Bílý dům obvinil KLDR: Vynalezli vyděračský vir WannaCry!

Donald Trump je připraven jednat s Kim Čong-unem.
Autor: ČTK ljš - 
19. 12. 2017
06:41

Bílý dům poprvé oficiálně připsal Severní Koreji odpovědnost za šíření vyděračského počítačového programu WannaCry, který na jaře infikoval statisíce počítačů ve 150 zemích světa. Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert v pondělí uvedl, že Spojené státy mají o severokorejské vině důkazy a že Pchjongjang ponese za vytvoření tohoto viru následky.

„Severní Korea jednala zvláště zle, převážně bez kontroly, po více než desetiletí, a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější,“ napsal Bossert v článku pro deník Wall Street Journal. Dodal, že Trumpova vláda bude i nadále uplatňovat „strategii maximálního tlaku, aby omezila schopnost Pchjongjangu podnikat útoky, kybernetické či jiné“.

Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k infikovanému počítači a vyžadoval zaplacení výkupného. Napadl například počítače britského zdravotního systému či vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy jako Nissan či Renault.

Někteří experti v analýzách tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny.

Bossert nyní uvedl, že USA mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších zemí a společností, jako je Británie či Microsoft.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

balika ( 19. prosince 2017 17:57 )

Není možná, vždyť prý je to zaostalá země, nemají počítače, jen zápisníčky, spí v jeskyních, prý ani číst nikdo neumí. Jinak USA zase lže , hledá FAKE záminku po "vývoz demokracie" do KLDR.

Desterz ( 19. prosince 2017 17:46 )

Jojo, Reichstag zapálili určitě komunisti, WTC7 dozajista zničili teroristi, a obecně Amerika která má vojenské základny po celém světě se jen brání neustálé ruské rozpínavosti.

gabreta ( 19. prosince 2017 15:31 )

Jak si může Severní Korea něco takového dovolit? To všechno smí jen Usáci!!!

havran2 ( 19. prosince 2017 14:17 )

Ten tlustoprd Kim je druhý Stalin ! ! !

mrd.bejka ( 19. prosince 2017 09:37 )

zalez do díry parchante

Zobrazit celou diskusi
Další videa