Nová jaderná doktrína USA je plná chyb: Tchaj-wan prý patří Číně a Kurily Rusku

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
7. února 2018
00:40

Jaderná doktrína, kterou minulý týden vydalo americké ministerstvo obrany, vzbudila mnoho kritiky. Především ze strany Ruska a Číny, země v dokumentu figurují jako hlavní jaderné hrozby. Ukázalo se, že zpráva byla plná chyb a úřad byl nucen je opravit. V obrazových přílohách označili Tchaj-wan za součást Číny a sporné Kurilské ostrovy zase přiřadili Rusku. Ministerstvo muselo celou vydanou kopii stáhnout ze svého webu a přepracovat ji, informovala o tom stanice CNN.

Na chybu americké ministerstvo upozornil japonský deník Japan Times, k ošemetné záležitosti se nenásledně vyjádřil mluvčí Pentagonu. „Ano, v Jaderné doktríně pro rok 2018 byla chyba,“ uvedl, aby dodal: „Dokument prošel několika úpravami, bohužel se stalo, že některé chyby nebyly zachyceny a prošly do finální podoby. Jiné byly opraveny včas.“ Mluvčí narážel na to, že v jedné verzi byl celý Korejský poloostrov zabarven severokorejskou vlajkou. Omyl byl ale napraven a ve vydané verzi figurovala už i vlajka Jižní Koreje.

Nepřesnosti revizní komisi navzdory

„Nemělo by se to stávat, ale člověk není neomylný. Bohužel, tato chyba se mohla dotknout našich asijských spojenců,“ uvedl Adam Mount z Federace amerických vědců, pod které projekt doktríny spadá. „Prezident Trump strávil celý rok strefováním se do KLDR, jeho narážky byly často mířené i na Jižní Koreu. Tohle je další hřebíček do rakve. Muselo to vést k dost trapnému hovoru,“ dodal Mount.

Chyby v doktríně - Kurilské ostrovy jsou přiřazené k Rusku, Tchaj-wan k Číně, přes celý Korejský poloostrov je zobrazená severokorejská vlajka.Chyby v doktríně - Kurilské ostrovy jsou přiřazené k Rusku, Tchaj-wan k Číně, přes celý Korejský poloostrov je zobrazená severokorejská vlajka. | reprofoto/twitter

Doktrína se zaměřovala především na Rusko. „Rusko pohlíží na USA a členy NATO jako na hlavní hrozby jeho geopolitických ambicí, svým jednáním ohrožuje globální bezpečnost,“ uvádí zpráva. „Během posledního desetiletí vzrostl počet jaderných zbraní ve světě, a to i přes veškerou snahu, kterou USA vyvinuly, aby jaderné zbrojení zastavily,“ vyjádřil se k doktríně prezident.

Kritika jaderného dokumentu

Cílem zprávy je zejména odradit Rusko od toho, aby hrozilo byť jen omezeným jaderným útokem v Evropě. Analýza Pentagonu se přitom odvolává na současnou ruskou aktivitu, která podle Američanů hrozí nekontrolovanou eskalací konfliktů v Evropě. Dále chce zbavit Peking chybného předpokladu, že jakékoli použití jaderných zbraní, byť omezené, je přijatelné.

Moskva celý dokument označila za protirusky zaměřený. Čínské ministerstvo obrany překvapilo, že Čína je v doktríně označena za jaderného protivníka USA. Číňané zároveň vyzvali Washington ke snížení amerického jaderného arzenálu, který je mnohem větší než čínský.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1912 ( 7. února 2018 07:05 )

ne jednou psala jací jsou hlupáci v USA !Chytré mozky kradou po světě ale doma mají plno nevzdělanců co nechodí do školy sama jsem si to zjistila při několika návštěvách mé rozvětvené rodiny po státech kde jsou roztroušené již od 20let minuleho století a když tu byli u nás jen zírali hlavně jaké já měla vědomosti i o jejich zemi !!!a když tu byli nic ani o europě neznali i o zemi odkud přišli jejich předci proto mají plno v armádě těch hlupáků co nechodí do škol a umí držet jen tu pušku a vraždit tak jako v celých státech kde mají až přes přílíž plné věznice . A jejich vysoké školy se rovnají našim středním

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud