Propuštěný Čech promluvil o bití islamisty. A Česko slíbilo Súdánu lepší vztahy

Autor: ČTK, sou - 
27. února 2017
06:40

Součástí dohody o propuštění českého občana Petra Jaška ze súdánského vězení bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) obnovení česko-súdánských vztahů v ekonomické i bezpečnostní oblasti. Po zadržení Jaška byly zmrazeny, řekl v pondělí Zaorálek novinářům po příletu z Chartúmu, odkud Jaška po čtrnáctiměsíčním věznění přivezl.

„Součástí finální dohody bylo to, že pokud dojde k propuštění pana Jaška, tak bude provedeno něco jako restart súdánsko-českých vztahů. To znamená, že se vrátíme k tomu, co jsme zamýšleli v oblasti ekonomické spolupráce, spolupráce v boji s terorismem, v otázkách migrace, protože Súdán je velmi důležitou tranzitní zemí,“ uvedl Zaorálek.

Ministr bližší podrobnosti neuvedl. Podle súdánského serveru se ale chystá cesta českých zákonodárců a podnikatelů do této africké země.

Jašek v súdánských vězeních strávil 14,5 měsíce. Řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Jašek držel osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupitelským úřadem. Nakažlivé nemoci se mu vyhnuly, ale i když vypadal vitálně, chce se nyní podrobit lékařskému vyšetření.

Jašek byl viněn z protistátní činnosti i špionáže

Jašek uvedl, že prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele. Jašek si stěžoval na nevyhovující hygienické podmínky. „Skoro stovka lidí chodila na jeden záchod, kde nebyla voda. To jsou podmínky, které nese člověk těžko,“ uvedl.

Jašek stejně jako ministr děkoval všem, kteří se o jeho propuštění zasloužili, včetně 400 tisíc signatářů petice, domovskému kladenskému sboru Církve bratrské, českým a švýcarským diplomatům.

Súdánské úřady Jaška vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné.

Video 14 měsíců pekla a cela s islamisty! Petr vězněný v Súdánu se vrátil do Česka! - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

st.rec ( 28. února 2017 08:10 )

Dobros*er všechno dobro nevytlačil a dost dobře vypadá,skoro odpočatě.Možná by mohl dělat přednáškové turné pro neziskovky,sluncaře,vítače a multi-kulti dementy.

defakto ( 27. února 2017 11:10 )

... na to, že tam byl zavřený v hrozných podmínkách a údajně ho taky mučili vypadá velmi dobře , možná že líp než Zaorálek a jeho lidi.

rudyptak48 ( 27. února 2017 10:52 )

Konečně naše diplomacie bodovala. Zatím zachraňovala jenom nějaké blbky z Pakistánu, které si chtěly povyrazit, nebo skupinu utajených konspirátorů z Libanonu, kteří ještě chtěli soudní náhrady za svou zpackanou akci. Za správné lidi se musí stát postavit, jinak žádného vlastence nebudeme mít. Všechno je teď v rozkladu a dobrý příklad se hodí.

hadaja ( 27. února 2017 10:34 )

Nechápu, proč tam ty lidi jezdí, určitě to nedělají zadarmo a neplatí ze svèho.Dokud si tam sami neudělají pořádek není to k ničemu, myslím, že tady je tolik potřebných nemocných starých lidí, dětí, kteří pomoc potřebují a určitě by si toho považovali.

asijo ( 27. února 2017 10:17 )

Měli si tam namísto něho ponechat Zaorálka,aby to odseděl za něho.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud