Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 7°C

Po záchraně Petra volá 400 tisíc lidí. Misionáře v Súdánu vězní za špionáž

Autor: ČTK, mah - 
17. února 2017
14:55

Téměř půl milionu lidí z celého světa podepsalo petici na Jaškovu záchranu. Čech si v lednu vyslechl rozsudek u súdánského soudu, podle kterého by měl strávit více než 20 let ve vězení za špionáž a protistátní činnost. V pátek o tom informovala slovenská pobočka organizace CitizenGo.

Jašek, jehož súdánská policie zadržela v roce 2015, byl podle české diplomacie na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Úřady proti němu a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi trestných činů.

Zatímco česká diplomacie sdělila, že Jašek byl odsouzen k úhrnnému trestu 20 let odnětí svobody, Jaškův obhájce Umar Farúk řekl, že jeho klient dostal 24 let vězení. Soud ho podle advokáta uznal vinným z vniknutí do země bez víz, ze špionáže, z pořizování snímků ve vojenských zónách a z vyvolávání nenávisti mezi komunitami.

Organizace CitizenGo zmínila, že Jašek byl odsouzen k 23 rokům a šesti měsícům vězení. Součástí trestu je podle ní i pokuta 100 tisíc súdánských liber (téměř 400 tisíc korun).

Organizace Release International k případu už dříve uvedla, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5 000 dolarů určený na léčbu studenta.

Petice organizace CitizenGo se 400 tisíci podpisy je adresovaná Vysokému komisaři OSN pro lidská práva, jehož úřadu již byla předána, a súdánské vládě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud