Černochová „zabrousila“ do Hvězdných válek, Pirát kroutil hlavou. Teď vrátila úder

Autor: Jaroslav Šimáček - 
5. února 2018
20:30

Poslankyně Jana Černochová (ODS) šéfuje v nové Sněmovně výboru pro obranu. Když na plénu vytáhla téma Hvězdných válek, Pirát Vojtěch Pikal, který schůzi vedl, nechápavě kroutil hlavou. Scénka rázem obletěla internet. Černochová, která mu nyní „vrací úder“ citací Mistra Yody, přitom platí za častou kritičku poměrů na ministerstvu obrany. Bývalého ministra rezortu Martina Stropnického (ANO) má za „neschopného“, poprvé se střetla i s jeho nástupkyní Karlou Šlechtovou (za ANO).

„Pokud nějaký konflikt, nějaký útok začne v kyberprostoru, tak, kolegyně, kolegové, ať děláte, co děláte, tak pokud jste třeba viděli aspoň deset minut Hvězdných válek, tak víte, že i ty útoky v tom kyberprostoru vyžadují reakci v tom reálném prostoru a reakce v reálném prostoru se dá udělat dvojím způsobem, trojím – ze vzduchu, ze země nebo zpod země,“ říkala zapáleně poslankyně Jana Černochová (ODS) ve Sněmovně na konci ledna.

A její slova přímo v sále „ocenil“ místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). Chytáním se za hlavu a nevěřícným výrazem, na tohle neměl sílu. „Takže ať se bude dít, co se bude dít, vždycky budete potřebovat oblečené vojáky technikou, která odpovídá 21. století, vojáky, kterým se nebudou rozlepovat boty, vojáky, kteří si nebudou za své vlastní prostředky opatřovat balistickou ochranu, když je vysíláme na mise,“ přešla Černochová k jádru svého sdělení. 

Pikal: Ve Hvězdných válkách se v kyberprostoru nebojuje

Poznámka o Hvězdných válkách a kyberprostoru (doplněná Pikalovou autentickou reakcí) však Černochovou „proslavila“ na sociálních sítích. A Pirát Pikal komentoval její slova i svůj výraz narážkou právě na populární Hvězdné války, v originále Star Wars.

„Nechtěl jsem ji natahovat další relevantní poznámkou, například o tom, že ve Hvězdných válkách se v kyberprostoru vůbec nebojuje. Nebo že když na vás někdo zaútočí v kyberprostoru, tak skutečně máte tři možnosti, a to vytahat ven kabely nebo odstavit systém z elektrické sítě nebo se útočníka snažit udržet, identifikovat odkud útočí a možná jej izolovat,“ uvedl pro iDnes.cz.

Černochová nenechala bez povšimnutí, jaké slávy se její slova a reakce místopředsedy Sněmovny dočkaly. Moment, „kterak se pirátský kolega Vojtěch Pikal chytil za hlavu, co že to ta paní plácá o jeho oblíbených Hvězdných válkách a kyberprostoru“, rozebrala obsáhle v Armádních novinách.

Černochová povolala na pomoc Yodu i Maiella

Předsedkyně výboru pro obranu si přitom opět vypomohla narážkou na Hvězdné války. „Mohla bych mu odvětit slovy malého-velkého mistra Yody: ‚Učit já jej nemohu. Trpělivost nemá ten‘, ale neučiním tak, neboť zkušenější musí být trpělivější, seč je to jen možné. Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná.“

Černochová platí za kritičku počínání ministerstva obrany především za vlády exministra Martina Stropnického (ANO). Nyní podotkla, že se sice technologie vyvíjejí a k tradičním prostorům jako země, voda, vzduch a vesmír přibyl ve válečných operacích právě i kyberprostor, kde se mj. čelí útokům ruských hackerů. „Připomínat se dá i bývalý zlínský lídr Pirátů, který se vědomě účastnil prokremelských akcí,“ uvedla v narážce na místopředsedu Pirátů Giuseppe Maiella.

Video Rozhovor s kontroverzním Pirátem: Giuseppe Maiello se hlásí k Pussy Riot. - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

Podle poslankyně je však „tragickým omylem“ tendence označovat hybridní konflikty a informační války jako něco nového, co nahrazuje konvenční válčení. A kvůli čemuž nejsou zapotřebí třeba nové tanky.

„Chtěla jsem zdůraznit to, že konvenční způsob vedení boje není možné upozaďovat před novými kybernetickými hrozbami. Vzpomeňme třeba na Krym, kde proti sobě stály opět tanky a těžké dělostřelectvo. Ačkoliv se technologie vyvíjejí, zcela jistě přibyl ke čtyřem tradičním prostorům pro vedení válečných operací ještě kyberprostor, ale to neznamená, že pro válčení zůstane jen jediný a že se máme soustředit pouze na něj. Musíme si připustit realitu v její nejsyrovější podobě a nežít jen ve virtuální realitě. I na kybernetický útok musíme být schopní odpovědět v reálném prostoru a čase,“ vysvětluje Černochová pro Blesk Zprávy. 

Komentář Černochové o kyberútocích ve Hvězdných válkách však vzbudil údivy i na sociálních sítích. „Není to ten prostor, ve kterém se válčí těmi softwarovými kuličkami?“ uvedl jeden z uživatelů Facebooku v narážce na slova Miloše Zemana po prvním zvolení prezidentem. „Ty zákeřné útoky z podzemě! Popravdě jsem poslankyni tipoval na SPD nebo ANO, ale ne na znovuzrozenou ODS, no škoda. Myslím, že Vojtěch Pikal já rád, že se nepustila i do Star Treku“ či „Vrcholem kyberútoku ve Star Wars (např. E4) je, že R2D2 vypne drtič odpadu“, objevilo se pro změnu na Twitteru. 

Poslankyně mluví o skandálních pirátských slovech

„Mrzí mě, že se ztratil obsah mého vystoupení, které mj. reagovalo na kolegu z Pirátské strany Mikuláše Peksu, který pronesl v dolní komoře Parlamentu, nejen pro mě, zcela skandální a nepřijatelná slova o tom, jak v současnosti nepotřebujeme investovat do obrany, a označil obranné akvizice šmahem za tunely,“ řekla Blesk Zprávám Černochová.

A k Pikalovým gestům dodala: „Reakce místopředsedy Poslanecké sněmovny Pikala byla neadekvátní, ale především neprofesionální. V tak významné pozici, jakou je role místopředsedy PS by si obdobné chování měl odpustit.“

Hádka s Pirátem Bartošem v debatě Blesku

Nebyl to přitom první střet Černochové s Piráty. Už před volbami se v debatě Blesk Zpráv pustila do Ivana Bartoše kvůli volebnímu programu Pirátské strany, ve které našla zmínku o „kartách soudců“. „V momentě, kdy se řeší nějaká soudní kauza (…), nikdo nevidí tu historii soudců, nikdo ji nezná,“ hájil nápad Bartoš, zatímco Černochová narážela na to, že něco podobného nemá v plánu ani KSČM. „To nejsou žádná 50. léta,“ hájil se Bartoš. „To je popření nezávislosti těch soudců,“ oponovala Černochová. 

Video Hádka o karty soudců: Černochová se pustila do Piráta Bartoše. - Blesk Zprávy

Černochová rázně: Stropnický byl neschopný

Že nejde Jana Černochová pro ostřejší reakci daleko, bylo patrné i v nové Sněmovně při její kritice počínání dnes už bývalého ministra obrany Martina Stropnického, který se přestěhoval do Černínského paláce a vede nově rezort zahraničních věcí.  

„Při projevu pana ministra Stropnického by se skoro až jeden rozbrečel. Rozbrečel by se ten, kdo tady s ním čtyři roky seděl, když byl ministrem obrany,“ rýpla si do Stropnického, který podle ní na ministerstvu nic nedělal. „Protože v jiném případě by se vaše nástupkyně paní ministryně Šlechtová nepotýkala s problémy, že jste jí tam nechal na stole zakázky k podpisu za 25 miliard korun českých,“ kritizovala Stropnického již tradičně za údajné pomalé a nedostatečné investice. 

A vůči premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se divila, zda takto vypadá „vláda odborníků“. Stropnický byl podle ní na ministerstvu obrany „papírovým čertem“. „Vy to víte sám, pane premiére Babiši, protože pokud byste to nevěděl, tak byste ho na ministerstvu obrany nechal. Ale protože víte, že je neschopný, tak jste tam dal paní ministryni Šlechtovou, což já vítám,“ navezla se Černochová do Stropnického.

Video Jana Černochová reaguje ve studiu Blesku na osobní otázky. - Blesk TV

Stropnický: Kolegyni bych nerad rozplakal. A citoval Bibli

Stropnický při tomto střetu ve Sněmovně kontroval slovy o tom, že má své svědomí za působení na ministerstvu obrany čisté, i když se něco může povést více a něco méně. „Rozhodně bych (…) paní kolegyni nerad rozplakal, ale myslím, že do nějaké emoce je schopna se dostat při sebemenší příčině,“ rýpl si do své tradiční kritičky. A i on použil citát. Nikoli z Hvězdných válek, ale biblický. „Nehněvejte se na ně, protože oni nevědí, co činí,“ vzkazoval Černochové Stropnický.

Poslankyně ODS se přitom již stihla „poškorpit“ i s jeho nástupkyní v čele obrany Karlou Šlechtovou (za ANO). Obě ženy se střetly v Partii na FTV Prima. Nejen o armádní témata, ale mj. i o to, že doposud nemá Česko vládu s důvěrou. Šlechtová – nadále nestraník ve službách ANO – upozorňovala, že není součástí vyjednávacího týmu. 

Ani tehdy si Černochová do Stropnického nezapomněla rýpnout. A bylo patrné, že Šlechtovou oproti němu bere „všemi deseti“. „To, co on tam paní ministryni zanechal na stole, je naprosto nehrdinné, nehorázné,“ uvedla s tím, že Šlechtová na druhou stranu nemůže být „cvičenou opicí na podpisy“, která by podepisovala něco, o čem není sama přesvědčená. Šlechtová u armádních zakázek, které na podpis čekají, vyhlíží přitom důvěru vlády, neboť by ministr bez důvěry neměl takové kontrakty stvrzovat.

Video Piráti nejsou jen ajťáci, říká Pikal. Získal křeslo ve vedení Sněmovny. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

1912 ( 6. února 2018 07:51 )

TEN GAUNER PETR FIALA ODS, který byl svého času šéfredaktorem sudetoněmeckého časopisu vydávaného v Čechách !!! Nadějný zachránce ODS a sudetské Panevropy Existují fakta, o kterých média mlčí: Petr Fiala patřil v 90. letech k ostře konzervativním katolickým kruhům, skeptickým k naší státnosti a pěstuj &i acute;cím ideu "Panevropy" (navazující na meziválečného, klerofašismu a stavovskému státu blízkého hraběte Coudenhove-Kalergiho), které zvaly do naší republiky Bernda Posselta, Otto Habsburka a jiné osoby a umožňovaly jim tu agitaci v rámci tzv. Panevropského hnutí (Bernd Posselt byl v Československu v Brně tajně.Tak teď nevím co si mám o tom myslet . 3055 31 Google +31 10 47.7K Největší česká média bohužel většinou dlouhodobě fatálně selhávají v úloze objektivně informovat veřejnost. Okolo před několika lety neznámého brněnského politologa Petra Fialy tato velká média postupně účelově vytvořila umělý obraz "nadějného politika" a "odborníka". O jeho minulosti a ideovém zázemí média systematicky mlčí, účelově vytváří představu "schopného ministra", "nadějného zachránce ODS" atd. Říká se, že ze stokrát opakované lži se stane nakonec pravda. Neustálé opakování pozitivního obrazu Petra Fialy médii vede i k jeho velmi pozitivnímu obrazu ve veřejnosti, píše čtenář Jaroslav Horák

fotrpjotr ( 6. února 2018 01:53 )

V ODS mají sestavu,Černochová,Němcová,Udženija

tomik007 ( 6. února 2018 00:23 )

Tentokrat s taboo ganzi 100% souhlasim. Pokud teda czernoska neni transka...

tomik007 ( 5. února 2018 23:43 )

Velice dobre a presne napsano. Cesko ma intelektualni kapacity vytvorit nove roboticke systemy typu TALON - ovsem lepsi a levnejsi. Totez plati o modularnich dronech, mobilnich ridicich stanovistich apod. Presne jako v Izraeli, to co se vyviji v jinych zemich klopotne a s velkymi naklady by v cesku mohlo jit snaze a rychleji - pokud do toho ovsem nespadne politicka korupce.

tomik007 ( 5. února 2018 23:31 )

Jeji nejvetsi politicky uspech byl sex s Czerviczkem

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud