Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Írán otestoval raketu a Trumpa přirovnal ke Goebbelsovi. Padla jaderná dohoda?

Autor: ČTK, zst - 
24. září 2017
17:55

Test nové íránské rakety zpochybnil mezinárodní dohodu s Teheránem o jaderném programu, uvedl americký prezident Donald Trump a obvinil také Írán z tajné spolupráce s KLDR. Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání zase přirovnal počínání amerického prezidenta k jednání Hitlerova ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Trump se nejspíš ve svém lhaní řídí Goebbelsovou doktrínou,“ citovala Larídžáního agentura ISNA. Předseda parlamentu se ve svém prohlášení odvolal na Goebbelsův citát, že „lež se musí jen dostatečně často opakovat. Pak se stává pravdou“.

Larídžání Trumpa obvinil z toho, že ve svém projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN šířil mnohé lži, mimo jiné o demokracii v Íránu. Trumpova rétorika připomíná spíše „majitele nočního klubu“ než amerického prezidenta, řekl vlivný předseda íránského parlamentu.

Trump podle něj politicky žije stále ještě v 70. letech. Svět se změnil, Trump to ale nezaznamenal. Írán už není zemí komandovanou USA, nýbrž nezávislým státem, který si od nikoho nenechá poroučet, řekl Larídžání.

Trump v úterním projevu v OSN označil Írán za zemi, jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět. Americký prezident přitom kritizoval například nepřátelský postoj Teheránu vůči Izraeli.

Írán otestoval novou raketu

Írán v sobotu oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy státní televize má tato střela dolet 2000 kilometrů a může nést několik hlavic. Zasáhnout by tak mohla značnou část Blízkého východu, včetně Saúdské Arábie a Izraele. Za provokaci vůči USA a Izraele označil krok Teheránu izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.

„Írán právě zkušebně odpálil balistickou střelu, která může zasáhnout Izrael. Také spolupracují se Severní Koreou. Dohodu příliš nemáme,“ napsal pak Trump v sobotu na sociální síti.

Írán v pátek prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států. Ujistil o tom íránský prezident Hasan Rúhání na vojenské přehlídce v Teheránu.

„Posílíme naší obranu a vojenské schopnosti, ať už se vám to bude líbit, nebo ne,“ řekl Rúhání, který tak podle agentury AP narážel na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na zasedání Valného shromáždění OSN.

Trump v projevu označil Írán za „zkorumpovanou diktaturu“, jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět.

Americký prezident Trump při své předvolební kampani mimo jiné ostře napadal dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Írán se v ní zavázal k omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Íránský prezident Rúhání potvrdil, že země bude vojensky posilovat Íránský prezident Rúhání potvrdil, že země bude vojensky posilovat | ČTK

Dohoda nezakazuje Íránu vyvíjet rakety, ale rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která ji potvrdila, žádá od Teheránu, aby nevyvíjel střely schopné nést jaderné hlavice, poznamenala agentura AFP.

Trump označoval tuto dohodu za nejhorší, jaká kdy byla podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit. V úterý na zasedání Valného shromáždění OSN tento názor v zásadě zopakoval.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nicméně minulý měsíc uvedla, že Írán své závazky z jaderné dohody v zásadě dodržuje.

Stoupenci dohody z roku 2015 tvrdí, že mezinárodní dohled zajistí, aby Írán nevyráběl jaderné bomby. Teherán tvrdí, že jaderné zbraně nevyvíjí. Trump má do poloviny října sdělit Kongresu, zda Írán plní své závazky z dohody. Pokud oznámí, že Teherán tak nečiní, Kongres bude moci proti Íránu opět uvalit sankce.

Napětí s KLDR

Ještě napjatější vztahy panují mezi USA a Severní Koreou. Po ostrých slovech hlav obou států došlo i na činy. Kolem KLDR se otřásla země a podle Číny mohlo jít o další testy vodíkové bomby, kterými diktatura vůdce Kima pohrozila. Tyto obavy se ale nepotvrdily.

Zahanbit se ale nechtěly nechat ani Spojené státy, které do blízkosti vzdušného prostoru Severní Koreji vyslaly své bombardéry a stíhačky. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Jeho mluvčí uvedla, že cílem operace bylo demonstrovat rozsah vojenských možností, které má prezident Donald Trump k dispozici.

Podle mluvčí Pentagonu Dany Whiteové je to nejsevernější let americké stíhačky nebo bombardéru v demilitarizovaném pásmu u severokorejského pobřeží ve 21. století. „Zdůrazňuje to, jak vážně bereme lehkomyslné chování (KLDR),“ řekla Whiteová s odkazem na stupňující se napětí mezi USA a Pchjongjengem kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu.

Kim prohlásil v posledních dnech o Trumpovi, že je „choromyslný“. Americký prezident totiž označil režim v KLDR za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Uvedl, že pokud bude Severní Korea ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost než ji zcela zničit.

Zobrazit celou diskusi