christian Post.

Vězeňská šikana ale brzy přerostla v násilí. „Začali být více agresivní. Vymýšleli různé způsoby, jak mě ošklivým způsobem mučit. Nakonec se rozhodli pro waterboarding. To je způsob mučení, kdy člověk leží na zádech a oni mu překryjí (látkou) ústa a lijou na něj vodu, což způsobí, že se cítíte, jako byste se topili. Řekli mi, že Československo dovolilo, aby CIA takto mučila členy al-Káidy, což není pravda,“ popsal. 

Waterboardingu se sice nakonec zázrakem vyhnul, islamisté ho ale nijak nešetřili. Snažili se z něj dostat, kde jeho organizace v Súdánu operuje a když se jim nelíbila odpověď, tak ho zbili dřevěnou tyčí. „Problémem súdánského vězeňství je to, že súdánští dozorci se jich bojí. Protože si myslí, že když ty islamisty pak pustí, tak se dozorcům pomstí,“ vysvětlil. Jaška nakonec zachránil jeden ze statečných dozorců, který se nebál radikálům postavit. Muži se spřátelili, ale Čecha nakonec přesunuli do jiného vězení.

Jašek byl celkem v pěti vězeních a ve všech panovaly podobně bídné podmínky. V jednom ho zavřeli do cely 4,5 x 5,5 metru, kde se tísnil s dalšími 40 lidmi. Poté bydlel na ubikaci se stovkou vězňů. Misionář se rozhodl, že bude ve vězení šířit víru, kvůli čemuž skončil i na samotce. Za celý pobyt navíc zhubl 25 kilo.

Ačkoliv Jašek v Súdánu strávil nedobrovolně celých 445 dní, na své poslání nezanevřel. „Do Afriky určitě jezdit budu, protože ji mám na starosti pro tu naši organizaci. A z toho důvodu to je víceméně otázka času, kdy se tam vrátím. Budu mít teď nějakou dobu takovou delší dovolenou na rekonvalescenci, ale budu už v kontaktu se svými spolupracovníky a těším se zase na tu práci,“ nechal se slyšet už před časem.

Video 14 měsíců pekla a cela s islamisty! Petr vězněný v Súdánu se vrátil do Česka. - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video Zaorálek o Čechovi propuštěném v Súdánu: Statečný chlapík - Blesk - Jaroslav Šimáček

snehulak ( 12. dubna 2018 16:10 )

Nemluv tak šeredně o islamistech, milionáři! Nebo nakonec skončíš i v Česku v base, za šíření nenávisti k náboženské skupině. Ta doba se pod EU nezadržitelně blíží!

sores ( 12. dubna 2018 15:55 )

Riskuje opět že se dostane do toho pekla zpět! Je to jeho rozhodnutí ale pro 9 lidí z 10 je to šílenství. Asi to tak hrozné s ním nebylo jak popisuje, jinak by neriskoval život.

olympic ( 12. dubna 2018 14:20 )

Blbec. A tuším, že už to s ním lepší nebude!

agfor ( 12. dubna 2018 13:51 )

Ať si nestěžuje, nikdo ho nenutil jít mezi islámskou sebranku.

bizon_pepa ( 12. dubna 2018 10:16 )

To bys zhubnul i dneska.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud