Diktátor Kim má odpalovací tlačítko jaderných raket na stole, pochlubil se

Autor: mah, ČTK - 
1. 1. 2018
13:25

Vůdce KLDR Kim Čong-un se v novoročním projevu pochlubil, že severokorejské zbraně mohou zasáhnout celé území Spojených států. USA tak podle něj nikdy nebudou schopny rozpoutat válku proti jeho zemi. Prohlásil, že severokorejské jaderné síly nepředstavují hrozbu, ale realitu. Odpalovací tlačítko jaderného arzenálu má Kim prý na stole, použije ho však pouze v případě, že by byla ohrožena bezpečnost KLDR.

V projevu vysílaném televizí severokorejský vůdce rovněž vybídl ke zvýšení výroby mezikontinentálních raket a jaderných hlavic a také k jejich rychlejšímu rozmístění.

Pojede delegace z KLDR na olympiádu?

Kim rovněž uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské delegace na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu. Je podle něj možné, že se brzy setkají zástupci obou zemí, aby jednali o účasti na olympijských hrách, které - jak věří - budou úspěšné. Vyslovil se přitom pro zlepšení vztahů s jižním sousedem, a to ještě před olympiádou.

Na tuto část projevu reagovala kancelář jihokorejského prezidenta i jihokorejský tisk. Úřad uvedl, že Soul vítá možnost, že KLDR vyšle svou delegaci do Jižní Koreje. List Čungang ilbo k tomu napsal, že jde o vůbec první severokorejskou reakci na pozvání, aby se KLDR připojila k olympijským hrám, které začnou 9. února nedaleko hranice mezi oběma Korejemi.

Mluvčí jihokorejského prezidenta Mun Če-ina řekl, že prezidentský úřad vítá návrh KLDR a doufá, že se Soulu a Pchjongjangu podaří vyřešit spor kolem jaderných zbraní „mírovými prostředky“. Řekl, že zástupci obou zemí spolu musejí jednat, aby uvolnili napětí a zajistili mír.

Hry 80 kilometrů od demilitarizovaného pásma

KLDR promeškala poslední lhůtu pro přihlášku k účasti na olympiádě, ale do poloviny ledna ještě má technickou možnost vyslat své sportovce, poznamenala agentura TASS a připomněla obavy mezinárodního společenství, aby další raketový či jaderný test KLDR hry nenarušil.

Zimní olympiáda se má v Jižní Koreji konat mezi 9. a 25. únorem, na termín 8. až 18. března jsou plánovány paralympijské hry. Pchjongčchang leží 80 kilometrů od demilitarizovaného pásma, tedy od hranice mezi oběma korejskými státy.

Rada bezpečnosti OSN před Vánocemi přijala rezoluci rozšiřující sankce proti KLDR za její raketové testy. Mezi zákazy je i dovoz 90 procent rafinovaných ropných produktů. Prosincová rezoluce také rozšířila sankční seznam o 19 Severokorejců a žádá do dvou let návrat do vlasti všech občanů KLDR, kteří pracují v zahraničí a jsou zdrojem cenných deviz pro severokorejské hospodářství.

Video Dramatický útěk severokorejského vojáka: Kolegové na něj začali střílet - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
tomik007 ( 1. ledna 2018 23:10 )

KLDR je v podstate jakysi czoboland...

havran2 ( 1. ledna 2018 18:34 )

Pro něho by měli vyrobit odpalovací židli ! ! !

agfor ( 1. ledna 2018 18:33 )

Já mám na stole taky několik čudlíků. Sice ne od rachejtlí, ale to nevadí. Stejně, když nějaký zmáčknu, tak se nic neděje, protože jde o čudlík české výroby.

sores ( 1. ledna 2018 13:49 )

To vyž.ra.né prase co nedospělo psychicky do dospělosti a je z něj staré dítě jednou opravdu zapříčiní 3 světovou!! Všude se tlemí s hu.bou dokořán jako de.me.nt

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud