„Marie a Josef byli také uprchlíci“: Papež mluvil o prolévání krve i KLDR

Autor: ČTK, ula - 
25. prosince 2017
13:05

Papež František ve svém tradičním poselství mše vánoční odsoudil bídu migrantů, kteří jsou často vyháněni z jejich zemí vůdci, již neváhají prolévat krev nevinných lidí. Papež, který je sám vnukem italských přistěhovalců do Argentiny, zároveň vyzval k pohostinnosti, uvedla agentura AFP. V tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) papež vyzval k obnově dialogu, který by ukončil izraelsko-palestinský konflikt a vyústil v mírové soužití dvou států.

Ve svém tradičním kázání na Štědrý den, kdy křesťané slaví narození Ježíše Nazaretského, František připomněl, že jeho rodiče - Marie a Josef - byli rovněž uprchlíky.

Ve stopách Josefa a Marie se skrývají mnohé kroky. Vidíme stopy celých rodin, které jsou dnes nuceny odejít, řekl papež před deseti tisíci věřícími, kteří se shromáždili v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.

Vidíme stopy milionů lidí, kteří si nevybírají odchod, ale kteří jsou nuceni oddělit se od svých blízkých, jsou vyhoštěni ze své země, prohlásil dále František, pro kterého jsou letošní Vánoce již pátými v jeho funkci.

Video Papež mezi uprchlíky: Poklekli a nechali si žehnat - Reuters


V mnoha případech je tento odchod naplněný nadějí v budoucnost. V mnoha dalších případech má tento odchod jen jednoho jmenovatele: přežití. Přežití Herodů současnosti, kteří, aby si uchovali svou moc a zvýšili svoje bohatství, nemají žádný problém s proléváním krve nevinných, dodal. Připomněl tak krále Heroda, který podle křesťanské tradice nechal vyvraždit novorozené děti ve snaze se zbavit Ježíše.

Podle Papeže jsou Vánoce příležitostí projevu pohostinnosti. Nikdo by neměl mít pocit, že nemá na této Zemi žádné místo, zdůraznil.

Video Ničivý požár může za desítky mrtvých, pomodlil se za ně papež František - Reuters


Poselství Městu a světu

Papež František v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k obnově dialogu, který by ukončil izraelsko-palestinský konflikt a vyústil v mírové soužití dvou států. Papež se tak vyjádřil poté, co nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele zvýšilo napětí v oblasti. Papež také připomněl utrpení dětí v důsledku násilností v Sýrii, Iráku, Jemenu, v řadě afrických zemí či na Ukrajině.

Modleme se, aby převážila vůle obnovit dialog a aby konečně bylo prostřednictvím dialogu dosaženo řešení, které by umožnilo mírové soužití dvou států ve vzájemně dohodnutých a mezinárodně uznaných hranicích, řekl papež k situaci na Blízkém východě.

Video Papež František se uhodil do tváře při jízdě papamobilem, má roztržené obočí - Reuters

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele 6. prosince a zároveň oznámil, že vydal pokyn připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V muslimském světě to vyvolalo ostrou kritiku a masové protesty. Izrael považuje v rozporu s rezolucemi OSN celé město za svou metropoli, Palestinci žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém. Minulý týden Valné shromáždění OSN přijalo nezávaznou rezoluci, která rozhodnutí USA ohledně Jeruzaléma odsuzuje. Podpořilo ji 128 zemí. Papež se k Trumpovu rozhodnutí o Jeruzalému veřejně vyjádřil už podruhé. Hned 6. prosince vybídl k tomu, aby byl, co se týče Jeruzaléma, zachován současný stav, jinak podle něj hrozí další násilnosti ve světě. Papež dnes také vyzval k modlitbám, aby byly překonány rozpory na Korejském poloostrově a aby tam byla v zájmu celého světa obnovena důvěra mezi znepřátelenými stranami.


Stejně jako loni pamatoval papež i na obyvatele zemí zasažených vleklými konflikty, především pak na děti. Mluvil o válkou sužované Sýrii, Iráku a také o opomíjeném konfliktu v Jemenu, kde lidé trpí hladem a šířícími se nemocemi. Z těžce zkoušených afrických zemí jmenoval například Jižní Súdán, Somálsko, Burundi, Kongo, Středoafrickou republiku či Nigérii.

Spatřujme Ježíše v tvářích dětí Sýrie, stále poznamenané válkou... spatřujme Ježíše v dětech Iráku, zraněného a rozvráceného konflikty posledních patnácti let... spatřujme Ježíše v dětech Jemenu, kde pokračuje převážně opomíjený konflikt, řekl papež. Já sám viděl Ježíše v dětech, s nimiž jsem se setkal při své nedávné návštěvě Barmy a Bangladéše, uvedl dále pontifex. Vyjádřil přitom naději, že mezinárodní společenství se zasadí o ochranu menšin v této oblasti. Z Barmy v posledních měsících uprchly před násilím do sousedního Bangladéše statisíce příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů.


gabreta ( 25. prosince 2017 13:47 )

Já mám pr Papeže taky jedno Vánoční poselství. Franto běž do perdele !!!

zeleny.ropak ( 25. prosince 2017 12:58 )

Jako Vánoční poselství bych poslal všem Křesťanům gratulaci k tomuto papeži. Jeho předchůdci byl také ujetí, ale tenhle je opravdu dar. Jasně ukazuje k čemu církev slouží.

snehulak ( 25. prosince 2017 10:04 )

Bohužel, lžeš sluho boží. Podle bible, která má dokazovat i život Ježíše nařídil Římský císař Augustus sčítání lidu v Judei a proto se tam Josef s Marií vydali. Tohle s uprchlictvím má společného asi tolik, že já kdysi uprchl na studia z domova v jednom českém městě - do Prahy. Ale ona ta bible je takový mix reality a pohádky. Církevní badatelé se dokonce nedokáží shodnout, kdy se měl Ježíš narodit a ani co byla ona Betlémská hvězda. Kdyby rozebírali jestli skutečně Karkulku s babičkou spolkl vlk a ony pak mohly živé z jeho břicha vyskočit, měli by to podobně složité. Tomuto jednání se dnes říká pokrytectví, jde o míchání pravdy se lží, která pak je brána za pravdu také.

naidka ( 25. prosince 2017 09:59 )

Ještě, že nejsem věřící. Musela bych zaplakat....

kalina107 ( 25. prosince 2017 09:56 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud